Uczeń - strona 2

praca
uczeń

Status ucznia: co to jest, do kiedy uczeń ma status ucznia?

Status ucznia w świetle prawa daje młodemu człowiekowi pewne przywileje. Sprawdź, jakie dokładnie korzyści z tego płyną i do kiedy uczeń ma status ucznia.
Joanna Biegaj
żona modna test
uczeń
lektury
język polski

„Żona modna” – test z lektury

„Żona modna” jest satyrą napisaną przez Ignacego Krasickiego w latach 1778-1779. Utwór należy do zbioru  utworów satyrycznych, które wpisały się do kanonu literatury polskiej. Pisany jest wierszem i ma formę dialogu między młodym małżonkiem a przypadkowo spotkanym znajomym.

Zrób test i sprawdź, co pamiętasz z treści żony modnej”.

Ewa Janczak-Cwil
Stopniowanie przymiotników w języku polskim
uczeń
szkoła podstawowa
język polski

Stopniowanie przymiotników w języku polskim: na czym polega, ćwiczenia

Stopniowanie przymiotników w języku polskim sprawia ci kłopot? Zastanawiasz się, co to jest i po co całe to zamieszanie ze stopniowaniem przymiotników? Spokojnie, zaraz wszystko się wyjaśni. Dowiedz się, jak stopniujemy przymiotniki i przekonaj się, że to prostsze niż myślisz.
Luiza Słuszniak
Aleksandra Żebrowska o tym, co znalazła w plecaku syna
dziecko
uczeń
plecak szkolny

To, co Ola Żebrowska znalazła po miesiącu w plecaku syna, naprawdę zaskakuje!

Aleksandra Żebrowska chętnie dzieli się w mediach społecznościowych śmiesznymi urywkami swojego życia rodzinnego. Teraz pokazała na Instagramie to, co znalazła w plecaku syna. Z pewnością niejedna mama doznaje takiego zaskoczenia, widząc, jakie „skarby” w plecaku potrafi nosić jej dziecko.
Joanna Biegaj
Jak się ubrać na egzamin ósmoklasisty?
szkoła
uczeń
egzamin

Jak się ubrać na egzamin ósmoklasisty?

Choć wszyscy słyszeliśmy, że uczeń na egzaminie powinien wyglądać elegancko, to tak naprawdę nie wszyscy dokładnie wiedzą, jak należy ubrać się na egzamin ósmoklasisty. Tłumaczymy, co wypada założyć na siebie w tym ważnym dniu, a czego zdecydowanie lepiej nie wybierać.
Joanna Biegaj
Mandat za brak karty rowerowej
uczeń
jazda na rowerze
bezpieczna jazda

Mandat za brak karty rowerowej – ile zapłacisz za dziecko w 2022 roku?

Mandat za brak karty rowerowej to nie bajki wyssane z palca. Możesz zapłacić nawet 200 zł, a w skrajnych przypadkach 1500 zł. Sprawdź, co grozi twojemu dziecku za jazdę bez karty rowerowej.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
uczeń
szkoła podstawowa
lektury

Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału

Egzamin ósmoklasisty 2022 coraz bliżej. Co trzeba umieć, by zaliczyć egzamin z języka polskiego? CKE nie robi z tego żadnej tajemnicy. Sprawdź, jaki zakres materiału obowiązuje na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2022 roku.
Luiza Słuszniak
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
dziecko
szkoła
uczeń

Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]

Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły jest niezbędna, jeżeli rodzic chce, by jego pociecha samodzielnie wracała do domu. W innym przypadku nie będzie to możliwe. Dodatkowo zgodę na samodzielny powrót dziecka do domu mogą podpisać jedynie rodzice lub opiekunowie prawni.
Joanna Biegaj
powtórka z lektur egzamin ósmoklasisty
uczeń
szkoła podstawowa
lektury

Powtórka z lektur na egzamin ósmoklasisty. Najważniejsze utwory, bohaterowie, zagadnienia

Przed egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego warto uporządkować sobie wiedzę o lekturach. Z myślą o uczniach klas ósmych, przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych lektur i podstawowe informacje na ich temat. Przygotuj sobie herbatę lub jabłko i na spokojnie zrób krótkie powtórzenie wiadomości z lektur, które trzeba znać na teście lub z tej lektury, której najbardziej (może zupełnie niepotrzebnie!) obawiasz się na egzaminie ósmoklasisty.
Luiza Słuszniak
Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty – jak się uczyć, żeby dobrze zdać
uczeń
szkoła podstawowa
egzamin

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty – jak się uczyć, żeby dobrze zdać? [PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI]

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty jest wielkim wyzwaniem zarówno dla uczniów, jak i dla rodziców. Sprawdź, jak się uczyć, żeby dobrze napisać egzamin, i kiedy najlepiej zacząć przygotowania.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Głoski dźwięczne i bezdźwięczne: co to jest, jak je odróżnić, przykłady.
zabawy logopedyczne
uczeń
szkoła podstawowa

