Choroby skóry

łysienie plackowate u dzieci
choroby skóry

Łysienie plackowate u dzieci – jak rozpoznać, czy jest uleczalne?

Łysienie plackowate jest chorobą zapalną o przewlekłym charakterze, która występuje również u dzieci. U części pacjentów następuje samoistne cofnięcie się choroby. Jest wiele metod wspomagających odrastanie włosów, ale nie wszystkie mogą być stosowane u dzieci.
Ewa Janczak-Cwil
kurzajki u dzieci
choroba dziecka
choroby skóry

Kurzajki u dzieci – jak wygląda kurzajka i jak ją usunąć?

Kurzajki u dzieci pojawiają się wtedy, gdy dochodzi do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Ich powstawaniu sprzyja obniżona odporność. Kurzajki bywają trudne do wyleczenia, ich usunięcie nie jest jednak niemożliwe.
Dominika Bielas
rumień guzowaty u dziecka
choroby skóry

Rumień guzowaty – jak wygląda, co go powoduje?

Rumień guzowaty to między innymi czerwone, bolesne guzki, najczęściej pojawiające się na podudziach. Rumień guzowaty jest chorobą zapalną, która może świadczyć o poważnych schorzeniach jelit.
Ewa Janczak-Cwil
ciemieniucha na brwiach
choroby skóry

Ciemieniucha na brwiach – czy ciemieniucha poza głową to powód do niepokoju?

Ciemieniucha na brwiach, a także za uszami, na innych częściach twarzy, to częstsza przypadłość niemowląt z atopowym zapaleniem skóry. Można ją usuwać tak samo jak ciemieniuchę z owłosionej części główki dziecka. Najlepiej robić to po kąpieli, kiedy skóra jego jest miękka i ciepła. Warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż ciemieniucha, aczkolwiek niegroźna sama w sobie, jest uciążliwa i nie znika od razu.
Agnieszka Majchrzak
Łuszczyca
dermatolog
choroby skóry

Łuszczyca u dzieci: objawy, przyczyny, dieta, leczenie [ZDJĘCIA]

Łuszczyca u dzieci jest nieuleczalną chorobą skóry. Leczenie zmniejsza objawy w postaci czerwonych, przesuszonych plam na skórze np. dłoni czy głowy. Maści i kremy przepisane przez lekarza natłuszczają zmiany. Specjalista może zadecydować też o fototerapii.
Milena Oszczepalińska
gronkowiec objawy
liszajec
choroby skóry
zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Jakie są objawy zakażenia gronkowcem?

Gronkowiec to podstępna i odporna na leczenie bakteria. Najłatwiejsze do wykrycia są skórne zakażenia gronkowcem, bo dają charakterystyczne objawy. Trudniej jest z diagnozą zakażenia organów wewnętrznych, a także układu pokarmowego lub oddechowego.
Karolina Stępniewska
Rodzice dziewczynki z łuszczycą walczą z hejterami
skóra dziecka
sucha skóra u dziecka
choroby skóry

Walczą z chorobą dziecka i ludzką znieczulicą. Jak można być tak okrutnym?!

Dorośli potrafią być naprawdę okrutni. Rodzice dziewczynki każdego dnia walczą nie tylko z chorobą, ale też z uprzedzeniami w stosunku do dziecka.
Hanna Szczesiak
liszajec zakaźny
liszajec
choroby skóry
paciorkowiec

Czy ten pęcherzyk to liszajec?

Liszajec to choroba, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Dziecko ze zmianami na skórze powinien szybko zobaczyć lekarz, aby zalecić odpowiednie leczenie. Sprawdź, jak objawia się liszajec pęcherzowy i liszajec zakaźny.
Małgorzata Wódz
Zuzia Macheta
choroby genetyczne
choroby rzadkie
dzieci i choroby rzadkie

Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!

Operacja Zuzi Machety kosztowała 1,5 mln USD. Taką sumę udało się uzbierać - był pierwszy cud. Drugi: że Zuzia ma teraz... 10 palców u rąk. To medyczny cud.
Katarzyna Pinkosz
Niemowlę ubrudzone samoopalaczem, który mama stosowała podczas karmienia piersią
karmienie piersią
choroby skóry

Co się stało temu chłopcu?!

Dlaczego buzia tego malucha jest w takim dziwnym kolorze? Uspokajamy, to nie choroba, ale nieprzemyślana decyzja mamy karmiącej piersią.
Hanna Szczesiak
pediatra, Bartosz Pawlikowski, nużyca
pasożyty u dzieci
robaki u dzieci
wysypka u dziecka

Czy nużeniec jest groźny dla dzieci? Odpowiada pediatra

Rodzice przedszkolaków i uczniów wymieniają się informacjami na temat nużeńca: jakie są objawy, czym się go leczy, gdzie dziecko może się zarazić tym pasożytem. Na forach internetowych aż huczy. Niestety, wciąż krąży wiele mitów na temat nużeńca u dzieci. Przeczytaj, jaka jest prawda.
Joanna Karwat
Avene
atopowe zapalenie skóry
kosmetyki dla dzieci
pielęgnacja dziecka

Jak złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry?

Atopowe zapalenie skóry potrafi skutecznie utrudnić życie zarówno dziecku, jak i jego rodzicom. Dowiedz się, jak z tą chorobą poradziła sobie mama małej Wiktorii.
Partner
wysypka u dziecka
liszajec
choroby skóry

Kiedy skóra dziecka jest chora: o tych chorobach musisz wiedzieć

Ropne strupki, pęcherzyki albo liszaje to symptomy skórnych infekcji bakteryjnych. Ale choroby skóry to nie tylko bakterie. Ważne, by prawidłowo je diagnozować i leczyć.
Sylwia Niemczyk
Zmiany skórne u niemowlaka
zmiany skórne
stan zapalny
wysypka

Dziecko u dermatologa – zmiany skórne

Zobacz, jak odróżnić zmiany na skórze, które wymagają jedynie starannej pielęgnacji, od tych, przy których konieczna jest pomoc lekarza.
Karolina Stępczyńska