Tablice manipulacyjne dla dzieci
fot. AdobeStock

Szukasz tablicy manipulacyjnej dla maluszka? Sprawdź te!

Tablica manipulacyjna to zabawka, która rozwija logiczne myślenie u malca, ćwiczy jego kreatywność, cierpliwość, precyzję i zdolności manualne. Każde dziecko powinno ją mieć.
Milena Oszczepalińska
Tablice manipulacyjne dla dzieci
fot. AdobeStock

Twoje dziecko nie ma jeszcze tablicy manipulacyjnej? Jeśli tu jesteś, to znaczy, że właśnie przymierzasz się do zakupu. I słusznie! Tablice manipulacyjne, nazywane również sensorycznymi, to zabawki wszechstronnie rozwijające maluszki. Na rynku dostępnych jest wiele modeli i wersji. Niektóre tablice są bardziej kolorowe, zabawkowe, inne zupełnie monokolorystyczne i zawierające wyłącznie prawdziwe, dorosłe elementy do manipulowania. Która tablica najbardziej spodoba się twojemu maluszkowi?

Co to jest tablica manipulacyjna (sensoryczna)?

Zwykle jest to drewniana płyta, na której przyczepione są różne elementy do odkrywania. Może być w kształcie prostokąta, ale nie musi. Najważniejszą częścią tablicy sensorycznej nie jest to, jak wygląda, ale to, co się na niej znajduje. Mogą to być np. różnego rodzaju zamki, zatrzaski, suwaki, łańcuszki, guziki i pętelki, wtyczki i gniazdka, atrapa buta ze sznurowadłem, koła zębate, zegarek ze wskazówkami, klamki, włączniki i inne. Czasami są to prawdziwe akcesoria, a czasami zabawkowe, ale wykonane w taki sposób, by działały na zasadzie rzeczywistych. 

Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Tablica manipulacyjna Miś

Niewielka tablica marki Melissa&Doug daje wiele możliwości zabawy. Brązowy miś ma ubranko, na którym jest guzik, suwak, zatrzask, sznurówka, pasek i klamerka do zapięcia. Cena zabawki: ok. 60 zł. 
Tablica manipulacyjna Miś

Tablica manipulacyjna gąsienica

Zwariowana gąsienica to tablica motoryczna z wieloma atrakcjami. Spośród innych tablic wyróżnia ją to, że zawiera instrumenty muzyczne: cymbałki i bębenek. Tablica stanowi ciekawą ozdobę dziecięcego pokoju. Kosztuje 240 zł. 
Tablica manipulacyjna gąsienica

Tablica manipulacyjna konik

Uroczy, wesoły konik to kolejna tablica sensoryczna, która spodoba się maluszkowi, zwłaszcza młodszemu. Nie zawiera zbyt wielu elementów, dlatego starszemu dziecku szybko może się znudzić, natomiast roczniak będzie nią zachwycony. 
Tablica manipulacyjna konik

Tablica manipulacyjna z cyferkami

Ten model tablicy motorycznej składa się w części z zabawek, a w części z prawdziwych przedmiotów. Mamy tu np. zasuwkę, trąbkę, włącznik światła oraz gniazdko i wtyczkę. Ilość elementów, które można odkrywać i przemieszczać, jest tak duża, że zabawka będzie często w użyciu przez długi czas. To na pewno będzie dobry zakup!
Tablica manipulacyjna z cyferkami

Personalizowana tablica manipulacyjna 

Tablica manipulacyjna z imieniem dziecka to dobry pomysł na prezent. Zabawka zgodnie z duchem montessori utrzymana jest w stonowanych barwach i posiada wiele autentycznych elementów do odkrywania. Niestety jest droga, kosztuje 441 zł. 
Personalizowana tablica manipulacyjna

Tablica manipulacyjna domki

Kolorowe domki od Melissy&Doug umieszczone na jednej tablicy pozwolą na trenowanie otwierania i zamykania różnego rodzaju zamknięć. Mamy tu zasuwki, kłódki i zamki. Zabawka zajmie każdego malca na naprawdę dłuższą chwilę. 
Tablica manipulacyjna domki

Tablica manipulacyjna samolot

Tablica w kształcie samolotu może sama w sobie posłużyć jako zabawka dla miłośnika podniebnych lotów. Wyposażona jest w kilka drobnej wielkości przeplatanek, zegar i koła zębate. Raczej dla dziecka, dla którego kontakt z tak małymi elementami nie będzie stanowił zagrożenia i nie będzie zbyt trudny do uchwycenia. 
Tablica manipulacyjna samolot
Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy