Zdrowie dziecka - strona 2

domowa apteczka
gorączka
zdrowie
leki na gorączkę

ABC apteczki maluszka. Co powinno się w niej znaleźć?

Rodzice wiedzą, że muszą być przygotowani na każdą okoliczność, w tym również na ewentualne choroby dziecka. Dlatego bez względu na to, czy są na urlopie, czy jest późny wieczór i wszystkie apteki są pozamykane, powinni posiadać dobrze wyposażoną domową apteczkę. Czego nie może w niej zabraknąć?
Partner
katar u niemowlaka a spacer
katar
zdrowie dziecka
spacer z niemowlakiem

Katar u niemowlaka a spacer: czy wychodzić na dwór, gdy dziecko ma katar?

Katar u niemowlaka może niepokoić rodziców. Im młodsze dziecko, tym więcej pytań. Dowiedz się, jak postępować w przypadku zakatarzonego dziecka i spaceru. Na pytanie, czy małe dziecko z katarem może wyjść z domu, odpowiada pediatra, dr Andrzej Malinowski.
Alicja Rotfeld
Jak sprawdzić czy dziecko jest ubezpieczone? Sprawdź, zanim wyjedziesz na wakacje
zdrowie
zdrowie dziecka
ubezpieczenie dziecka

Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone: czy dziecko ma ubezpieczenie zdrowotne?

Wszystkie dzieci do 18. roku życia mają prawo do opieki zdrowotnej niezależnie od tego, czy są ubezpieczone, czy też nie. W praktyce rodzice lub opiekunowie mają jednak obowiązek ubezpieczenia dzieci. Podpowiadamy, gdzie i jak sprawdzić, czy twoje dziecko jest ubezpieczone, a także co zrobić, jeśli okaże się, że ubezpieczenie wygasło.
Sylwia Arlak
odstające uszy u niemowlaka
zdrowie dziecka

Odstające uszy u niemowlaka – czy i kiedy je operować

Odstające uszy u niemowlaka nie są dla niego kłopotem ani zdrowotnym, ani estetycznym. Być może jednak martwisz się, że kiedyś mogą stać się dla dziecka problemem. Sprawdź, co robić w takiej sytuacji.
Aleksandra Sobieraj
cholesterol u dziecka
badania
tłuszcze roślinne
zdrowie dziecka

Cholesterol u dzieci – czym grozi, czy go badać, jak obniżać?

Choć wydaje się, że podwyższone stężenie cholesterolu dotyczy tylko osób dorosłych, to jednak bardzo często problem z cholesterolem może pojawić się także u dzieci. Jakie ryzyko niesie podwyższone stężenie cholesterolu i jak go obniżać, wyjaśnia dietetyk kliniczny.
Małgorzata Wódz
buty na WF
zdrowie dziecka
buty dla dzieci
sport dla dzieci

Buty na WF dla dzieci: za MARKOWE trampki i adidasy zapłacisz mniej niż 120 zł!

Idealne buty sportowe na WF muszą być wygodne i antypoślizgowe. Szkoła często też wymaga, by nie brudziły parkietu sali gimnastycznej. Markowe buty z białą podeszwą na WF można kupić w bardzo niskich cenach! Polecamy trampki na rzepy, za kostkę z gumką i na grubej podeszwie.
Ewa Janczak-Cwil
ocet jabłkowy na wszy
zdrowie dziecka
wszawica
wszy u dzieci

Ocet jabłkowy na wszy. Poznaj domowy sposób na pozbycie się wszawicy!

Ocet jabłkowy pomoże skutecznie pozbyć się wszy i gnid z włosów dziecka. By ocet zadziałał, należy wiedzieć, jak go stosować i ile trzymać na głowie dziecka. Zanim udasz się do apteki po preparat na wszy, wypróbuj ten domowy sposób!
Sylwia Arlak
palenie na balkonie przy dziecku
zdrowie dziecka
bezpieczeństwo dziecka

„Sąsiad pali na balkonie, ja dostaję szału! Moje dzieci muszą to wdychać!” [LIST DO REDAKCJI]

Gdy Asia zwróciła sąsiadowi uwagę, by nie palił na balkonie, kiedy obok bawią się jej dzieci, ten tylko się zaśmiał. Młoda mama zastanawia się, czy to ona przesadza, czy jednak sąsiad powinien się dostosować?
redakcja mamotoja.pl
wpływ pandemii na małe dzieci
zdrowie dziecka
psychika

ZASKAKUJĄCY raport! Aż 1/3 młodych mam ocenia skutki pandemii POZYTYWNIE!

Polscy naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego zbadali, jakie skutki dla psychiki i samopoczucia małych dzieci (1-6 lat) i ich rodzin ma pandemia COVID-19. Badania miały charakter międzynarodowy i przeprowadzono je we współpracy z ośrodkiem naukowym z Australii.
Ewa Janczak-Cwil
Bilans dwulatka
zdrowie dziecka

Bilans dwulatka: przebieg badania i normy

Bilans dwulatka to podsumowanie dotychczasowego rozwoju dziecka. Robi się go, gdy dziecko skończy 24. miesiące po to, żeby wychwycić ewentualne wady rozwojowe. Bilans dwulatka składa się z wywiadu przeprowadzanego z rodzicem oraz z badania dziecka.
Joanna Karwat
napletek u dzieci
zdrowie dziecka

Napletek u dzieci – co to jest napletek i co robić, gdy nie schodzi

Napletek u dzieci to fałd skórny okrywający końcówkę męskiego penisa. Najprawdopodobniej pełni rolę ochronną, ale nie jest niezbędny, aby penis mógł spełniać swoje funkcje. Sprawdź, czy odciągać napletek u dziecka i kiedy skonsultować się z lekarzem.
Martyna Pstrąg
krew z nosa udziecka
krwawienie
dziecko
zdrowie dziecka

Krew z nosa u dziecka – przyczyny, jak zatamować, leczenie

Krew z nosa może pojawiać się przy katarze u dziecka. Może być również wynikiem urazu lub włożenia do nosa ciała obcego. Najczęściej nie jest to groźna przypadłość, chociaż może być sygnałem poważnej choroby np. białaczki, hemofilii lub choroby nerek. Sprawdź, jak zatamować krwotok z nosa i na co zwracać uwagę, by nie przegapić poważniejszych problemów.
Agnieszka Majchrzak
orzeszki ziemne od kiedy dla dziecka
orzechy
zdrowie dziecka
alergia pokarmowa

Orzeszki ziemne - od kiedy dozwolone dla dziecka? [NOWE ZALECENIA]

Orzeszki ziemne - od kiedy są wskazane dla dziecka? Do tej pory dietetycy i lekarze zalecali, by orzechy podawać dzieciom dopiero po 2-3. roku życia. Wszystko dlatego, że orzechy, szczególnie ziemne, znajdują się na liście najbardziej uczulających alergenów. Najnowsze zalecenia mówią jednak coś zupełnie innego.
Joanna Biegaj
białko w moczu u dziecka
zdrowie dziecka
badanie moczu
gorączka u niemowlaka

Białko w moczu u dziecka – co oznacza, normy, przyczyny białkomoczu

Białko w moczu u dziecka może występować fizjologicznie jedynie w małej ilości, zwykle niewykrywanej w badaniu. Przekroczenie norm, zwane także białkomoczem, może wynikać między innymi z problemów z nerkami. Pediatra z wieloletnim doświadczeniem, dr Andrzej Malinowski, wyjaśnia, czy białko w moczu u dziecka zawsze oznacza chorobę.
Ewa Janczak-Cwil
wymioty po antybiotyku: co robić
wymioty
zdrowie dziecka
antybiotyki

Wymioty po antybiotyku - co zrobić, gdy dziecko zwymiotuje antybiotyk?

