Szkoła podstawowa - strona 2

Próbny egzamin ósmoklasisty 2022/2023
uczeń
szkoła podstawowa
egzamin

Próbny egzamin ósmoklasisty: czy warto go zdawać, skoro nie jest obowiązkowy? [TERMINY]

Próbny egzamin ósmoklasisty to doskonała okazja, żeby zapoznać się z formułą tak ważnego i oficjalnego sprawdzianu, a przy okazji oswoić się z nieznanym. Dzięki temu stres związany z majowym, obowiązkowym egzaminem ósmoklasisty będzie mniejszy. W 2023 roku osoby uczniowskie będą się mierzyć z językiem polskim, matematyką i językiem obcym nowożytnym. Sprawdź daty egzaminów.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Orzeczenie imienne
szkoła podstawowa
język polski
egzamin

Co to jest orzeczenie imienne i jak je rozpoznać? Dużo  przykładów orzeczeń imiennych w zdaniach

Czym różni się orzeczenie imienne od zwykłego orzeczenia (czasownikowego)? Z czego się składa i na jakie pytania odpowiada? By to zrozumieć i zapamiętać wystarczy prosta definicja i przykłady orzeczeń imiennych w zdaniach.
Luiza Słuszniak
Najważniejsze wiadomości o spółgłoskach: co to jest, ile ich jest, podział spółgłosek
uczeń
szkoła podstawowa
język polski

Spółgłoski: czym są, ile ich jest, jak się dzielą?

Jak zrozumieć, czym są spółgłoski? Ile właściwie jest wszystkich spółgłosek w języku polskim? Czym różnią się od siebie poszczególne spółgłoski i jaki ma to wpływ na ich podział? Sprawdź najważniejsze wiadomości o spółgłoskach!
Luiza Słuszniak
Samogłoski w języku polskim: jakie są, wymowa i podział samogłosek
uczeń
szkoła podstawowa

Samogłoski: poznaj ich cechy, rodzaje i rolę w języku polskim

Co to są samogłoski? Ile ich jest? Jakie są rodzaje samogłosek? Dlaczego nazywa się je głoskami otwartymi? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat samogłosek, aby umieć je poprawnie scharakteryzować.
Luiza Słuszniak
"Pan Tadeusz": test z lektury
quiz
szkoła podstawowa
lektury

„Pan Tadeusz”: test wiedzy z lektury

„Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza to epopeja narodowa, która jak w soczewce ilustruje życie i obyczajowość polskiej szlachty. To także literackie i pełne artystycznego kunsztu przedstawienie losów Polaków, którzy w nadziei oczekują wyzwolenia. Uważasz, że „Pan Tadeusz” jest trudny i nudny? Rozwiąż tekst z odpowiedziami i przekonaj się, że ta szkolna lektura nie przysporzy ci kłopotu.

Luiza Słuszniak
Głoski dźwięczne i bezdźwięczne: co to jest, jak je odróżnić, przykłady.
zabawy logopedyczne
uczeń
szkoła podstawowa

Głoski dźwięczne i bezdźwięczne: co to jest, jak je odróżnić, przykłady

Co to znaczy, że głoska jest dźwięczna lub bezdźwięczna? Jak odróżnić głoski dźwięczne od bezdźwięcznych? Po co nam ten podział na głoski w języku polskim. Czy są proste sposoby na to, by opanować wiedzę na temat dźwięczności i bezdźwięczności głosek?
Luiza Słuszniak
„Świtezianka”: test z lektury
quiz
szkoła podstawowa
lektury

„Świtezianka”: test z lektury

„Świtezianka” Adama Mickiewicza to liryczna opowieść o zawiedzionej miłości i złamanej przysiędze. Podobnie jak w balladzie „Lilije” Adam Mickiewicz w zdecydowany sposób uwypukla główne motto: „nie ma zbrodni bez kary”. Moralizatorski charakter lektury zmusza czytelniczkę i czytelnika do zadania sobie pytania i udzielenia odpowiedzi o etyce własnego postępowania. Rozwiąż test z czytania ze zrozumieniem, a szkolny sprawdzian nie przysporzy ci kłopotu.