Głoski dźwięczne i bezdźwięczne: co to jest, jak je odróżnić, przykłady

Co to znaczy, że głoska jest dźwięczna lub bezdźwięczna? Jak odróżnić głoski dźwięczne od bezdźwięcznych? Po co nam ten podział na głoski w języku polskim. Czy są proste sposoby na to, by opanować wiedzę na temat dźwięczności i bezdźwięczności głosek?
Luiza Słuszniak
Powtórzenie do egzaminu ósmoklasisty: język polski
uczeń
szkoła podstawowa
edukacja szkolna

Quiz: egzamin ósmoklasisty z polskiego - powtórzenie wiadomości

Gramatyka, ortografia, wiedza na temat lektur i środków stylistycznych – to obszary, w których ósmoklasista przed egzaminem powinien poruszać się w miarę sprawnie. Sprawdź, jak pójdzie ci nasz specjalnie przygotowany „Quiz - egzamin ósmoklasisty z polskiego”. To dobre powtórzenie wiadomości przed prawdziwym testem z języka polskiego. Na postawie arkuszy egzaminacyjnych CKE z poprzednich lat opracowaliśmy pytania z odpowiedziami.

Luiza Słuszniak
ocena z zachowania
szkoła
uczeń

Ocena z zachowania – jak jest oceniane zachowanie w szkole? Kryteria, skróty, odwołanie

Ocena z zachowania odzwierciedla nie tylko to, czy dziecko nie przeszkadza na lekcjach i jest sympatyczne dla kolegów i koleżanek. Kryteria oceny z zachowania są dość obszerne i obejmują rzeczy, o których nie każdy rodzic wie. Dlatego warto się z nimi zapoznać i wytłumaczyć dziecku, w jaki sposób jego zachowanie jest oceniane, a także co oznaczają poszczególne skróty. Od oceny można również się odwołać.
Ewa Janczak-Cwil
egzamin ósmoklasisty
uczeń

Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny?

I uczniowie, i rodzice pytają, czy egzamin ósmoklasisty jest tak trudny, jak się o nim mówi? To nieprawda – egzamin ósmoklasisty jest prostszy niż kilka lat temu, a do tego nie można go nie zdać. Wyjaśniamy, jakie są wymagania z języka polskiego, matematyki i języka obcego, i ile procent punktów trzeba zdobyć na egzaminie ósmoklasisty.
Magdalena Drab
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
szkoła
uczeń
egzamin

Ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty 2022?

Na podstawie wyników z egzaminu ósmoklasisty szkoły ponadpodstawowe decydują, którzy kandydaci zostaną przyjęci do danej placówki. Tłumaczymy, ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty i ile trzeba mieć punktów, żeby dostać się do liceum.
Joanna Biegaj
"Reduta Ordona" test ze znajomości lektury
uczeń
nasz test
szkoła podstawowa

„Reduta Ordona” - test wiedzy (pytania i odpowiedzi)

Test sprawdzający wiedzę na temat „Reduty Ordona” pozwoli nie tylko przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia poruszane w utworze, ale również uporządkować wiadomości na temat tej lektury. Przekonaj się, że rozwiązując quiz, naprawdę można oswoić ten trudny tekst.

Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
uczeń
szkoła podstawowa
edukacja szkolna

Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?

Egzamin ósmoklasisty coraz bliżej. Uczniowie i nauczyciele coraz częściej zastanawiają się, czy w tym roku na egzaminie z języka polskiego pojawią się tzw. pewniaki. Podpowiadamy, czego można spodziewać się na egzaminie i co powtórzyć, by nie obawiać się porażki.
Luiza Słuszniak
Rekrutacja do szkół średnich: dodatkowe punkty za światopogląd? Tak, jeśli jesteś przeciw aborcji
konkurs
uczeń
konkurs dla dzieci

Dodatkowe punkty za światopogląd przy rekrutacji do szkół średnich? Tak, jeśli jesteś przeciw aborcji

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka od 17 lat organizuje konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W tym roku obydwa się on pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Decyzją ministra Przemysława Czarnka laureaci konkursu o tematyce pro-life otrzymają dodatkowe punkty na świadectwie.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
matura z matematyki 2022
uczeń
matura
matematyka

Matura z matematyki 2022 (aktualne informacje)

Drugiego dnia matur uczniowie muszą zmierzyć się z kolejnym obowiązkowym przedmiotem. Jest to matematyka, której większość maturzystów bardzo się obawia – matura z matematyki od lat jest najczęściej poprawianym egzaminem maturalnym.
Joanna Biegaj
Błędy kardynalne: co to jest
uczeń
edukacja
matura

