Badania w ciąży

CRP w ciąży: po co wykonuje się to badanie, jakie są normy i co oznacza podwyższone CRP w ciąży
badania w ciąży
badania krwi

CRP w ciąży: po co wykonuje się to badanie, jakie są normy i co oznacza podwyższone CRP w ciąży

CRP w ciąży to badanie, które pozwala stwierdzić, czy w organizmie ciężarnej rozwija się stan zapalny. Na podstawie wyniku badania lekarz prowadzący ciążę może zlecić dodatkową diagnostykę. Sprawdź, jaka jest norma CRP w ciąży i czy podwyższone CRP jest groźne.
Luiza Słuszniak
Glukoza w moczu w ciąży
badania w ciąży
cukrzyca ciążowa

Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?

Glukoza w moczu w ciąży musi być regularnie badana, najlepiej nawet raz w miesiącu. Najlepiej jest, gdy nie stwierdza się jej obecności. Wykrycie glukozy w moczu ciężarnej to sygnał, że mogło dojść do rozwoju cukrzycy.
Ewa Janczak-Cwil
podwyższone leukocyty w ciąży
badania w ciąży
zdrowie w ciąży
badanie krwi

Podwyższone leukocyty w ciąży – przyczyny, jakie są normy i jak leczyć

Podwyższone leukocyty w ciąży to sygnał, że mogło dojść do stanu zapalnego i organizm walczy z chorobą. Taki wynik wymaga wizyty u lekarza. Jeśli okaże się, że jego przyczyną jest infekcja, konieczne jest szybkie rozpoczęcie leczenia.
Ewa Janczak-Cwil
krzywa cukrowa w ciąży
badania w ciąży

Krzywa cukrowa w ciąży – przygotowanie, badanie, normy

Krzywą cukrową w ciąży wykonuje się w ramach badań obowiązkowych, refundowanych. To ważne badanie, które pozwala wykryć nieprawidłowości mogące świadczyć o cukrzycy i ryzyku poważnych powikłań.
Ewa Janczak-Cwil
neutrofile w ciąży
badania w ciąży
morfologia krwi

Neutrofile w ciąży – normy, przyczyny nieprawidłowości

Neutrofile stanowią istotny element walki z infekcjami, dlatego utrzymanie prawidłowego poziomu neutrofili w ciąży jest bardzo ważne. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom neutrofili wymaga dalszej diagnostyki i podjęcia ewentualnego leczenia. Zazwyczaj jednak odchylenia od normy nie oznaczają poważnego zagrożenia dla ciężarnej i płodu.
Ewa Janczak-Cwil
Niedojrzałe granulocyty w ciąży
badania w ciąży
zdrowie w ciąży

Niedojrzałe granulocyty w ciąży – przyczyny, norma

Obecność niedojrzałych granulocytów w ciąży budzi niepokój u wielu przyszłych mam. Wyniki badań w ciąży są bowiem porównywane do wyników standardowych, a w ciąży obowiązują inne normy. Sprawdź, ile niedojrzałych granulocytów może mieć we krwi kobieta w ciąży.
Ewa Janczak-Cwil
Hematokryt
badania w ciąży

Hematokryt: co oznacza niski i podwyższony wynik badania HCT?

Zarówno obniżony, jak i podwyższony poziom hematokrytu wskazuje na poważne choroby. Sprawdź, jakie są normy dla HCT w ciąży.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Anemia w ciąży
anemia
badania w ciąży
zdrowie w ciąży

Anemia w ciąży wymaga leczenia: czy zagraża dziecku, jak sobie z nią radzić?

Anemia w ciąży jest zwykle wywołana szeregiem zmian, jakie zachodzą w ciele ciężarnej. Oszacowano, że z anemią w ciąży boryka się ponad 40 proc. przyszłych matek. Nie oznacza to jednak, że anemię można zlekceważyć. Niedokrwistość w ciąży wymaga leczenia, by uniknąć niebezpiecznych powikłań.
Małgorzata Wódz
początek ciąży
zapłodnienie
badania w ciąży
termin porodu

Początek ciąży: na co uważać, jak dbać o siebie na początku ciąży

Początek ciąży to dla kobiety czas wielkich zmian w organizmie i psychice. Gdy test ciążowy pokaże dwie kreski, pojawia się mnóstwo pytań. Wyjaśniamy, jak rozpoznaje się i potwierdza ciążę, kiedy iść do lekarza na pierwszą ciążową wizytę i jak troszczyć się o siebie i dziecko w pierwszych dniach i tygodniach po zapłodnieniu. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć o początku ciąży.
Joanna Biegaj
rdw sd
badania w ciąży
wyniki badań
badanie krwi

RDW SD w wynikach morfologii – normy, interpretacja wyniku

RDW SD to wskaźnik, który w morfologii krwi określa rozpiętość rozkładu objętości czerwonych krwinek (erytrocytów). Dowiedz się, po co wykonuje się badanie RDW SD i co oznacza jego wynik.
Ewa Janczak-Cwil
 badanie toksoplazmozy w ciąży
badania w ciąży
toksoplazmoza w ciąży