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Funkcje litery „i”
szkoła podstawowa
język polski

Funkcje litery „i”: najważniejsze wiadomości, przykłady i ćwiczenia

Głoska „i” w języku polskim może pełnić różne funkcje. Kiedy „i” jest zmiękczeniem, a kiedy samogłoską tworzącą sylabę? Czy „i” może być zmiękczeniem i samogłoską jednocześnie? Proste wyjaśnienia poparte przykładami pozwolą zrozumieć i zapamiętać najważniejsze wiadomości na temat funkcji głoski „i”.
Luiza Słuszniak
Orzeczenie w zdaniu: najważniejsze informacje
szkoła podstawowa
język polski

Orzeczenie w zdaniu: co to, jak rozpoznać [przykłady i ćwiczenia]

Co to jest orzeczenie? Jak je rozpoznać w zdaniu? Jakie rodzaje orzeczenia warto znać, by nie dać się zaskoczyć na sprawdzianie lub egzaminie? Proste wyjaśnienie i przykłady pozwolą zrozumieć i zapamiętać najważniejsze wiadomości o orzeczeniu.
Luiza Słuszniak
Co to jest podmiot? Definicja, rodzaje, dużo przykładów (również zdań bezpodmiotowych)
szkoła podstawowa
język polski

Podmiot – wszystko, co musisz wiedzieć o tej części zdania

Jak najprościej zrozumieć rolę podmiotu w zdaniu? Co to jest podmiot i jakie są jego pytania? Ile jest rodzajów podmiotów i czy możliwe jest zdanie bez podmiotu? Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o podmiocie.
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2023: wymagania + wykaz lektur obowiązkowych
szkoła podstawowa
egzamin

Wymagania na egzaminie ósmoklasisty 2023

Wymagania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 obejmują trzy przedmioty obowiązkowe: język polski, matematykę oraz język obcy nowożytny. Sprawdź, jakie umiejętności będą sprawdzane.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Kiedy wypada koniec roku szkolnego w 2022?
szkoła
wakacje
szkoła podstawowa

Kiedy koniec roku szkolnego w 2022/2023 [TERMINY]

Ile jeszcze do wakacji? Kiedy przypada koniec roku szkolnego 2022/2023? W zależności od tego, czy jest to szkoła podstawowa, czy liceum, zakończenie roku szkolnego odbędzie się w innym terminie. Sprawdź, kiedy wypada koniec roku szkolnego w Polsce w 2023 roku.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Jak napisać wypracowanie
nauka
szkoła podstawowa

Jak napisać wypracowanie? – krok po kroku

Aby napisać dobre wypracowanie, wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Wbrew pozorom nie są skomplikowane. Są też łatwe do zapamiętania, gdy wyjaśnia się je na przykładach. Podpowiadamy, jak napisać dobre wypracowanie krok po kroku.
Luiza Słuszniak
Podmiot i orzeczenie: czym jest, jak je rozpoznać
nauka
szkoła podstawowa
język polski

Podmiot i orzeczenie: czym są, jak je rozróżnić [ĆWICZENIA]

Bez wiedzy na temat tego niemalże nierozłącznego duetu trudno nauczyć się jakiegokolwiek języka, nie tylko ojczystego. Wyjaśniamy, czym jest podmiot, a czym orzeczenie: jakie są ich typy i na jakie pytania odpowiadają.
Adrianna Trusiuk
Podmiot liryczny: co to jest?
uczeń
szkoła podstawowa
język polski

Podmiot liryczny: co to, jak go rozpoznać, rodzaje [PRZYKŁADY]

Podmiot liryczny to osoba mówiąca w wierszu. Jednak poezja zazwyczaj nie jest wyrażana w sposób dosłowny, a wskazanie podmiotu lirycznego nie zawsze jest oczywiste. Czy na pewno wiesz, jak prawidłowo rozpoznać podmiot liryczny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Czy całe rodziny muzą siedzieć po nocach, żeby robić jesienne wyklejanki, wyszywanki i co tam jeszcze nauczycielka sobie wymyśli?
list
szkoła podstawowa
prace plastyczne

„Czy całe rodziny muszą siedzieć po nocach, żeby robić jesienne wyklejanki, wyszywanki i co tam jeszcze nauczycielka sobie wymyśli? Wy z nas kpicie!” [LIST DO REDAKCJI]

Pamiętam, jak bardzo rozbawił mnie pewien obrazek, który ktoś udostępnił na Facebooku… Zaspana kobieta odbiera telefon i słyszy coś w stylu: „Dzień dobry, już 3 nad ranem. Śpi pani? Bo my właśnie będziemy się kłaść. Dopiero skończyliśmy pracę plastyczną o jesieni, którą zadała pani w klasie I b”. Tylko że wtedy nie miałam pojęcia, że tyle w tym prawdy. W poniedziałek o północy miałam wielką ochotę zadzwonić do wychowawczyni syna i oznajmić, co sądzę o jej pomysłach na prace domowe…
Luiza Słuszniak
Charlie i fabryka czekolady test
szkoła
uczeń
szkoła podstawowa

„Charlie i fabryka czekolady” - test z lektury (z odpowiedziami)

„Charlie i Fabryka Czekolady” to brytyjska powieść fantasy opowiadająca historię sympatycznego chłopca, który był wielkim smakoszem czekolady. Książka odniosła ogromny sukces na całym świecie, ukazały się także dwie ekranizacje powieści. Nasz test z odpowiedziami pozwoli przygotować ci się do sprawdzianu z lektury w szkole.

Joanna Biegaj
Moje dziecko ma wszy!
uczeń
mama i córka
list

„Dwa tygodnie w szkole i moja córka znowu ma WSZY! To, co się dzieje w klasie mojej córki, to już przechodzi wszelkie pojęcie!” [LIST DO REDAKCJI]

„Jedno dziecko w klasie ma non stop wszy i wszystkich »zaraża«, łącznie z nauczycielką! Ledwo co się pozbędę, to zaraz wszystko od nowa. Groźby i prośby nie przynoszą efektu, a dyrekcja bezradnie rozkłada ręce…”, napisała do redakcji Mamotoja.pl oburzona mama 8-letnej dziewczynki.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Eliza Orzeszkowa: biografia
uczeń
szkoła podstawowa
lektury

Eliza Orzeszkowa: biografia dla ucznia i uczennicy

Eliza Orzeszkowa w swoich utworach celnie oddaje idee współczesnego jej świata, jak i panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku. Celem twórczości literackiej pisarki było przede wszystkim kształtowanie świadomości ówczesnych elit oraz uwrażliwienie na aktualne problemy społeczne.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Co to są dwuznaki? Wszystkie dwuznaki w języku polskim i przykłady wyrazów z dwuznakami
uczeń
szkoła podstawowa

Dwuznaki – czym są, przykłady, ćwiczenia

Jak szybko zrozumieć i zapamiętać, czym są dwuznaki? Ponieważ w języku polskim dwuznaki występują dość często, warto wiedzieć o o nich jak najwięcej. Sprawdź, czy znasz wszystkie dwuznaki i czy każdy dwuznak to jedna głoska?
Luiza Słuszniak
Czy szkoła jest od takich głupot jak organizowania takich głupot jak Dzień Chłopaka?
święta
chłopiec
szkoła podstawowa

„Czy szkoła jest od organizowania takich głupot jak Dzień Chłopaka? Uważam, że nie!” [LIST DO REDAKCJI]

Moja córka chodzi do V klasy. I tradycyjnie, niemal od początku roku szkolnego, opowiada tylko o Dniu Chłopaka. Na lekcjach zastanawiają się, kiedy świętować, czy chłopcom coś kupić, czy lepiej iść na pizzę/trampoliny, a może jechać do parku rozrywki. Co kupić „chłopakowi” od wuefu, a co księdzu, który uczy religii. Matko! Dzieci by na to nie wpadły. A nauczyciele nie mają już czego wymyślać… Uważam, że szkoła nie jest od takich głupot, a od wychowania i nauki.
Luiza Słuszniak
„Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”: test ze znajomości lektury
uczeń
szkoła podstawowa
lektury

„Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”: test ze znajomości lektury

„Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” Andrzeja Maleszki to pełna humoru lektura o niezwykłych perypetiach trójki rodzeństwa. Pewnego dnia Kuki odnajduje zaczarowane krzesło, które zaczyna spełniać jego życzenia. Jednak zanim dzieci orientują się, jakie magiczne właściwości ma czerwone krzesło, wpadają po same uszy w kłopoty! Czy ciotka Maryla pomoże im wyjść z opresji? Wykonaj test z odpowiedziami, a przygotowanie na sprawdzian ze znajomości lektury nie będzie trudne.

