Uczeń - strona 2

ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
szkoła
uczeń
egzamin

Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?

Na podstawie wyników z egzaminu ósmoklasisty szkoły ponadpodstawowe decydują, którzy kandydaci zostaną przyjęci do danej placówki. Tłumaczymy, ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty i ile trzeba mieć punktów, żeby dostać się do liceum.
Joanna Biegaj
Matura ustna z polskiego 2023: zestaw pytań jawnych
uczeń
egzamin
szkoła średnia

Matura ustna z polskiego 2023: o co może zapytać komisja egzaminacyjna? Pełna pula pytań jawnych CKE

Matura ustna z polskiego 2023 jest obowiązkowa, a zestaw pytań, z którymi będą się musiały zmierzyć osoby podchodzące do egzaminu, składa się z jednego pytania jawnego i jednego pytania niejawnego. Nie daj się zaskoczyć! Sprawdź, jak wygląda matura ustna z polskiego w 2023 roku po zmianach ogłoszonych 1 marca 2023 roku.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
egzamin ósmoklasisty
uczeń

Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny?

I uczniowie, i rodzice pytają, czy egzamin ósmoklasisty jest tak trudny, jak się o nim mówi? To nieprawda – egzamin ósmoklasisty jest prostszy niż kilka lat temu, a do tego nie można go nie zdać. Wyjaśniamy, jakie są wymagania z języka polskiego, matematyki i języka obcego, i ile procent punktów trzeba zdobyć na egzaminie ósmoklasisty.
Magdalena Drab
Odmiana przez przypadki
uczeń
szkoła podstawowa
edukacja szkolna

Odmiana przez przypadki: pytania, przykłady. Deklinacja może być prosta!

Odmiana przez przypadki – to brzmi groźnie. Ale w rzeczywistości deklinacja jest prosta. Wystarczy znać przypadki i ich pytania oraz zerknąć na kilka przykładów wyrazów odmienionych przez siedem przypadków. Czy wiesz np. jak odmienia się rzeczownik „przyjaciel”?
Luiza Słuszniak
Najlepsze licea i technika w Polsce [RANKING]
uczeń
egzamin
szkoła średnia

Najlepsze licea i technika w Polsce 2023 [RANKING]

Ranking najlepszych liceów i techników to obiektywne oraz uporządkowane zestawienie wszystkich szkół średnich w Polsce. Sprawdź, czy wybrana przez ciebie szkoła zaspokaja twoje ambicje i apetyt na wiedzę.
Luiza Słuszniak
matura z matematyki 2022
uczeń
matura
matematyka

Matura z matematyki 2023: zmiany, wymagania, arkusze

Matura z matematyki w 2023 roku nie będzie bardzo różnić się od egzaminu z dwóch poprzednich lat. Utrzymano próg, który gwarantuje zdanie egzaminu na poziomie podstawowym, ale zadań maturalnych będzie mniej. Podajemy terminy oraz zagadnienia na maturę z matematyki 2023.
Joanna Biegaj
Matura język polski 2023
uczeń
lektury
szkoła średnia

Matura język polski 2023: terminy, czas trwania, wykaz lektur 

Matura z języka polskiego w 2023 roku będzie składała się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W trakcie egzaminów ustnych osoby zdające będą losować dwa zadania, z czego jedno z nich będzie z puli 280 pytań jawnych. Czy wiesz, jakie lektury nie obowiązują na maturze w formule 2023?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
uczeń
szkoła podstawowa
edukacja szkolna

Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?

Egzamin ósmoklasisty coraz bliżej. Uczniowie i nauczyciele coraz częściej zastanawiają się, czy w tym roku szkolnym na egzaminie z języka polskiego pojawią się tzw. pewniaki. Podpowiadamy, czego można spodziewać się na egzaminie i co powtórzyć, by nie obawiać się porażki.
Luiza Słuszniak
Pokolenie płatków śniegu
wychowanie
uczeń
nastolatki

Pokolenie płatków śniegu: czy twoje dziecko jest śnieżynką? [definicja, osobowość]

Pokolenie płatków śniegu to określenie osób, które weszły w dorosłość po 2010 roku. Nazwa ta przede wszystkim opisuje obecnych nastolatków i młodych ludzi, którzy zostali wychowani przez nadopiekuńczych rodziców. Czy wiesz, skąd się wzięło to pojęcie i co to znaczy, że ktoś jest płatkiem śniegu?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej: test wiedzy
szkoła
uczeń
lektury

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej: test wiedzy

Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej to pozytywistyczna powieść o miłości i ideałach, jakim przez całe życie wierna była sama autorka. Głównymi motywami tej społeczno-obyczajowej narracji są powstanie styczniowe oraz emancypacja kobiet. Szeroki wachlarz postaw i realiów życia mieszkańców Grodzieńszczyzny drugiej połowy XIX wieku sprawiają, że „Nad Niemnem” zostało określone mianem epopei. Powieść Orzeszkowej nie przetrwała jednak próby czasu, współcześnie przez krytyków uznawana jest za zbyt sentymentalną i patetyczną. Rozwiąż test z treści lektury i dowiedz się, kogo pokochała Justyna. Ten quiz to także doskonały sposób na usystematyzowanie wiedzy przed szkolnym sprawdzianem ze znajomości lektury.

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Godło Polski:  nowy orzeł ze złotymi nogami
przedszkolak
szkoła
uczeń

Godło Polski: nowy orzeł ze złotymi nogami

Zgodnie z nowym rozporządzeniem godło Polski przedstawia orła ze złotymi nogami, nową koroną oraz zmienionym wyglądem skrzydeł i dzioba. Czy zmiana godła Polski 2022 oznacza, że od teraz dzieci w szkole muszą inaczej kolorować orła?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
11 listopada – co się wydarzyło tuż przed uzyskaniem niepodległości?
święta
szkoła
uczeń

11 listopada – co się wydarzyło tego dnia?

Co się wydarzyło 11 listopada i dlaczego tego dnia obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości? Odpowiedzi na te pytania powinna umieć udzielić każda osoba mieszkająca w Polsce. Sprawdź, czy znasz najważniejsze informacje dotyczące historii swojej ojczyzny.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Co to znaczy „Halloween”?
święta
uczeń
Halloween

Co to znaczy Halloween i o co chodzi w tym święcie?

Co to znaczy „Halloween”? O ile większość osób kojarzy zabawy halloweenowe z wydrążoną dynią, pająkami, czarownicami i krwawymi maszkaronami, o tyle sama nazwa tego święta niekoniecznie musi być taka oczywista. Co tak naprawdę oznacza Halloween?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Matura ustna 2023: dwa egzaminy – inne zasady. Sprawdź, czym się różnią
uczeń
egzamin
szkoła średnia

Matura ustna 2023: dwa egzaminy – inne zasady. Sprawdź, czym się różnią

Matura ustna w 2023 roku obejmuje dwa egzaminy: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Czy wiesz, że oba egzaminy różnią się od siebie nie tylko czasem trwania, ale także liczbą zadań? Sprawdź, ile możesz uzyskać punktów z każdego z nich.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Co oznaczają kolory na fladze Polski?
święta
szkoła
uczeń

Co oznaczają kolory na fladze Polski?

Dlaczego polska flaga jest biało-czerwona? Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości to doskonała okazja, aby przypomnieć o znaczeniu i symbolice flagi narodowej. Kibicując sportowym reprezentacjom Polski, często wznosimy okrzyki „Polska biało-czerwoni!”. Ale czy na pewno wiesz, jaki odcień ma barwa czerwona?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Dzień Miłośników Pluszaków 
przedszkole
dzieci
uczeń

Dzień Miłośników Pluszaków to święto wszystkich pluszowych zwierzątek i ich przyjaciół. Sprawdź, kiedy wypada i jak się obchodzi