Badanie w kierunku toksoplazmozy – ile razy w ciąży, interpretacja wyników

Badanie w kierunku toksoplazmozy zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wykonuje się do 10 tygodnia ciąży. Jednak najlepiej zrobić test na toksoplazmozę jeszcze przed zajściem w ciążę. Sprawdź, jak się przygotować do badania, ile razy się je wykonuje i jak interpretować wynik.
Monika Karbarczyk
morfologia w ciąży
badania w ciąży
badanie krwi
morfologia krwi

Morfologia w ciąży – normy, wyniki badań krwi w ciąży i ich interpretacja

Morfologia krwi w ciąży to bardzo ważne badanie, dlatego wykonuje się ją bardzo często – niemal co miesiąc. To podstawowe badanie refundowane przez NFZ, które pozwala ocenić, jak funkcjonuje organizm przyszłej mamy. Istnieją dwa rodzaje morfologii – zwykła i z rozmazem.
Ewa Janczak-Cwil
2 miesiąc ciąży
badania w ciąży
pierwszy trymestr
który tydzień ciąży

2 miesiąc ciąży – który to tydzień? Badania, objawy, dolegliwości

Kobiety najczęściej dowiadują się, że będą mamami, gdy są w 2 miesiącu ciąży. To czas, by znaleźć zaufanego ginekologa, który poprowadzi ciążę, oraz zrobić pierwsze badanie USG, aby lekarz oficjalnie potwierdził fakt, że będziesz miała dziecko.
Katarzyna Imiołek
usg w ciąży
badania w ciąży
rozwój płodu
USG w ciąży

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

Pierwsze badanie USG wykonuje się zwykle przed 10. tygodniem ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że to dopiero początek badań. Zapisz je sobie w kalendarzu, żeby nic ci nie umknęło, i żebyś zawsze wiedziała, kiedy wypada kolejne badanie USG.
Katarzyna Imiołek
USG prenatalne
USG w ciąży
badania w ciąży

USG prenatalne: kiedy się je wykonuje, jak wygląda, ile trwa?

USG prenatalne służy do oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych na wczesnym etapie ciąży. Dzięki temu badaniu możemy sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Jak się do niego przygotować i czego się spodziewać podczas wizyty u ginekologa? Sprawdź!
Sylwia Niemczyk
usg połówkowe
USG w ciąży
badania w ciąży

USG połówkowe: kiedy się je wykonuje, jak wygląda?

USG połówkowe przeprowadza się ok. 20. tygodnia ciąży. To najważniejsze badanie USG w czasie 9 miesięcy ciąży. Podczas wizyty lekarz z ogromną dokładnością sprawdza, czy płód rozwija się prawidłowo.
Sylwia Niemczyk
Test na płeć dziecka
ciąża
płeć dziecka
badania w ciąży

Test na płeć dziecka: na czym polega? Czy można go kupić w aptece?

Test na płeć dziecka to rozwiązanie dla rodziców, którzy nie chcą czekać, aż badanie USG wykaże, czy urodzi im się chłopczyk, czy dziewczynka. Sprawdź, na czym polega test na płeć dziecka, gdzie go kupić oraz czy można mu ufać.
Sylwia Arlak
badanie na hiv w ciąży
badania w ciąży
kalendarz badań w ciąży

Badanie na HIV w ciąży: czy jest obowiązkowe? Jak wygląda?

Badanie na HIV w ciąży należy do badań obowiązkowych, które trzeba wykonać krótko po zapłodnieniu. W przypadku kobiet, u których ryzyko zakażenia HIV jest większe, test na HIV powtarza się także w ostatnim trymestrze ciąży.
Aleksandra Zaborowska
badanie hcv w ciąży
żółtaczka
badania w ciąży

Badanie HCV w ciąży jest obowiązkowe. Na czym polega?

Badanie HCV w ciąży musi przejść każda przyszła mama. Trzeba je wykonać do 10. tygodnia ciąży. Chodzi o to, aby wykluczyć u ciężarnej wirusowe zapalenie wątroby typu C. Jeżeli wynik będzie dodatni, kobieta pozostanie pod szczególną opieką aż do porodu.
Monika Karbarczyk
badania prenatalne
badania w ciąży
zespół Downa
wady płodu

Badania prenatalne: na czym polegają i kiedy je zrobić?

Badania prenatalne wykonuje się, żeby wykryć wady genetyczne płodu i ocenić stan jego zdrowia. Można je podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne. Niektóre badania genetyczne są refundowane przez NFZ, ale nie wszystkie. Sprawdź, na czym polegają badania prenatalne, takie jak amniopunkcja, test NIFTY czy test potrójny.
Karolina Stępniewska
badanie hbs w ciąży
badania w ciąży
wzw B

Badanie Hbs w ciąży: co to jest i na czym polega?

