Macica

spanie na brzuchu w ciąży
macica

Spanie na brzuchu w ciąży: czy w ciąży można spać na brzuchu?

Czy w czasie ciąży trzeba zrezygnować ze spania na brzuchu? Czy należy to zrobić na początku ciąży, czy może dopiero, kiedy pojawi się już spory brzuch? Sprawdzamy, co o leżeniu na brzuchu w ciąży sądzi ginekolog i jaka pozycja jest najlepsza do spania dla przyszłej mamy.
Joanna Biegaj
macica w ciąży
macica
rozwój płodu

Macica w ciąży – jak wygląda, jak się zmienia, dokąd sięga?

Macica w ciąży zwiększa swoje rozmiary i masę, aby pomieścić rosnący w niej płód wraz z łożyskiem i skutecznie je chronić. Jej dno (górna część) przed ciążą znajduje się tuż nad spojeniem łonowym, a pod koniec ciąży sięga aż do dolnej części mostka. Po porodzie obkurcza się do poprzednich rozmiarów.
Ewa Janczak-Cwil
tyłozgięcie macicy
macica
płodność
zajście w ciążę

Tyłozgięcie macicy – jak się objawia, czy wpływa na ciążę?

Tyłozgięcie macicy dotyczy około 20-25 proc. kobiet. Może powodować dolegliwości, kłopot z używaniem tamponów czy kubeczka menstruacyjnego. Część kobiet ma wrodzone tyłozgięcie macicy, u innych powstaje ono podczas życia wskutek np. schorzeń narządu rodnego.
Małgorzata Wódz
macica
owulacja
komórka jajowa

Owulacja na filmie – zobacz trasę komórki jajowej

Zobacz, jak wygląda owulacja i jaką drogę pokonuje komórka jajowa w dni płodne. Przekonasz się, jak wiele czynników ma wpływ na to, by zapłodnienie w ogóle było możliwe.
Joanna Karwat
budowa ciała w ciąży, sywletka w ciąży, brzuch w ciąży, wielkość płodu, co ułatwia poród, szybki poród, poród bez bólu, szerokie bidora
macica
pozycje do porodu
przebieg porodu

Czy twoja figura ułatwi ci urodzenie dziecka?

Twoja figura ułatwi czy utrudni wydanie dziecka na świat? Patrzysz w lustro i obawiasz się, co cię czeka na sali porodowej? W tym wypadku trzeba spojrzeć jednak gdzie indziej, bo najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.
Małgorzata Wódz
rozwój płodu
ciąża
macica
łożysko

A w ciążowym brzuchu...

Macica, łożysko, worek i płyn owodniowy, pępowina. Czy wiesz, dlaczego są tak ważne dla dziecka, które się w tobie rozwija? Wiesz jedynie, że bez nich nie mogłoby przetrwać? Przeczytaj, dlaczego.
Dorota Kornacka