Szkoła podstawowa - strona 3

Jak ubrać dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego?
uczeń
szkoła podstawowa
rok szkolny

Jak ubrać dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego?

Jak ubrać dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego? To pytanie z pewnością pojawi się w głowach wielu mam, których pociechy 1 września rozpoczną szkolną przygodę. Sprawdź nasze proopozycje.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
szkoła podstawowa
edukacja domowa
szkoła średnia

Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?

Szkoła w Chmurze jest formą edukacji pozaszkolnej. Kto może podjąć naukę w domu? Każde dziecko w wieku 6-18 lat, które jest objęte obowiązkiem szkolnym. Mimo że dzieci w ramach edukacji domowej realizują ten sam program nauczania, to taka forma nauczania jest nadal niedoceniana.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Dziecko daje pieniądze mamie
pieniądze
wyprawka szkolna
szkoła podstawowa

9-latek postanowił pomóc finansowo mamie. Jego postawa jest wzruszająca!

Rosnące ceny zauważają już nawet... dzieci. Pewien 9-latek, chcąc wspomóc mamę w przygotowaniach do szkoły, zdobył się na wzruszający gest, który doceniło wielu internautów.
Adrianna Trusiuk
Streszczenie Opowieść wigilijna
książka
szkoła podstawowa
lektury

Opowieść wigilijna – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

„Opowieść wigilijna” opowiada o magii świąt Bożego Narodzenia. Jej autor, Charles Dickens wyraźnie skrytykował też w tej powieści podziały społeczne panujące w Anglii w epoce wiktoriańskiej. Pewnego dnia w Londynie świat realny zaczyna przenikać się ze światem czarów, co prowadzi do wielkich zmian w sercu pewnego skąpego staruszka. Sprawdź w naszym streszczeniu, co jeszcze warto wiedzieć na temat tej powieści.
Klaudia Stawiarska
Wyprawka do 3 klasy szkoły podstawowej
wyprawka szkolna
szkoła podstawowa

Wyprawka szkolna do 3 klasy: co trzeba kupić, a co można wykorzystać z poprzedniego roku? [PEŁNA LISTA]

Wyprawka szkolna do 3 klasy to długa lista rzeczy niezbędnych na tym etapie edukacji. Nie wszystkie musisz kupować, bo część jej elementów na pewno już masz w domu. Sprawdź, co musisz dokupić, a co możesz wykorzystać z poprzednich lat.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
zwolnienie lekarskie z wf
uczeń
szkoła podstawowa
szkoła średnia

Zwolnienie lekarskie z WF: kontrowersje wokół nowych przepisów

Od 1 września wchodzą nowe zasady dotyczące zwolnień lekarskich z WF. Aby dziecko zostało zwolnione z zajęć wychowania fizycznego, potrzebna będzie pisemna zgoda lekarza specjalisty, np. chirurga lub kardiologa, a nie jak dotychczas lekarza rodzinnego.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Streszczenie Dziady cz. II
szkoła podstawowa
lektury

Dziady cz. II – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów, problematyka

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie… Co to będzie, co to będzie?” Druga cześć „Dziadów” uchodzi za dużo bardziej przystępną niż część 3. lub 4. Uważają tak zwłaszcza ci, którzy lubią opowieści z dreszczykiem… Oto streszczenie 2 części „Dziadów”, które warto przeczytać, przygotowując się do ważnego sprawdzianu lub egzaminu.
Luiza Słuszniak
lektury obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty
szkoła podstawowa

Lektury na egzamin ósmoklasisty 2023: obowiązkowe i uzupełniające [LISTA]

Lista lektur na egzamin ósmoklasisty w 2023 roku jest dość długa. Wcześniej wymagana była tylko znajomość lektur obowiązkowych z klas 7 i 8. W 2022 roku wykaz został poszerzony także o lektury z klas 4-6.
Ewa Janczak-Cwil
Krwiaki po wuefie
dziecko w szpitalu
szkoła podstawowa
wypadek

Dziewczynki zderzyły się głowami na WF-ie. Po kilku godzinach jedna z nich omal nie straciła życia. Szkoła umywa ręce