Wymioty po antybiotyku bardzo rzadko wymagają podawania powtórnej dawki leku. Zdaniem pediatry dr Pawła Grzesiowskiego, antybiotyk zaczyna się wchłaniać już po kilkunastu minutach od podania.
Katarzyna Imiołek
ubezpieczenie dla dziecka
zdrowie
zakupy
zdrowie dziecka

Ubezpieczenie dla najmłodszych. 5 powodów, dlaczego warto je mieć

Dzieciństwo malucha, mimo opieki i starań rodziców, nie zawsze jest tak beztroskie, jakbyśmy sobie tego życzyli. Zdarzają się nieszczęśliwe wypadki lub ciężkie choroby, które sprawiają, że wszystko inne schodzi na dalszy plan i liczy się tylko zdrowie dziecka. Nie można przewidzieć takich zdarzeń, ale warto się odpowiednio zabezpieczyć na taką ewentualność. Jednym z rozwiązań jest polisa na życie i zdrowie.
Partner
konsultacja z lekarzem
gorączka
szpital
biegunka

Gorączka u dziecka - kiedy do szpitala?

Z gorączką u dziecka powinno się jechać do szpitala, jeśli ma wybroczyny, drgawki, nie skończyło jeszcze 6 miesięcy. W zależności od innych objawów gorączkujące dziecko może być leczone w domu, powinno być zbadane przez lekarza lub wymaga wizyty w szpitalu. Do szpitala trzeba też jechać, kiedy np. niemowlę poniżej 6. miesiąca życia stale wymiotuje, a starsze ma duszności.
Katarzyna Pinkosz
domowy syrop dla dzieci
przeziębienie
kaszel
zdrowie dziecka

Domowy syrop dla dzieci - przepisy na syropy z cebuli, czosnku, buraka (i inne)

Niektóre warzywa i owoce mają wyjątkową moc. Domowy syrop dla dzieci pomoże na przeziębienie i kaszel. Świetnie zadziała również na wzmocnienie organizmu i doda maluchowi odporności.
Aleksandra Sobieraj
Herbata z lipy
zdrowie dziecka
zdrowie w ciąży
domowe sposoby

Herbata z lipy w ciąży i dla dziecka – właściwości, działanie, przeciwwskazania

Herbata i napar z lipy to świetne źródła soli mineralnych oraz witamin C i PP. Kwiatostan lipy ma także właściwości kojące dolegliwości takie jak katar czy ból gardła. Działa napotnie i polecany jest przy gorączce. Herbatę z lipy można podać już rocznemu dziecku, ale w ciąży należy zachować ostrożność.
Aleksandra Zaborowska
Opieka medyczna nad dziećmi ulega pogorszeniu
zdrowie dziecka
opieka medyczna
koronawirus

„Dzieci to ciche ofiary pandemii”. Koronawirus obniża dostępność opieki medycznej dla dzieci

Chociaż śmiertelność wśród najmłodszych dzieci spadła w ostatnich latach o ponad 50%, pojawienie się koronawirusa sprawiło, że statystyki znowu się pogorszyły. Aż trzy czwarte ze 100 państw, które wzięły udział w badaniu UNICEF, zgłosiło poważne problemy w dostępie do służby zdrowia.
Aleksandra Zaborowska
dziecko, sprzątanie, zmywanie
kuchnia
zdrowie dziecka
bakterie

Te przedmioty kuchenne mogą być niebezpieczne dla zdrowia twojego dziecka!

Z pewnością masz je w swojej kuchni! Sprawdź, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie całej rodziny.
Marta Kabulska
niemowlę, lekarz, badanie
zdrowie dziecka
alergia pokarmowa
gluten

Celiakia u dzieci - objawy, badania, dieta

Celiakię powoduje nietolerancja glutenu. Schorzenie tego typu może być na początku ciężkie do prawidłowego zdiagnozowania, dlatego warto obserwować, czy dziecko nie ma objawów takich jak przewlekłe biegunki, drażliwość czy utrata łaknienia.
Małgorzata Malinowska
jakie maseczki dla dzieci
zdrowie dziecka
wirus

Maseczki dla dzieci –​ jakie wybrać: materiałowe, profilowane czy z filtrem

Maseczki dla dzieci są miniaturkami maseczek dla dorosłych. Maseczki materiałowe można kupić lub samodzielnie uszyć albo złożyć jak origami. Sprawdź, jaką maseczkę wybrać dla swojego dziecka, aby dobrze chroniła go przed wirusem, nie utrudniała oddychania i nie sprawiała trudności w obsłudze.
Ewa Janczak-Cwil
szczepienie na meningokoki
zdrowie dziecka
bakterie
sepsa u dzieci