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Stopniowanie przymiotników w języku polskim
uczeń
szkoła podstawowa
język polski

Stopniowanie przymiotników w języku polskim: rodzaje stopniowania, ćwiczenia

Stopniowanie przymiotników sprawia ci kłopot? Przekonaj się, że to prostsze, niż myślisz. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje stopniowania w języku polskim i jak stopniujemy różne przymiotniki.
Luiza Słuszniak
Włocławek: koedukacyjne zajęcia z w-f zniechęcają uczniów do aktywności fizycznej
uczeń
list
szkoła podstawowa

Włocławek: koedukacyjne zajęcia z WF zniechęcają uczniów do aktywności fizycznej

W jednej ze szkół podstawowych we Włocławku uczniowie ósmej klasy mają koedukacyjne lekcje z wychowania fizycznego. To kontrowersyjna decyzja dyrekcji szkoły, a uczniowie... odmawiają wspólnego uczestnictwa w zajęciach.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Plan lekcji to absurd
szkoła
uczeń
szkoła podstawowa

„Religia w środku dnia, WF w poniedziałek na 8. Te plany lekcji to absurd. Kto je układa?” [LIST DO REDAKCJI]

Kiedy zobaczyłam plany lekcji moich córek, myślałam, że to jakiś żart. W weekend rozmawiałam z innym rodzicami i… większość z nich również uważa, że plany lekcji ich dzieci to nieporozumienie. Czy ktoś, kto je układa, myśli choć trochę o dzieciach?
Luiza Słuszniak
dziecko nie lubi szkoły
szkoła
szkoła podstawowa

„Za młodu nienawidziłam szkoły. Teraz nie będę udawać przed synem, że to fajne miejsce” [LIST DO REDAKCJI]

Na rozpoczęciu roku wszyscy rodzice byli tacy uśmiechnięci i radośni... Żenada! Chyba są zupełnie nieświadomi, co czeka ich dzieci. Orka ponad siły, zrzędliwi nauczyciele, mnóstwo niepotrzebnych nikomu informacji, które trzeba będzie wkuwać na pamięć po nocach... Ja przed moim synem niczego nie ukrywam i mówię mu wprost, czym jest szkoła.
Magdalena Drab
ile powinien ważyć plecak ucznia
szkoła
waga dziecka
tornister

Ile powinien ważyć plecak ucznia? Dopuszczalny ciężar w stosunku do masy ciała

Na pytanie, ile powinien ważyć plecak ucznia, jest tylko jedna odpowiedź: im mniej, tym lepiej. Tymczasem polskie dzieci, zwłaszcza młodsi uczniowie, dźwigają często więcej niż 10-15 proc. masy ciała. Co więcej - pojawiają się opinie, że ciężki plecak dla dziecka to nie problem. Jak sprawić, żeby plecak ucznia ważył mniej i jak dziecko powinno go nosić.
Ewa Janczak-Cwil
„Przygody Tomka Sawyera”: test ze znajomości lektury
uczeń
szkoła podstawowa
język polski

„Przygody Tomka Sawyera”: test ze znajomości lektury

Przygody Tomka Sawyera” to młodzieżowa powieść mocno osadzona w ówczesnym kolonialnym kontekście. Współcześnie wiele kwestii budzi wątpliwości, a nawet kontrowersje. Na szczęście dziś nie ma powszechnego przyzwolenia na przemoc wobec dzieci. Co jeszcze warto wiedzieć o „Przygodach Tomka Sawyera”? Dowiedz się, rozwiązując test z odpowiedziami.

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Alicja w Krainie Czarów”: test z odpowiedziami
uczeń
książka dla dzieci
szkoła podstawowa

„Alicja w Krainie Czarów”: test z odpowiedziami

Z pewnością wiele osób widziało filmową lub animowaną adaptację „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. W końcu to jedna z najbardziej znanych bajek na świecie! Jednak ekranizacje, nawet te jak najbardziej wierne, nie są idealnym odzwierciedleniem książki. Sprawdź, czy wiesz wszystko o Alicji i jej fantastycznych przygodach, rozwiązując test wiedzy opracowany właśnie  na podstawie książki.

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Księga dżungli
szkoła podstawowa
lektury

„Księga dżungli”: test wiedzy z lektury [pytania i odpowiedzi]

Fabuła „Księgi dżungli” rozgrywa się w XIX-wiecznych Indiach, a cała narracja składa się z siedmiu opowiadań. Rudyard Kipling opisuje przede wszystkim świat zwierząt, w którym twarde prawo dżungli jest bardziej sprawiedliwe niż to stanowione przez człowieka. Rozwiąż test sprawdzający wiedzę z „Księgi dżungli” i dowiedz się m.in., czy znasz imiona bohaterów i jak dużo pamiętasz z tej pełnej przygód lektury.

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska