Urlop ojcowski i tacierzyński - co dla młodych ojców?
fot. fot. Panthermedia

Tacierzyński i ojcowski: urlopy dla młodych ojców

Młodemu tacie na razie przysługują trzy rodzaje urlopów po urodzeniu dziecka: tacierzyński, ojcowski i wychowawczy. Czym się różnią?
Sylwia Niemczyk
Urlop ojcowski i tacierzyński - co dla młodych ojców?
fot. fot. Panthermedia

Urlop tacierzyński

Urlop tacierzyński to po prostu część urlopu macierzyńskiego. Młoda mama po wykorzystaniu 14 tygodniu przysługującego jej urlopu macierzyńskiego może resztę „oddać” ojcu dziecka. Wynika z tego, że urlop tacierzyński może wynosić od 6 tygodni (w przypadku pierwszego dziecka) albo od 8 tygodni (w przypadku drugiego). Urlop tacierzyński należy się  ojcu także wtedy, kiedy podczas urlopu macierzyńskiego mama niemowlęcia trafi do szpitala – w takim wypadku urlop tacierzyński może wynosić tyle dni, ile mama jest w szpitalu.

Młodemu tacie przysługuje też prawo do tzw. dodatkowego urlopu macierzyńskiego, z którego nie skorzystała mama, ale w jego przypadku ten dodatkowy urlop będzie krótszy (dwa tygodnie zamiast sześciu, które przypadłyby mamie).
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Urlop ojcowski

Urlop ojcowski przysługuje każdemu pracującemu na etat tacie i nie ma wpływu na długość urlopu wypoczynkowego. Urlop ojcowski wynosi dwa tygodnie. Tata musi wykorzystać go w ciągu 12 miesięcy od urodzenia dziecka. W praktyce często ojcowie decydują się na urlop ojcowski tuż po porodzie dziecka, dzięki czemu mogą spędzić najtrudniejszy okres razem z maluszkiem i jego mamą. Podczas urlopu ojcowskiego tata dostaje zasiłek macierzyński, wypłacany przez ZUS. Zasiłek oblicza się na podstawie średniej z ostatnich 12 miesięcy pensji taty.

Co ważne, urlopu ojcowskiego nie można rozbijać na części.

Urlop wychowawczy

Podstawowy urlop wychowawczy wynosi łącznie 35 miesięcy, jest bezpłatny i może być wykorzystany zarówno przez mamę, jak i tatę. Oprócz tego każdemu z rodziców przysługuje jeszcze dodatkowo po jednym miesiącu urlopu, którego nie można „oddać”. Oznacza to, że np. cały urlop wychowawczy wynosi 37 miesięcy, przy czym jeden z rodziców może wykorzystać maksymalnie tylko 36 miesięcy. Jeżeli drugi z rodziców nie wykorzysta przysługującego mu miesiąca, ten niestety przepadnie.

Co ciekawe, tata i mama dziecka mogą wziąć równocześnie urlop wychowawczy, nie może on jednak trwać dłużej niż cztery miesiące. Do tego mogą dzielić między siebie urlop wychowawczy (każdy z rodziców może z niego skorzystać pięć razy)). Urlop wychowawczy można rozpocząć w dowolnym momencie (niekoniecznie tuż po macierzyńskim czy ojcowskim), ale przysługuje on jedynie dopóki dziecko nie skończy czterech lat.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy