Szkoła - strona 2

samoocena ucznia
szkoła
uczeń
samoocena dziecka

Samoocena ucznia: co to jest, jak napisać, przykład

Umiejętność samooceny jest kluczowa w życiu każdego człowieka. Pozwala krytyczniej myśleć, wziąć większą odpowiedzialność za swoje działania, ale też motywuje do zmian. Sprawdź, co napisać w samoocenie ucznia.
Joanna Biegaj
kalendarz roku szkolnego 2022/2023
szkoła
uczeń
edukacja

Kalendarz roku szkolnego 2022/2023: dni wolne od szkoły, ferie, święta

Oto kalendarz roku szkolnego 2022/2023. Dowiedz się, kiedy przypadną dni wolne i przerwy od zajęć lekcyjnych w szkole. Sprawdź, jak wygląda organizacja nowego roku szkolnego 2022/2023.
Joanna Biegaj
Przejście warunkowe do następnej klasy
szkoła

Przejście warunkowe do następnej klasy – zasady, komu przysługuje

Przejście warunkowe do następnej klasy nie przysługuje każdemu uczniowi. Aby do tego doszło, rada pedagogiczna musi być przekonana, że uczeń poradzi sobie w następnej klasie mimo tego, że z poprzedniego roku otrzymał ocenę niedostateczną. Jednak to nie jedyny warunek, jaki musi być spełniony.
Ewa Janczak-Cwil
Dzień Dobrej Oceny: co to jest i kiedy się obchodzi to święto?
święta
szkoła
samoocena dziecka

Dzień Dobrej Oceny: co to jest i kiedy się obchodzi to święto?

Dzień Dobrej Oceny, choć nie jest oficjalnym świętem, obchodzony jest w wielu szkołach. W tym dniu nauczyciele stawiają wszystkim uczniom dobre, bardzo dobre, a nawet celujące oceny. Jednak to święto ma także szersze znaczenie. Czy wiesz jakie?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
usprawiedliwienie
dziecko
szkoła

Usprawiedliwienie nieobecności w szkole: jak je napisać? [WZÓR]

Usprawiedliwienie nieobecności w szkole pisze rodzic, ewentualnie przedstawia zaświadczenie lekarskie. Nieobecność szkolna powinna być uzasadniona ważnymi powodami, a usprawiedliwienie można wysłać przez Librus lub inny używany przez szkołę dziennik elektroniczny. W niektórych przypadkach usprawiedliwienie należy dostarczyć osobiście.
Joanna Biegaj
Upodobnienia fonetyczne: co to jest, rodzaje, ćwiczenia (i dużo przykładów)
szkoła
uczeń
język polski

Upodobnienia fonetyczne: rodzaje, ćwiczenia, przykłady

Co to jest upodobnienie fonetyczne? Jakie są upodobnienia w języku polskim? Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Wystarczy kilka prostych wyjaśnień i przykładów, by zapamiętać i utrwalić najważniejsze wiadomości o upodobnieniach.
Luiza Słuszniak
katechetka wyrzucała dzieciom kanapki z wędliną w piątek
szkoła
uczeń

Skargi na katechetkę: w piątki wyrzucała dzieciom kanapki z mięsem

Fundacja Wolność od Religii otrzymała wiele skarg od rodziców uczniów. Dotyczyły one katechezy w szkołach. Niektóre zachowania naprawdę są niedorzeczne.
Joanna Biegaj
Zaokrąglanie liczb
nauka
szkoła
uczeń

Zaokrąglanie liczb

Zaokrąglanie liczb stosuje się nie tylko w matematyce. Czasem trzeba zaokrąglić liczbę, której nie da się podać co do dokładności. Zaokrąglić można np. ilość osób, które wzięły udział w konkursie.
Klaudia Stawiarska
Dzień dziecka w szkole: pomysły
szkoła
uczeń
Dzień Dziecka