To była zwykła lekcja WF-u w prywatnej szkole, do której chodziła Amelka. Podczas zabawy w berka dwie dziewczynki zderzyły się głowami. Nauczyciel podszedł do uczennic i stwierdził, że nic się nie stało. Tylko że Amelkę wciąż bolała głowa. Kilka godzin później leżała już na stole operacyjnym.
Luiza Słuszniak
Przedmioty w szkole podstawowej
nauka
szkoła podstawowa

Przedmioty w szkole podstawowej: wykaz i wymiar godzin

Przedmioty w szkole podstawowej pojawiają się w czwartej klasie, wcześniej w klasach 1-3 dzieci mają w planie zajęć tzw. edukację wczesnoszkolną. Między klasą 4. a 8. przedmioty w szkole podstawowej ulegają zmianie – niektóre się kończą, a pojawiają się inne, nowe. Sprawdź, jakie są przedmioty w poszczególnych klasach szkoły podstawowej.
Ewa Janczak-Cwil
Zemsta test wiedzy z odpowiedziami
nasz test
szkoła podstawowa
lektury

„Zemsta” – trudny test ze znajomości lektury (z odpowiedziami)

Uważna lektura „Zemsty” to znakomity sposób, by błysnąć na egzaminie, a także podczas pisania pracy klasowej. Zmierz się z naszym testem wiedzy i upewnij się, że znasz „Zemstę” naprawdę dobrze. Niektóre pytania są naprawdę trudne, ale po rozwiązaniu testu znajdziesz prawidłowe odpowiedzi. 

Luiza Słuszniak
Apostrofa: co to jest, jak ją rozpoznać, funkcje [dużo przykładów]
szkoła podstawowa
język polski
egzamin

Apostrofa: co to jest, jak ją rozpoznać [przykłady]

Co to jest apostrofa? Jak rozpoznać apostrofę i nie mylić jej z innym środkiem stylistycznym lub… apostrofem? Wyjaśniamy najprościej jak się da, podając liczne przykłady.
Luiza Słuszniak
Test z lektury "Oskar i pani Róża"
quiz
szkoła podstawowa
lektury

Test z lektury „Oskar i pani Róża” [pytania + odpowiedzi]

To niezwykłe, że Eric-Emmanuel Schmitt, autor historii Oskara, napisał powieść, w której zawarł zarówno cierpienie dziecka jak i pogodny humor. Jest tam wszystko: dojrzewanie, pierwsza miłość, przyjaźń, problemy z rodzicami i Bogiem, choroba i śmierć… A także magiczna moc, jaką mają: rozmowa z bliską osobą oraz przelewanie na papier myśli pełnych bólu i strachu. Rozwiąż test z lektury „Oskar i pani Róża” i przekonaj się, jak dobrze znasz tę ważną książkę.

Luiza Słuszniak
Obrzydliwe słowa radnego PIS i wuefisty
szkoła
szkoła podstawowa
uczniowie

Wuefista i radny PiS upokarzał i obrażał dzieci. Tłumaczyć musi się nauczycielka, która zgłosiła sprawę

W szkole podstawowej w Myślenicach dochodziło do nadużyć. Nauczyciel (a zarazem radny PiS) kierował do uczniów obrzydliwe słowa, jednak kuratorium nadal nie pociągnęło go do żadnej odpowiedzialności.
Joanna Biegaj
Przecieki na egzamin ósmoklasisty: czy warto szukać?
szkoła podstawowa
egzamin

Przecieki na egzamin ósmoklasisty 2022: czy warto szukać?