Oznaczenie antygenu HBs w ciąży to bardzo ważne badanie. Dzięki niemu po porodzie można szybko wykryć we krwi dziecka niebezpiecznego wirusa i dać noworodkowi szansę na zdrowie. Ginekolog z IMiD wyjaśnia, kiedy wykonuje się badanie HBs w ciąży i co należy zrobić, gdy wynik jest dodatni.
Małgorzata Wódz
badanie glukozy w ciąży
badania w ciąży
cukrzyca ciążowa

Badanie glukozy w ciąży: jak się przygotować i jak przebiega? (NORMY)

Badanie glukozy w ciąży pozwala zdiagnozować cukrzycę ciążową, a także ocenić ryzyko jej wystąpienia. Najpierw wykonuje się badanie stężenia cukru we krwi na czczo, a między 24. a 28. tygodniem ciąży czeka cię test obciążenia glukozą.
Monika Karbarczyk
Badania moczu w ciąży
badania w ciąży
badanie moczu

Badania moczu w ciąży: jak się przygotować i jak odczytywać wyniki?

Badanie moczu w ciąży będziesz wykonywać dość często. Choć cała procedura jest prosta, na pewno chcesz wiedzieć, jak przygotować się do badania i jak samodzielnie interpretować wyniki. Wyjaśniamy, czym różni się badanie ogólne moczu w ciąży od badania z posiewem.
Monika Karbarczyk
produkty bogate w żelazo ciąża
badania w ciąży
dieta w ciąży
anemia w ciąży

Produkty bogate w żelazo – ciąża to czas, gdy trzeba je jeść

Produkty bogate w żelazo w diecie ciężarnej mogą być pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Niestety nie wchłaniają się one tak samo skutecznie. Można jednak sprawić, by przyswajanie żelaza w ciąży było lepsze. Sprawdź, jaki poziom tego pierwiastka powinna mieć kobieta w ciąży, po czym rozpoznać ciążową anemię i co jeść, gdy brakuje żelaza we krwi.
Małgorzata Wódz
leukocyty w moczu w ciąży
badania w ciąży
zdrowie w ciąży

Leukocyty w moczu w ciąży - jakie są normy, przyczyny podwyższenia, leczenie

Leukocyty w moczu w ciąży mogą wskazywać na stan zapalny dróg moczowo-płciowych, w tym zakażenia pęcherza moczowego lub nerek. Leukocyturię można wykryć podczas rutynowego badania moczu. Sprawdź normy leukocytów w moczu, przyczyny ich podwyższonego poziomu i sposoby leczenia.
Ewa Janczak-Cwil
ciśnienie w ciąży
badania w ciąży
zatrucie ciążowe
ciśnienie w ciąży

Ciśnienie w ciąży: kiedy jest prawidłowe, a kiedy za niskie lub za wysokie?

Ciśnienie w ciąży ma wielkie znaczenie nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, lecz także prawidłowego rozwoju dziecka. Zarówno niskie jak i wysokie ciśnienie może prowadzić m.in. do niedotlenienia dziecka, dlatego tak ważne jest, by je regularnie kontrolować.
Marta Kabulska
Ciąża: kiedy do lekarza?
badania w ciąży

Ciąża – kiedy do lekarza, aby to potwierdzić? Wyjaśnia ginekolog [WIDEO]

Gdy test wskaże ciążę, idź do ginekologa. Po pierwsze po to, aby potwierdzić ją na badaniu USG, a po drugie, aby otrzymać skierowanie na szereg innych ważnych badań, które każda przyszła mama musi przejść.
Sylwia Niemczyk
Cytologia w ciąży
badania w ciąży
rak szyjki macicy
badanie cytologiczne

Cytologia w ciąży: kiedy robić badanie i dlaczego jest tak ważne?

Cytologia w ciąży powinna być wykonana już na początku jej trwania, o ile pacjentka nie robiła badania w ostatnich 6 miesiącach lub wynik był nieprawidłowy. Cytologia pozwala zdiagnozować potencjalnie niebezpieczne zmiany w obrębie szyjki macicy, które w ciąży mogą postępować znacznie szybciej.
Dorota Kornacka
pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży
badania w ciąży
test ciążowy
becikowe

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Na pierwszą wizytę u ginekologa najlepiej iść między 7 a 8 tygodniem ciąży. Wcześniej może nie udać się potwierdzić ciąży podczas badania USG. Lekarz założy ci kartę ciąży i skieruje na badania, m.in. morfologię i określenie grupy krwi.
Małgorzata Wódz
USG 30 tydzień ciąży
USG w ciąży
30 tydzień ciąży
badania w ciąży

USG 30 tydzień ciąży: po co wykonuje się to badanie? [WIDEO]

Podczas tzw. USG w 30 tygodniu ciąży bada się dokładnie to samo, co podczas USG połówkowego. Ginekolog sprawdza, czy płód nadal rozwija się prawidłowo i jakie jest jego ułożenie do porodu.
Sylwia Niemczyk