Dzień Dziecka w szkole: pomysły na superświęto wszystkich dzieci

Jakie pomysły na Dzień Dziecka sprawdzą się w szkole? Jak zorganizować ten dzień, by uczniowie naprawdę docenili przygotowane dla nich atrakcje? Propozycji na spędzenie Dnia Dziecka jest naprawdę sporo - wystarczy wybrać opcję, która najbardziej spodoba się dzieciom. W poszukiwaniu najlepszych inspiracji, po prostu sprawdź nasze propozycje.
Luiza Słuszniak
Rzecznik Praw Dziecka piętnastolatkom nie powinno się ograniczać dostępu do broni.
szkoła
edukacja
bezpieczeństwo dziecka

Rzecznik Praw Dziecka: 15-latkom nie powinno się ograniczać dostępu do broni. Psycholożka jest innego zdania

24 maja w USA po raz kolejny doszło do strzelaniny w szkole podstawowej. 18-letni Salvador Ramos zabił 21 osób, w tym 19 dzieci. Tymczasem w Polsce Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak poinformował na antenie Polskiego Radia, że należy wprowadzić w szkole lekcje posługiwania się bronią.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Obrzydliwe słowa radnego PIS i wuefisty
szkoła
szkoła podstawowa
uczniowie

Wuefista i radny PiS upokarzał i obrażał dzieci. Tłumaczyć musi się nauczycielka, która zgłosiła sprawę

W szkole podstawowej w Myślenicach dochodziło do nadużyć. Nauczyciel (a zarazem radny PiS) kierował do uczniów obrzydliwe słowa, jednak kuratorium nadal nie pociągnęło go do żadnej odpowiedzialności.
Joanna Biegaj
Jak się ubrać na egzamin ósmoklasisty?
szkoła
uczeń
egzamin

Jak się ubrać na egzamin ósmoklasisty?

Choć wszyscy słyszeliśmy, że uczeń na egzaminie powinien wyglądać elegancko, to tak naprawdę nie wszyscy dokładnie wiedzą, jak należy ubrać się na egzamin ósmoklasisty. Tłumaczymy, co wypada założyć na siebie w tym ważnym dniu, a czego zdecydowanie lepiej nie wybierać.
Joanna Biegaj
Rzecznik Praw Dziecka: szkoły powinny odświeżyć schrony
szkoła
Rzecznik Praw Dziecka
uczniowie

Rzecznik Praw Dziecka: szkoły powinny odświeżyć schrony, by wzmocnić poczucie bezpieczeństwa uczniów

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka, jeżeli w szkole jest schron – powinien on zostać odświeżony, a uczniowie przeszkoleni z tego, gdzie on się znajduje i jak z niego korzystać.
Joanna Biegaj
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
dziecko
szkoła
uczeń

Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]

Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły jest niezbędna, jeżeli rodzic chce, by jego pociecha samodzielnie wracała do domu. W innym przypadku nie będzie to możliwe. Dodatkowo zgodę na samodzielny powrót dziecka do domu mogą podpisać jedynie rodzice lub opiekunowie prawni.
Joanna Biegaj
Świadectwo dojrzałości – co to jest i jak wygląda
szkoła
matura
egzamin

Świadectwo dojrzałości – co to jest, jak wygląda i kto może je otrzymać?

Świadectwo dojrzałości to inaczej świadectwo maturalne i jest ono oficjalnym dokumentem zaświadczającym o wykształceniu średnim. To także „przepustka” do dalszej edukacji na studiach wyższych. Sprawdź, jak wygląda świadectwo maturalne i kto je otrzyma.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
lektury szkolne klasa 8
dziecko
szkoła
książki