Błąd kardynalny na maturze z języka polskiego: co to, przykłady, skutki

Czy wystarczy wiedzieć, co to jest błąd kardynalny, by nie popełnić go na maturze z języka polskiego? Czy faktycznie błąd kardynalny to wystarczający powód, by nie zdać egzaminu? To pytanie zadaje sobie niejeden maturzysta, zastanawiając się, czy w swym wypracowaniu popełnił błąd kardynalny.
Luiza Słuszniak
Matura 2022 z języka polskiego
uczeń
aktualności
egzamin

Matura z języka polskiego 2022 [aktualne informacje, ARKUSZE]

Maraton matur 2022 rozpoczyna się egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Do egzaminów dojrzałości w tym toku podejdzie prawie 29 tysięcy absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Z jakimi zadaniami będą się dzisiaj mierzyć?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Jak rozpoznać epitet?
szkoła
uczeń
edukacja szkolna

Epitet: czym jest, definicja, jak rozpoznać epitet w tekście

Zgodnie z definicją epitet to wyraz, który określa rzeczownik. Ale co to właściwie znaczy? Zanim poślesz epitetowi kilka dosadnych epitetów, czyli wyzwisk, bo potocznie epitetami nazywa się również obelgi, spróbuj poznać go lepiej lub przypomnieć sobie najważniejsze informacje na jego temat.
Luiza Słuszniak
kalkulator prosty matura
szkoła
uczeń

Kalkulator prosty – jakiego kalkulatora można użyć na maturze?

Kalkulator prosty to dopuszczony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną kalkulator, z którego może korzystać maturzysta na egzaminie dojrzałości. W tej sprawie CKE wydała komunikat 20 sierpnia 2021 roku. Jaki kalkulator na maturę zabrać?
Ewa Janczak-Cwil
Matura 2022: czy w tym roku znowu będą przecieki?
uczeń

Przecieki matura 2022: czy w tym roku znowu będą przecieki?

Co roku wiele osób szuka przecieków zadań maturalnych i informacji na temat egzaminów – w końcu egzamin dojrzałości przysparza wiele stresu nie tylko uczniom, ale także rodzicom. Czy w 2022 roku pojawią się przecieki matury?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
oceny w szkole
szkoła
uczeń
edukacja

Oceny w szkole: skala ocen szkolnych w Polsce

Skala ocen w szkole zmieniała się na przestrzeni lat. Aktualnie obowiązują trzy sposoby punktacji uczniów. Sprawdź, jakie są oceny w polskiej szkole i co oznaczają.
Joanna Biegaj
wystawianie ocen
szkoła
uczeń

Wystawianie ocen 2022 – do kiedy są wystawiane oceny na koniec roku szkolnego?

Do kiedy są wystawiane oceny na koniec roku szkolnego? Ile czasu uczniowie mają na ich poprawę? Rok szkolny kończy się już 24 czerwca 2022. Nauczyciele najpierw muszą podać propozycje ocen końcowych, a następnie wystawić właściwe oceny na koniec roku. Jakie obowiązują ich terminy?
Joanna Biegaj
Jak dobrze napisać recenzję?
nauka
uczeń
recenzja

Jak dobrze napisać recenzję? [UNIWERSALNY WZÓR]

Zastanawiasz się, jak napisać recenzję? Zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi budowy recenzji i przydatnymi zwrotami, które warto wykorzystać przy pisaniu.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
lektury klasa 4
szkoła
uczeń
szkoła podstawowa

Lektury klasa 4 – lista lektur obowiązkowych i uzupełniających

Wykaz lektur w 4 klasie szkoły podstawowej obejmuje różne gatunki literackie: powieści, dłuższe opowiadania, baśnie, podania, legendy, a także sporo poezji. Podajemy aktualną listę lektur obowiązkowych i uzupełniających w 4 klasie. Spis lektur zawiera nowe tytuły.
Joanna Biegaj
Kuratorka oświaty Barbara Nowak, nie dla uczniów z Ukrainy
szkoła
uczeń
edukacja

Absurdalne przepisy! Ukraińskie dzieci nie pójdą do szkoły, bo nie znają języka polskiego

Do Polski napływa coraz więcej osób w kryzysie uchodźczym. Głównie są to matki i dzieci w wieku szkolnym. Niestety, w Krakowie nie wszystkie pójdą do szkoły.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Wszystkie części mowy jak na dłoni [pytania i przykłady części mowy]
uczeń
szkoła podstawowa
edukacja szkolna

Części mowy – odmienne i nieodmienne, pytania, przykłady

Jakie są części mowy? Które są odmienne, a które nieodmienne? Dzięki prostym definicjom i licznym przykładom, naprawdę szybko można się nauczyć się, czym jest rzeczownik, czasownik i przymiotnik oraz uporządkować wiedzę o pozostałych częściach mowy przed sprawdzianem z języka polskiego.
Luiza Słuszniak