Dzień Miłośników Pluszaków to doskonała okazja, żeby podziękować pluszowym ulubieńcom za ich nieocenioną pomoc. Pluszowi przyjaciele pomagają, gdy nam smutno lub nie możemy zasnąć. Bywają także powiernikami naszych największych dziecięcych tajemnic. Czy aby na pewno tylko dziecięcych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Próbny egzamin ósmoklasisty 2022/2023
uczeń
szkoła podstawowa
egzamin

Próbny egzamin ósmoklasisty: czy warto go zdawać, skoro nie jest obowiązkowy? [TERMINY]

Próbny egzamin ósmoklasisty to doskonała okazja, żeby zapoznać się z formułą tak ważnego i oficjalnego sprawdzianu, a przy okazji oswoić się z nieznanym. Dzięki temu stres związany z majowym, obowiązkowym egzaminem ósmoklasisty będzie mniejszy. W 2023 roku osoby uczniowskie będą się mierzyć z językiem polskim, matematyką i językiem obcym nowożytnym. Sprawdź daty egzaminów.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Patriotyzm
święta
szkoła
uczeń

Patriotyzm: czy to samo, co nacjonalizm? [DEFINICJA, ZNACZENIE, PRZYKŁADY]

Patriotyzm to idea, która pojawiła się w oświeceniu wraz z początkiem kształtowania się współczesnych nam państw i narodów. Jednak samo łacińskie pojęcie „patrio” pojawiło się w języku polskim już w średniowieczu. Poznaj przykłady postaw patriotycznych.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Najważniejsze wiadomości o spółgłoskach: co to jest, ile ich jest, podział spółgłosek
uczeń
szkoła podstawowa
język polski

Spółgłoski: czym są, ile ich jest, jak się dzielą?

Jak zrozumieć, czym są spółgłoski? Ile właściwie jest wszystkich spółgłosek w języku polskim? Czym różnią się od siebie poszczególne spółgłoski i jaki ma to wpływ na ich podział? Sprawdź najważniejsze wiadomości o spółgłoskach!
Luiza Słuszniak
Samogłoski w języku polskim: jakie są, wymowa i podział samogłosek
uczeń
szkoła podstawowa

Samogłoski: poznaj ich cechy, rodzaje i rolę w języku polskim

Co to są samogłoski? Ile ich jest? Jakie są rodzaje samogłosek? Dlaczego nazywa się je głoskami otwartymi? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat samogłosek, aby umieć je poprawnie scharakteryzować.
Luiza Słuszniak
Co to jest metafora?
szkoła
uczeń
język polski

Metafora: co to jest, rodzaje, przykłady

Metafora (przenośnia) to językowy środek stylistyczny, który najczęściej kojarzy się z poezją. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że przenośni używamy przede wszystkim w języku potocznym. Czy wiesz, w jakim celu używa się metafor?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Głoski dźwięczne i bezdźwięczne: co to jest, jak je odróżnić, przykłady.
zabawy logopedyczne
uczeń
szkoła podstawowa

Głoski dźwięczne i bezdźwięczne: co to jest, jak je odróżnić, przykłady

Co to znaczy, że głoska jest dźwięczna lub bezdźwięczna? Jak odróżnić głoski dźwięczne od bezdźwięcznych? Po co nam ten podział na głoski w języku polskim. Czy są proste sposoby na to, by opanować wiedzę na temat dźwięczności i bezdźwięczności głosek?
Luiza Słuszniak
Zdalne nauczanie 2022/2023
szkoła
uczeń
student

Zdalne nauczanie 2022/2023 jest już pewne? Kiedy rozpoczną się zajęcia online?