Lektury szkolne klasa 8 – spis wszystkich obowiązujących lektur 

Wykaz lektur do klasy ósmej obejmuje dzieła Słowackiego, Mickiewicza, Żeromskiego. Ósmoklasiści muszą także zaznajomić się z poezją naszej noblistki Wisławy Szymborskiej oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Jarosława Marka Rymkiewicza. Podajemy wszystkie lektury do klasy 8 – obowiązkowe i nieobowiązkowe.
Joanna Biegaj
	 Jest już znany powód ataku nożownika na uczennicę
szkoła
przemoc wobec dzieci

Nożownik zaatakował 12-letnią Zosię. Znany jest powód! Jego żona nic wcześniej nie zauważyła

Do ataku doszło w czwartek 5 maja przy szkole podstawowej w Bielsku-Białej. Napastnik zadał 12-letniej dziewczynce kilka ciosów nożem. Stan Zosi jest ciężki, ale stabilny. Wiadomo już, co doprowadziło do ataku.
Hanna Szczesiak
nauczycielka zostawiła chłopca samego
szkoła

Nauczycielka zostawiła pierwszoklasistę samego 20 km od szkoły

Ośmiolatek był z klasą na wycieczce w kinie w Mogilnie w woj. kujawsko-pomorskim. Po seansie dzieci wsiadły do autobusu i wróciły do oddalonej o 20 km szkoły. Jednak Jankowi nauczycielka poleciła czekać na mamę przed kinem. Mam tymczasem oczekiwała dziecka pod szkołą.
Ewa Janczak-Cwil
ocena z zachowania
szkoła
uczeń

Ocena z zachowania – jak jest oceniane zachowanie w szkole? Kryteria, skróty, odwołanie

Ocena z zachowania odzwierciedla nie tylko to, czy dziecko nie przeszkadza na lekcjach i jest sympatyczne dla kolegów i koleżanek. Kryteria oceny z zachowania są dość obszerne i obejmują rzeczy, o których nie każdy rodzic wie. Dlatego warto się z nimi zapoznać i wytłumaczyć dziecku, w jaki sposób jego zachowanie jest oceniane, a także co oznaczają poszczególne skróty. Od oceny można również się odwołać.
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
szkoła
uczeń
egzamin

Ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty 2022?

Na podstawie wyników z egzaminu ósmoklasisty szkoły ponadpodstawowe decydują, którzy kandydaci zostaną przyjęci do danej placówki. Tłumaczymy, ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty i ile trzeba mieć punktów, żeby dostać się do liceum.
Joanna Biegaj
12-letnia Zosia walczy o życie po ataku nożownika pod szkołą
szpital
szkoła
policja

12-letnia Zosia walczy o życie po ataku nożownika pod szkołą. Zadawał jej cios za ciosem

Czwartek, tuż po 13, plac przed jedną ze szkół w Bielsku-Białej. Do 12-letniej Zosi zbliża się mężczyzna, po czym zadaje jej kilkanaście ciosów kuchennym nożem. Dziecko krzyczy wniebogłosy. Niemal natychmiast rozlega się wycie syren policyjnych i karetki pogotowia. Kiedy medycy udzielają dziewczynce pierwszej pomocy – policjanci ruszają w pościg za oprawcą.
Luiza Słuszniak
Tematy rozprawek maturalnych
szkoła

Tematy rozprawek maturalnych – przygotowanie do matury 2022

Tematy rozprawek maturalnych pozostają tajemnicą pilnie strzeżoną aż do dnia i godziny, gdy rozpoczyna się matura z języka polskiego. Uczniom przystępującym do egzaminu dojrzałości pozostaje więc w ramach przygotowania przeglądanie tematów rozprawek z poprzednich lat i trening pisania rozprawek na przykładowe tematy. Z jakimi tematami musieli zmierzyć się uczniowie na maturze 2022 i w latach poprzednich?
Ewa Janczak-Cwil
Jak rozpoznać epitet?
szkoła
uczeń
edukacja szkolna

Epitet: czym jest, definicja, jak rozpoznać epitet w tekście

Zgodnie z definicją epitet to wyraz, który określa rzeczownik. Ale co to właściwie znaczy? Zanim poślesz epitetowi kilka dosadnych epitetów, czyli wyzwisk, bo potocznie epitetami nazywa się również obelgi, spróbuj poznać go lepiej lub przypomnieć sobie najważniejsze informacje na jego temat.
Luiza Słuszniak
kalkulator prosty matura
szkoła
uczeń

Kalkulator prosty – jakiego kalkulatora można użyć na maturze?