Meningokoki – szczepionka Nimenrix [od jakiego wieku, cena, dawkowanie]

Szczepionka Nimenrix chroni dziecko przed bardzo niebezpiecznymi zakażeniami wywołanymi przez meningokoki. Można nią szczepić niemowlęta od 6 tygodnia życia. Aby dziecko uzyskało odporność przed zakażeniem bakteriami, potrzebne są trzy dawki Nimenrixu zaaplikowane w odstępie kilku miesięcy. Dzieci dobrze tolerują szczepionkę, a ryzyko wystąpienia poważnych odczynów poszczepiennych po niej jest niewielkie.
Agnieszka Majchrzak
Co na odporność dla dzieci
zdrowie dziecka
infekcje

Co na odporność dla dzieci – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]

Na odporność u dzieci pomagają najprostsze metody, które można stosować każdego dnia w ciągu roku – są to dieta bogata w warzywa i owoce, ruch i spacer oraz odpowiednia ilość snu i odpoczynku. W aptekach mamy także ogromny wybór specyfików i leków na odporność dla dzieci – podpowiadamy, które z nich pomogą twojemu dziecku uniknąć jesienno-zimowych infekcji.
Katarzyna Pinkosz
kto się nie szczepi niech sam płaci za swoje leczenie
zdrowie dziecka

Nie szczepisz dziecka i siebie? To zapłacisz za swoje leczenie i za innych!?

Osoby, które nie chcą się szczepić, powinny płacić za swoje leczenie – mówi znany specjalista chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon. Lekarz chce również, aby odmawiający szczepień ponosili koszty leczenia innych, którzy przez nich zachorują, a także płacili za ich ewentualną opiekę i rentę.
Agnieszka Majchrzak
prezydent Andrzej Duda o szczepieniach
zdrowie dziecka

Andrzej Duda przeciwnikiem szczepień obowiązkowych? „Skrajna nieodpowiedzialność”

„Nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe" – stwierdził prezydent Andrzej Duda. Jego wypowiedź spotkała się z potężną reakcją i oburzeniem lekarzy i ekspertów.
Agnieszka Majchrzak
70 proc. dzieci z zaburzeniami po kwarantannie
zdrowie dziecka

70 proc. dzieci z zaburzeniami psychicznymi i rozwojowymi z powodu koronawirusa [ALARMUJĄCE DANE]

Dzieci płacą ogromną cenę za kwarantannę. Strach, płacz, lęk przed ciemnością i ucieczka w internet – tak wygląda codzienność naszych dzieci. Naukowcy szacują, że aż 70 proc. z nich ma zaburzenia w rozwoju z powodu przebywania w izolacji. To wina dorosłych, którzy stwarzają u dzieci obraz świata ogarniętego covidem – mówi psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska.
Agnieszka Majchrzak
wyprzedź meningokoki
zdrowie
zdrowie dziecka
kalendarz szczepień

Zaszczep, nie zwlekaj! O nieuzasadnionych lękach dotyczących zbyt wczesnego podawania szczepionek

Niemowlęta przychodzą na świat z nie w pełni wykształconym układem odporności. Co prawda w pierwszych miesiącach życia mają dodatkową ochronę w postaci przeciwciał przekazywanych poprzez łożysko od matki – z czasem jednak ona słabnie. Samo karmienie piersią to również za mało, by zapobiec chorobom zakaźnym.
Partner
Pfizer szczepienie
zdrowie
zdrowie dziecka
pediatra

„Nie dajmy się zmanipulować przeciwnikom szczepień” pisze lekarz Dawid Ciemięga

„Nigdy nie negowałem występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych, ale z pełną odpowiedzialnością mogę dziś stwierdzić, że występują one bardzo rzadko”. O szczepieniach, ich skuteczności i występujących po nich powikłaniach pisze lekarz Dawid Ciemięga.
Partner