Zdalne nauczanie 2022/2023 jest już przesądzone. Coraz więcej uczelni wyższych deklaruje, że w związku z brakiem odpowiednich funduszy będą zmuszone przejść na zdalny tryb nauczania. Czy podobny los spotka szkoły i przedszkola?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
pasowanie na ucznia strój
pieniądze
uczeń

„Skąd mam wziąć pieniądze na garnitur dla dziecka? Pasowanie na ucznia to nie ślub, poślę syna w białej polówce ”[LIST DO REDAKCJI]

Drożyzna szaleje, a ja mam jeszcze wydawać kilka stówek na garnitur dla syna? Żeby to jeszcze było warto, ale założy raz i co, później wyrzucę? Gdzie tu sens? Bardziej opłaca mi się kupić mu buty na zimę, zamiast stroić go na ślubowanie.
Magdalena Drab
Co to jest okolicznik?
uczeń
język polski
egzamin

Co to jest okolicznik? Najważniejsze informacje z przykładami okoliczników

Co to jest okolicznik? Wyjaśniamy, na jakie pytania odpowiada okolicznik, jakie są jego rodzaje i jakimi częściami mowy może być wyrażony. Podajemy też przykłady, które pozwalają szybko zrozumieć wszystkie tajemnice okoliczników.
Luiza Słuszniak
Ocena niedostateczna
szkoła
uczeń
nauczyciel

Ocena niedostateczna: za co uczeń może dostać jedynkę?

Ocena niedostateczna to najniższy stopień przewidziany w polskim systemie edukacji. I, mimo że samo słowo „ocena” zawiera w sobie subiektywizm, to zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym zasady przyznawania ocen powinny być jawne, transparentne i obiektywne. Sprawdź, za co uczeń może dostać niedostateczny.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przydawka: co to jest, jak ją rozpoznać
uczeń
język polski
egzamin

Przydawka: co to jest i inne przydatne wiadomości z przykładami przydawek

Co to jest przydawka? Na jakie odpowiada pytania i co określa? Odkryj z nami wszystkie tajemnice przydawki i przekonaj się, jak łatwo wskazać ją w zdaniu. Tradycyjnie przygotowaliśmy mnóstwo przykładów – dzięki nim zrozumiesz i zapamiętasz najbardziej przydatne wiadomości o przydawce.
Luiza Słuszniak
pasowanie na ucznia
szkoła
uczeń

Pasowanie na ucznia: co to jest, kiedy się odbywa, jak wygląda? 

Pasowanie na ucznia to bardzo ważne i uroczyste wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty. Podczas pasowania uczniowie składają uroczyste ślubowanie. Tłumaczymy, jak przebiega ta uroczystość i jak ubrać dziecko do szkoły tego dnia.
Joanna Biegaj
list: nie ważcie się obrażać nauczycieli
szkoła
uczeń
nauczycielka

„Wczoraj sprzątałam kupę z klasy, dziś łapałam ucznia bez majtek. Tak się pracuje w szkole specjalnej, nie ważcie się nas obrażać” [LIST DO REDAKCJI]

„Czuję, jak społeczeństwo od lat wylewa nam, nauczycielom, wiadro pomyj na głowę, a kompletnie nie ma pojęcia, jak wygląda praca w szkole. Boli mnie, że wszystkich nauczycieli wrzuca się do jednego worka. A przecież są różne szkoły, różne wymagania, różne dzieci, a także różni są rodzice... Od 30 lat pracuję w szkole specjalnej i powiem jedno: praca nauczyciela daje ogrom satysfakcji, ale to bardzo, bardzo trudna praca. Niesamowicie obciążająca psychicznie”, napisała do redakcji mamotoja.pl nauczycielka pracująca w szkole socjalnej.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Rodzaje podmiotów w zdaniach: przykłady i ćwiczenia
uczeń
język polski
egzamin

Rodzaje podmiotów – jak je rozpoznać? [przykłady i ćwiczenia]

Jakie są rodzaje podmiotów? Jak nie pomylić ich ze sobą na sprawdzianie lub egzaminie? Przekonaj się, że dzięki licznym przykładom i prostym ćwiczeniom łatwo utrwalisz sobie wiadomości na temat wszystkich rodzajów podmiotów.
Luiza Słuszniak