USG w ciąży

wielowodzie
wody płodowe
USG w ciąży
komplikacje w ciąży

Wielowodzie: przyczyny, objawy i leczenie wielowodzia w ciąży

Wielowodzie oznacza, że w pęcherzu płodowym jest za dużo płynu owodniowego. Objawem wielowodzia w ciąży jest duży i napięty brzuch. Zarówno niedobór wód płodowych jak i wielowodzie są patologią ciąży, czyli stanem nieprawidłowym, który może mieć konsekwencje dla dziecka.
Milena Oszczepalińska
Bezwodzie: co to, objawy, przyczyny
USG w ciąży
wady genetyczne płodu

Bezwodzie: przyczyny, leczenie, skutki

Bezwodzie jest konsekwencją małowodzia. To stan, który może bezpośrednio prowadzić do sepsy, a następnie do wstrząsu septycznego. Sprawdź, jakie są przyczyny bezwodzia, a także jak wygląda leczenie w przypadku stwierdzenia u ciężarnej niedostatecznej ilości płynu owodniowego.
Dominika Bielas
przezierność karkowa
USG w ciąży

Przezierność karkowa: normy i ryzyko urodzenia chorego dziecka, interpretacja wyniku

Przezierność karkową (NT) ocenia się w badaniu USG między 11. a 14. tygodniem ciąży. Parametr ten pokazuje, czy u płodu nie pojawiły się wady rozwojowe. Jednocześnie z przeziernością karkową wstępnie ocenia się budowę płodu. Podpowiadamy, na co wskazuje wynik badania oraz jak go interpretować.
Dominika Bielas
USG w ciąży
ciąża
badania
USG w ciąży

USG w ciąży: ile razy robić usg w ciąży, terminy

USG w ciąży to jedno z ważniejszych badań, jakie wykonuje kobieta spodziewająca się dziecka. Wiele przy nim wzruszeń, ale i całkiem sporo wątpliwości. Podpowiadamy, jak często wykonywać badanie USG, w jakich terminach oraz w jaki sposób interpretować informacje wynikające z badania USG w ciąży.
Marta Kabulska
Badania w ciąży
USG w ciąży
kalendarz badań w ciąży

Badania w ciąży: kiedy i jakie badania zrobić? Harmonogram badań

Badania w ciąży to najlepszy sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko ciążowych komplikacji. Niektóre z nich, jak badania krwi czy moczu, wykonuje się regularnie, inne, np. test obciążenia glukozą, tylko raz. Oprócz szeregu badań obowiązkowych można też wykonać badania dodatkowe, czyli zalecane. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram najważniejszych badań w ciąży.
Karolina Stępniewska
kiedy można poznać płeć dziecka
płeć dziecka
rozwój ciąży
USG w ciąży

Płeć dziecka: kiedy można poznać, w którym tygodniu widać płeć dziecka na USG?

Kiedy można poznać płeć dziecka? Zwykle pewność można mieć dopiero w 20. tygodniu ciąży, ale wiele zależy od umiejętności lekarza i jakości sprzętu do USG. Choć istnieją szybsze metody, by sprawdzić, czy urodzi się chłopczyk, czy dziewczynka, testy na płeć dziecka i przesądy lepiej traktować z przymrużeniem oka.
Magdalena Drab
usg w ciąży szkodliwość
ciąża
ginekolog radzi
USG w ciąży

Czy badanie USG jest szkodliwe dla dziecka? Wpływ USG na płód

Niektóre przyszłe mamy obawiają się, czy badanie USG jest szkodliwe dla dziecka. I trudno się dziwić, kiedy wokół tego tematu wciąż krąży wiele mitów.
Agnieszka Szumigaj
oznaczenia na USG ciążowym
USG w ciąży
USG

Oznaczenia na USG ciążowym – jak odczytywać wyniki USG w ciąży?

Masz za sobą pierwsze badanie (a może już kolejne), ale wciąż nie wiesz, jak interpretować oznaczenia na USG ciążowym? Poznaj najczęściej pojawiające się skróty, a wszystko stanie się jasne.
Sylwia Arlak
usg w ciąży
internetowa szkoła rodzenia
USG w ciąży
rozwój płodu

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

Pierwsze badanie USG wykonuje się zwykle przed 10. tygodniem ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że to dopiero początek badań. Zapisz je sobie w kalendarzu, żeby nic ci nie umknęło, i żebyś zawsze wiedziała, kiedy wypada kolejne badanie USG.
Katarzyna Imiołek
USG prenatalne
USG w ciąży
badania w ciąży

USG prenatalne: kiedy się je wykonuje, jak wygląda, ile trwa?

