Psychologia - strona 2

mama, noworodek
psychologia
depresja poporodowa
baby blues

Zły nastrój po porodzie

Zdarza się, że po narodzinach dziecka fala szczęścia i radości nie nadchodzi. Pojawia się za to przygnębienie, smutek i poczucie nieradzenia sobie z sytuacją. Co się dzieje?
Alicja Sikorska
kobieta, mama, ciąża, niepokoje
ciąża
psychologia
strach przed porodem

Ciążowe strachy

Kiedy lęk bierze górę nad radością, najlepiej przyjrzeć mu się z bliska. Być może okaże się, że tak naprawdę nie ma się czego bać. O tym, co najczęściej budzi obawy przyszłych mam, opowiadają specjaliści.
Sylwia Niemczyk
edipresse.355033RKTRGB75.jpg
ciąża
psychologia
obawy

Kto najlepiej potrafi wspierać przyszłą mamę

Nie dla wszystkich kobiet ciąża to jeden z najlepszych okresów w życiu. Czasem pojawia się tyle pytań i wątpliwości, że ciężko sobie samej z tym poradzić. Do kogo zwrócić się wówczas o pomoc?
Edipresse Polska S.A.
kobieta na rowerze
psychologia
szczęśliwa kobieta

Odkryj w sobie dziecko i bądź szczęśliwa

Często podziwiamy dzieci za to, że są takie radosne. A przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by i dorośli z uśmiechem witali każdy nadchodzący dzień.
Anna Leo-Wiśniewska
kobieta, ciąża, mama, brzuch
ciąża
psychologia

Edukacja prenatalna

Czy wiesz, że możesz zacząć "pracować" ze swoim dzieckiem, zanim ono przyjdzie na świat? Jak? Tworząc wokół niego czystą atmosferę spokoju, uprzejmości i wyrozumiałości.
Materiał: "Ciąża i poród naturalny", wyd. Bellona
kobieta, test ciążowy, zaskoczenie, ciąża
ciąża
psychologia
huśtawka hormonalna

Co robić, kiedy ciąża cię zaskoczy?

Zdarza się, że dziecko zjawia się niespodziewanie i nie w porę. Czujesz, że straciłaś kontrolę nad swoim życiemi: jak zdołam utrzymać dziecko, gdzie będziemy mieszkać, co z moją pracą? To jeden z największych kobiecych stresów, któremu trzeba stawić czoła. Zrób to umiejętnie.
Monika Popowicz
edipresse.355114RKTRGB75.jpg
ciąża
psychologia

Depresja w ciąży

Dziecku udziela się twój nastrój - zarówno ten dobry, jak i zły. Maluchy, których mamy cierpią na depresję, są bardziej narażone na wystąpienie tej choroby.
"Vita"
chłopiec, dziewczynka, przedszkolak
psychologia
przedszkolak

Płeć a zachowanie dziecka

Przedszkole i plac zabaw to taki towarzyski poligon doświadczalny. Trochę inaczej zachowują się na nim panienki, inaczej chłopaki.
Aleksandra Malinowska
dziecko, plaża, radość, emocje, dziewczynka, uśmiech
psychologia
rozwój dziecka
seks

Nagie dziecko na plaży – czy to normalne?

Nagie dziecko na plaży – taki widok zwykle nie budzi wątpliwości natury zdrowotnej (niesłusznie), ale obyczajowej tak. Czy pozwolić małemu dziecku na bieganie po plaży bez majtek? Odpowiada Małgorzata Ohme.
Magdalena Kawka
niemowlę, nawyki
psychologia
rozwój dziecka

Niemowlęce nawyki

Maluszek już zdmuchnął świeczkę na urodzinowym torcie, ale ani myśli rezygnować z nocnego karmienia, zasypiania w Waszym łóżku, ssania smoczka. Możesz ułatwić mu pożegnanie ze starymi zwyczajami.
Sylwia Niemczyk
baby blues, depresja poporodowa
psychologia
baby blues
szczęśliwa mama

Szczęśliwa i... smutna?

Ciąża i poród to spory wysiłek – nie tylko dla twojego organizmu, ale i psychiki. Przeżycia, jakie ze sobą niosły, bywają czasem za silne. O depresję poporodową pytamy dr Eleonorę Bielawską-Batorowicz, psycholożkę, która na Uniwersytecie Łódzkim naukowo zajmuje się psychologią prokreacji.
Antonina Kozłowska
teściowa i synowa, wzajemne relacje
psychologia
mama
teściowa

Między mamą a teściową

Mają doświadczenie, z którego warto skorzystać. Potrafią zachować dystans, gdy tobie brakuje cierpliwości. Czemu więc tak trudno wam się dogadać? Czy to tylko różnica pokoleń? Spróbuj zrozumieć swoją mamą i teściową – radzi dr Julita Wojciechowska, psycholożka.
Izabela Górnicka-Zdziech
psychologia

Twoje szczęście w Twoich rękach

Jeżeli okoliczności sprawiają Ci ból, to nie one Ci przeszkadzają, lecz Twój o nich osąd. A ten osąd możesz zmienić. (Marek Aureliusz)
Edipresse
kobieta, ciąża, maskotka
ciąża
psychologia
przed porodem

Jestem w ciąży i boję się

Myślałaś, że będziesz się cieszyć. A tymczasem ciągle znajdujesz powody do niepokoju: od tych poważnych – o zdrowie maleństwa do błahych – o swoją figurę. Jak nie zwariować ze strachu?
Beata Chrzanowska