Przecieki na egzamin ósmoklasisty pojawiają się co roku. Czy się sprawdzą? To się okaże 24 maja – ósmoklasiści będą sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego, a w kolejnych dniach z matematyki i języka obcego.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Egzekucja w szkolnym przedstawieniu
teatr
szkoła podstawowa
uchodźcy

Teatrzyk szkolny: dzieci z Ukrainy odgrywają scenę EGZEKUCJI. Wcielają się w rolę rosyjskich oprawców

Alina Czyżewska, aktorka i działaczka społeczna, alarmuje: w jednej ze szkół podstawowych w województwie kujawsko-pomorskim ukraińskie dzieci, w ramach przedstawienia szklonego, odgrywają makabryczne sceny. Urzędnicy nabierają wody w usta.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Wszystko o rzeczowniku
edukacja
szkoła podstawowa

Rzeczownik – co to za część mowy, pytania, przykłady, odmiana

Czym jest rzeczownik? To część mowy, którą często poznajemy jako pierwszą, ucząc się mówić (np. mama, tata, baba). Naukę języka obcego również zaczynamy od poznawania rzeczowników. Nic dziwnego, że rzeczowniki określa się jako jedną z najważniejszych, czyli podstawowych części mowy.
Luiza Słuszniak
Co to jest gotowość szkolna?
edukacja dziecka
szkoła podstawowa

Gotowość szkolna – co to jest i jak się ją bada? + przykłady

Diagnoza gotowości szkolnej to dokument, który jest wręczany wszystkim rodzicom dzieci kończących edukację przedszkolną. Dowiedz się, co to jest i czy musisz ją dostarczyć do szkoły podstawowej, w której od września twoje dziecko rozpocznie edukację.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
powtórka z lektur egzamin ósmoklasisty
uczeń
szkoła podstawowa
lektury

Powtórka z lektur na egzamin ósmoklasisty. Najważniejsze utwory, bohaterowie, zagadnienia

Przed egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego warto uporządkować sobie wiedzę o lekturach. Z myślą o uczniach klas ósmych, przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych lektur i podstawowe informacje na ich temat. Przygotuj sobie herbatę lub jabłko i na spokojnie zrób krótkie powtórzenie wiadomości z lektur, które trzeba znać na teście lub z tej lektury, której najbardziej (może zupełnie niepotrzebnie!) obawiasz się na egzaminie ósmoklasisty.
Luiza Słuszniak
Co to jest suma i różnica, iloczyn i iloraz
szkoła podstawowa

Co to jest suma i różnica, iloczyn i iloraz? Wytłumaczenie i przykłady

Umiesz dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić, ale czy pamiętasz, jak nazywają się wyniki tych działań, czyli co to jest suma, różnica, iloczyn i iloraz? Jeśli wciąż tego nie pamiętasz albo mylą ci się te określenia, wyjaśniamy je dla ciebie, podajemy przykłady i pomagamy zapamiętać najważniejsze pojęcia matematyczne.
Ewa Janczak-Cwil
Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty – jak się uczyć, żeby dobrze zdać
uczeń
szkoła podstawowa
egzamin

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty – jak się uczyć, żeby dobrze zdać? [PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI]

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty jest wielkim wyzwaniem zarówno dla uczniów, jak i dla rodziców. Sprawdź, jak się uczyć, żeby dobrze napisać egzamin, i kiedy najlepiej zacząć przygotowania.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Powtórzenie do egzaminu ósmoklasisty: język polski
uczeń
szkoła podstawowa
edukacja szkolna

Quiz: egzamin ósmoklasisty z polskiego - powtórzenie wiadomości

Gramatyka, ortografia, wiedza na temat lektur i środków stylistycznych – to obszary, w których ósmoklasista przed egzaminem powinien poruszać się w miarę sprawnie. Sprawdź, jak pójdzie ci nasz specjalnie przygotowany „Quiz - egzamin ósmoklasisty z polskiego”. To dobre powtórzenie wiadomości przed prawdziwym testem z języka polskiego. Na postawie arkuszy egzaminacyjnych CKE z poprzednich lat opracowaliśmy pytania z odpowiedziami.

Luiza Słuszniak
"Reduta Ordona" test ze znajomości lektury
uczeń
nasz test
szkoła podstawowa

„Reduta Ordona” - test wiedzy (pytania i odpowiedzi)

Test sprawdzający wiedzę na temat „Reduty Ordona” pozwoli nie tylko przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia poruszane w utworze, ale również uporządkować wiadomości na temat tej lektury. Przekonaj się, że rozwiązując quiz, naprawdę można oswoić ten trudny tekst.

Luiza Słuszniak
jak wytłumaczyć dziecku samogłoski i spółgłoski
szkoła podstawowa
edukacja szkolna

Spółgłoski i samogłoski: jak wyjaśnić dziecku, czym się różnią? Przykłady i ćwiczenia

Co to jest samogłoska, a co spółgłoska? I jak je od siebie odróżnić? Podział głosek na samogłoski i spółgłoski większości dorosłym nie sprawia kłopotu, ale jak wytłumaczyć to zjawisko dziecku? Podpowiadamy, jakie ćwiczenia pomogą zrozumieć, czym są spółgłoski i samogłoski.
Luiza Słuszniak
Końskie zaloty to nie komplement
szkoła podstawowa
przemoc wobec dzieci

Czy końskie zaloty to śmieszny żart? Nadkom. Małgorzata Sokołowska o molestowaniu dziewczynek

Żyjemy w patriarchalnej kulturze, która nie tylko normalizuje, ale także daje przyzwolenie na zachowania przemocowe. Ten problem porusza nadkom. Małgorzata Sokołowska, publikująca na Instagramie jako z_pamietnika_policjantki.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Jak napisać zakończenie rozprawki?
szkoła podstawowa
edukacja szkolna

Zakończenie rozprawki: jak napisać, co powinno zawierać, przykłady

Jak powinno wyglądać zakończenie rozprawki? Co musi się w nim znaleźć i jakich zwrotów użyć, by nie zepsuć całej pracy? Sprawdź, jak napisać dobre zakończenie rozprawki. Przekonaj się, że to prostsze, niż myślisz.
Luiza Słuszniak
Głoskowanie wyrazów. Co to jest, zasady głoskowania, jak je ćwiczyć w sposób prosty i przyjemny?
edukacja przedszkolna
szkoła podstawowa

Głoskowanie wyrazów. Co to jest, zasady głoskowania, jak je ćwiczyć w sposób prosty i przyjemny?

Co to jest głoskowanie wyrazów? Kiedy dziecko powinno głoskować i jak je tego nauczyć? Co zrobić, by ćwiczenia głoskowania były przyjemne i skuteczne? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat głoskowania i jak je ćwiczyć.
Luiza Słuszniak
Jak napisać rozprawkę? Najważniejsze informacje o kompozycji, argumentach i… błędach, których lepiej unikać
szkoła podstawowa

Jak napisać rozprawkę – krok po kroku (plus przykłady)

Jak dobrze napisać rozprawkę? Po pierwsze trzeba wiedzieć, co to jest rozprawka i czym różni się rozprawka z tezą od rozprawki z hipotezą. Dobrze też znać tajemnice kompozycji rozprawki, czyli… wiedzieć, jak napisać jej wstęp, rozwinięcie i zakończenie.
Luiza Słuszniak
Streszczenie Mit o Prometeuszu
książka
czytanie
szkoła podstawowa

Mit o Prometeuszu – streszczenie, plan wydarzeń, problematyka

Mit o Prometeuszu jest jednym z najpopularniejszych dzieł mitologii greckiej. Opowiada o stworzeniu człowieka i o tym, w jaki sposób na świecie pojawiły się choroby i troski. Zerknij na streszczenie mitu o Prometeuszu, by przypomnieć sobie, co to znaczy prometeizm i skąd w ogóle wzięło się to pojęcie.
Klaudia Stawiarska
Jak nasze dzieci powinny rozmawiać z dziećmi z Ukrainy? Pytać czy nie? Udawać, że się nic nie stało?
przedszkole
rówieśnicy
szkoła podstawowa

Jak nasze dzieci powinny rozmawiać z dziećmi z Ukrainy: pytać o wojnę czy nie? Udawać, że nic się nie stało?

W polskich przedszkolach i szkołach pojawia się coraz więcej dzieci z Ukrainy – nic dziwnego, że coraz więcej rodziców zadaje sobie te pytania. Czy maluchy powinny rozmawiać ze sobą o wojnie, czy zupełnie na inne tematy? O odpowiedź poprosiliśmy ekspertkę dr Martę Jadwigę Pietrusińską.
Luiza Słuszniak