USG prenatalne służy do oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych na wczesnym etapie ciąży. Dzięki temu badaniu możemy sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Jak się do niego przygotować i czego się spodziewać podczas wizyty u ginekologa? Sprawdź!
Sylwia Niemczyk
usg połówkowe
USG w ciąży
badania w ciąży

USG połówkowe: kiedy się je wykonuje, jak wygląda?

USG połówkowe przeprowadza się ok. 20. tygodnia ciąży. To najważniejsze badanie USG w czasie 9 miesięcy ciąży. Podczas wizyty lekarz z ogromną dokładnością sprawdza, czy płód rozwija się prawidłowo.
Sylwia Niemczyk
USG 2D, USG 3D i USG 4D w ciąży
USG 3D
USG w ciąży
USG 4D

USG 2D, 3D czy 4D, a może HD Live? Kiedy zrobić pamiątkowe zdjęcia USG?

Zdjęcie USG albo filmik z badania to piękna pamiątka z czasu ciąży! Czym się różnią USG 2D, USG 3D i 4D? Wątpliwości wyjaśnia dr Marian Malinowski, ginekolog i położnik.
Sylwia Niemczyk
jak rozpoznać płeć dziecka
płeć dziecka
planowanie płci dziecka
USG w ciąży

Jak rozpoznać płeć dziecka? Z tych domowych sposobów korzystały nasze babcie!

Jeśli nie możesz się doczekać, by poznać płeć dziecka, a na USG nic jeszcze nie widać, skorzystaj z kilku sprawdzonych porad. Oczywiście wynik potraktuj z przymrużeniem oka!
Natalia Przybylska, MW
płeć dziecka na USG
płeć dziecka
USG w ciąży
chłopiec czy dziewczynka

Płeć dziecka na USG: kiedy ją widać i jak rozpoznać?

Płeć dziecka może być widoczna na USG już w 12. tygodniu ciąży, jednak żeby mieć pewność, warto poczekać jeszcze kilka tygodni. To kiedy lekarz będzie mógł w stanie sprawdzić płeć dziecka, zależy m.in. od jego doświadczenia, ale też od tego, czy to twoja pierwsza ciąża, czy kolejna.
Karolina Stępniewska
jak zaplanować płeć dziecka
planowanie płci dziecka
USG w ciąży

Jak zaplanować płeć dziecka i czy w ogóle to możliwe – fakty kontra mity

Jak zaplanować płeć dziecka – pytają rodzice, którzy chcieliby mieć dziecko konkretnej płci. Sprawdź, czy kochając się w określone dni, masz większą szansę na poczęcie chłopca lub dziewczynki i czy kalendarz do planowania płci jest skuteczny.
Marta Kabulska
USG 30 tydzień ciąży
USG w ciąży
30 tydzień ciąży
badania w ciąży

USG 30 tydzień ciąży: po co wykonuje się to badanie? [WIDEO]

Podczas tzw. USG w 30 tygodniu ciąży bada się dokładnie to samo, co podczas USG połówkowego. Ginekolog sprawdza, czy płód nadal rozwija się prawidłowo i jakie jest jego ułożenie do porodu.
Sylwia Niemczyk
Ile USG w ciąży?
usg ginekologiczne
USG w ciąży
30 tydzień ciąży

Ile USG w ciąży należy wykonać i w których tygodniach? [WIDEO]

Przyszła mama musi wykonać przynajmniej 3 badania USG w ciąży: USG prenatalne, połówkowe i badanie po 30. tygodniu ciąży. Każde z tych badań daje ważne informacje m.in. na temat zdrowia płodu, terminu porodu oraz tego, czy ciąża jest prawidłowa.
Sylwia Niemczyk
pierwsze usg w ciąży
badania w ciąży
USG w ciąży

Pierwsze USG w ciąży: kiedy należy je wykonać?

Pierwsze USG w ciąży najwcześniej wykonuje się w 4.-5. tygodniu ciąży, najpóźniej do 10. tygodnia. Badanie potwierdza m.in. to, czy ciąża znajduje się wewnątrz macicy oraz czy płód rozwija się prawidłowo. USG umożliwia także ustalenie przybliżonego terminu porodu.
Sylwia Niemczyk
Badanie piersi w czasie ciąży
rak piersi
badania w ciąży
USG w ciąży

Nowe zalecenia dotyczące USG piersi w ciąży! Ważne zmiany dla WSZYSTKICH kobiet

Każda kobieta w ciąży, która skończyła 35 lat, powinna mieć wykonane badanie USG piersi w pierwszym trymestrze ciąży. U młodszych kobiet takie badanie powinien rozważyć ginekolog. Przy każdej wizycie ginekologicznej lekarz powinien też zbadać piersi - od X 2018 to oficjalne zalecenia ekspertów.
Katarzyna Pinkosz