Kalkulator prosty to dopuszczony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną kalkulator, z którego może korzystać maturzysta na egzaminie dojrzałości. W tej sprawie CKE wydała komunikat 20 sierpnia 2021 roku. Jaki kalkulator na maturę zabrać?
Ewa Janczak-Cwil
Moja córka może nie zdać matury
nauka
szkoła

„Boję się tych matur – moja córka tyle była na zdalnym, że może nie zdać. Już nie myśli o studiach, tylko szuka pracy”  [LIST DO REDAKCJI]

Minister Czarnek kilkoma decyzjami przekreślił przyszłość mojej córki i tysięcy innych uczniów. Jestem pewna, że moje obawy podziela większość rodziców, których dzieci też mają dwa lata w plecy przez naukę zdalną.
redakcja mamotoja.pl
średnia ocen
szkoła

Jak obliczyć średnią ocen - na koniec roku, na półrocze

Średnia ocen ma znaczenie dla tych uczniów, którzy mają szansę na świadectwo z czerwonym paskiem i wyróżnienie, a więc i nagrody czy stypendium związane z dobrymi wynikami w nauce. Przyznaje się je uczniom, którzy uzyskają wysoką średnią na zakończenie roku szkolnego. Sprawdź, jak obliczyć średnią ocen i jaka średnia gwarantuje pasek na świadectwie.
Ewa Janczak-Cwil
oceny w szkole
szkoła
uczeń
edukacja

Oceny w szkole: skala ocen szkolnych w Polsce

Skala ocen w szkole zmieniała się na przestrzeni lat. Aktualnie obowiązują trzy sposoby punktacji uczniów. Sprawdź, jakie są oceny w polskiej szkole i co oznaczają.
Joanna Biegaj
wystawianie ocen
szkoła
uczeń

Wystawianie ocen 2022 – do kiedy są wystawiane oceny na koniec roku szkolnego?

Do kiedy są wystawiane oceny na koniec roku szkolnego? Ile czasu uczniowie mają na ich poprawę? Rok szkolny kończy się już 24 czerwca 2022. Nauczyciele najpierw muszą podać propozycje ocen końcowych, a następnie wystawić właściwe oceny na koniec roku. Jakie obowiązują ich terminy?
Joanna Biegaj
Zachowanie nauczycielki stanowiło zagrożenie dla dzieci. Grozi jej zwolnienie dyscyplinarne
szkoła
nauczycielka
epidemia

Zachowanie nauczycielki stanowiło zagrożenie dla dzieci. Grozi jej zwolnienie dyscyplinarne

Bibliotekarka i nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Augusta i Juliusza Vetterów w Lublinie odmawiała założenia maseczki w miejscu pracy. Dyrekcja zgłosiła sprawę do kuratorium.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Kiedy wypada koniec roku szkolnego w 2022?
szkoła
wakacje
szkoła podstawowa

Kiedy wypada koniec roku szkolnego w 2022 roku? [TERMINY]

Kiedy przypada koniec roku szkolnego w 2022 roku? Zastanawiają się nad tym nie tylko uczniowie, ale też ich rodzice. Zgodnie z harmonogramem Ministerstwa Edukacji i Nauki część uczniów zakończy zajęcia dydaktyczno-wychowawcze już w kwietniu, a część dopiero w czerwcu. Sprawdź, kiedy w tym roku zaczną się wakacje dla 8 klas, maturzystów i pozostałych uczniów.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska