Ciąża a praca

umowa na zastępstwo a ciąża
starania o dziecko
praca w ciąży
ciąża a praca

Umowa na zastępstwo a ciąża 2023 –​ jakie prawa ma ciężarna?

Umowa na zastępstwo została zmieniona na umowę na czas określony, która gwarantuje kobietom w ciąży znacznie więcej przywilejów. Wyjaśniamy, jakie prawa ma ciężarna pracująca na zastępstwo, i kiedy można ją zwolnić.
Magdalena Drab
Zaszłam w nieplanowaną, czwartą ciążę.
ciąża
lęk
ciąża a praca

„Zaszłam w nieplanowaną, czwartą ciążę. Mam już dwóch nastolatków i 3-latka. Jak ja sobie teraz poradzę?” [LIST DO REDAKCJI]

Mam 38 lat. Jestem mamą dwóch nastolatków (Jaś ma 14 lat, Wiktor – 12) i 3-latka (Wojtuś właśnie poszedł do przedszkola). Kiedy planowałam, że po ostatnim urlopie wychowawczym wrócę do pracy, by jakoś podreperować domowy budżet… dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Zamiast się cieszyć, nie mogę przestać się martwić.
Luiza Słuszniak
Kobieta czyta książkę
ciąża
porady
ciąża bliźniacza

Już jest! Setne wydanie najpopularniejszego poradnika dla rodziców czeka w twojej księgarni

Ciąża i poród to też czas wielu pytań i wątpliwości. Zastanawiasz się, gdzie znaleźć rzetelne odpowiedzi? Książka „W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff to najlepszy poradnik dla przyszłych matek i ojców, a także… bestseller – na świecie sprzedała się w ponad 22 milionach egzemplarzy! To idealny prezent dla każdej ciężarnej.
Współpraca reklamowa
pielęgniarki w ciąży w tym samym czasie
ciąża
praca w ciąży
ciąża a praca

Baby boom w szpitalu: aż 11 koleżanek z pracy jest w ciąży w tym samym czasie!

Wyobraź sobie, że jesteś w ciąży i w tym samym czasie aż 10 twoich koleżanek z pracy też spodziewa się dziecka. Taka sytuacja właśnie ma miejsce w jednym ze szpitali: przy nadziei jest dziesięć pielęgniarek i jedna lekarka z oddziału ginekologiczno-położniczego.
Luiza Słuszniak
Kiedy trzeba powiedzieć pracodawcy o ciąży?
praca w ciąży
ciąża a praca

Kiedy i jak należy powiadomić pracodawcę o ciąży?

​Wiele kobiet w ciąży uważa, że o swoim stanie muszą jak najszybciej powiadomić pracodawcę. Czy Kodeks pracy określa, w jakim terminie to trzeba zrobić? Dowiedz się również, jak powiedzieć pracodawcy o ciąży.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
ciążą na wypowiedzeniu
praca
ciąża
aktywna ciąża

Ciąża na wypowiedzeniu – chroni cię specjalne prawo!

Z kodeksu pracy wynika, że pracodawcę obowiązuje zakaz rozwiązania umowy o pracę z kobietą ciężarną. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy była ona w ciąży już przed okresem wypowiedzenia, jak i tej, gdy zaszła w ciąże w trakcie jego trwania.
Joanna Biegaj
Ciężarna w pracy
dolegliwości w ciąży
prawa ciężarnej w pracy
ciąża a praca

"Chorych na ciążę" przybywa? ZUS postanowił to sprawdzić

Od kilku lat ciąża jest jedną z najczęstszych przyczyn zwolnień lekarskich wśród Polaków. Czy aż tyle przyszłych mam nie może pracować?
Dominika Bielas
mama, praca, ciąża
prawa w ciąży
praca w ciąży
prawa ciężarnej w pracy

Przyszła mama i pracodawca

Polskie prawo dobrze chroni przyszłą mamę, ale tylko do chwili porodu. Potem jej być albo nie być w firmie zależy wyłącznie od woli pracodawcy. Wyjaśniamy, jak te kwestie regulują obowiązujące przepisy.
Alicja Hass/"Przyjaciółka"
kobieta, ciąża, praca, biuro
prawa w ciąży
praca w ciąży
prawa ciężarnej w pracy

Prawne przywileje przyszłej mamy

Nosząc pod sercem dziecko, musisz się o siebie podwójnie troszczyć. Ale jesteś też chroniona przez przepisy, jakie obowiązują w naszym kraju.
Aleksandra Sobieraj