GRY
 
 

Jak nie zostać zgorzkniałą kurą domową

Jesteś na urlopie i zajmujesz się domem oraz dzieckiem? Prześladuje cię myśl, że lada dzień przeobrazisz się w matronę w papilotach? Tak, rutyna zabija. Ale i na to jest rada. Poznaj 8 sprawdzonych sposobów na to, by nie stać się sfrustrowaną kurą domową.

mama, niemowlę, zabawa
Jeśli siedzisz z dzieckiem i zaczyna cię prześladować myśl, że lada dzień przeobrazisz się w zgorzkniałą matronę w papilotach, to ten tekst jest dla ciebie! Oto rady prawdziwych kur domowych: nowoczesnych, modnych i zadbanych! Są szczęśliwymi mamami. Dołącz do nich! Zajmowanie się dziećmi i domem może być wielką przygodą, okazją do rozwoju i mnóstwa zmian na lepsze. Wszystko zależy od ciebie!

1. Zrób coś dla siebie

Coś malutkiego (maseczkę, która według ulotki w pięć minut odmładza o dziesięć lat) albo coś wielkiego, na przykład zrealizuj jedno ze swoich marzeń. Nie miałaś nigdy czasu na kurs salsy? Zapisz się teraz! A jeśli nie masz dość pieniędzy, może nauczysz się tańca podczas słuchania i oglądania instrukcji z kasety wideo?
Redakcja poleca: Jak w 5 sekund stać się lepszą mamą? [WIDEO]
Czasami, choćbyśmy się nie wiadomo jak starały, wszystko idzie nie tak. Praca, stresy, kłótnie z mężem... Ale ten dzień wcale nie musi się tak skończyć. Możesz w parę chwil wyczarować dobry humor – u siebie i malucha. Zobacz, to naprawdę łatwe!

2. Bądź piękna

Paradowanie w pełnym makijażu i czerwonych szpilkach po mieszkaniu to wymysł scenarzystów słabych komedii. Ale uwierz nam: chodzenie do szesnastej w piżamie jest fajne tylko przez pierwsze trzy dni. Potem wchodzi to w nawyk i sprawia, że człowiek czuje się kiepsko.

3. Planuj

Gdy nad głową nie wiszą żadne terminy, wszystko lubi się jakoś dziwacznie rozłazić. Obiad można ugotować w pół godziny, ale można także poświęcić na niego cały dzień. Planując różne zajęcia (nie tylko obowiązki, lecz także przyjemności), unikniesz jednej z największych pułapek, które czyhają na niepracujące kobiety: poczucia, że czas jakoś tak dziwnie przecieka ci przez palce.

4. Spotykaj się z ludźmi

Odpoczniesz, posłuchasz plotek i dasz od siebie odetchnąć rodzinie. Wszyscy będą zadowoleni! Dzięki takim wyjściom nie będziesz miała poczucia, że życie toczy się gdzieś obok. Zaproś znajomych z dziećmi, zaproponuj wspólny wypad do zoo lub sali zabaw. Albo zorganizuj swojej dawnej klasie spotkanie po latach.

Po co ci: Babskie pogaduchy

5. Nie bój się kryzysów

To normalne, że czasem masz wszystkiego dość. Jesteś zmęczona, masz ochotę uciec na koniec świata i byle drobiazg wyprowadza cię z równowagi. Zdarza się każdemu i, co ważniejsze, mija! Pamiętaj, ty też ciężko pracujesz i w związku z tym masz prawo do wypoczynku!

6. Wylecz się z kompleksów

Współczujące uwagi pracujących koleżanek lub pytania typu: „No to kiedy wracasz do firmy?”, mogą zachwiać twoim przekonaniem, że podjęłaś najlepszą dla was decyzję. Nie daj sobie wmówić, że to, co robisz, jest mało ważne. Bo nie jest! Bycie z dzieckiem, towarzyszenie mu w różnych momentach albo generalnie zajmowanie się własnym życiem to sprawy superważne!

Poznaj: 7 zdań, które podkopują twoją wiarę w siebie

7. Poszukaj plusów

Bycie przez lata panią domu to nie jest zajęcie dla każdej kobiety. Są jednak takie, które uwielbiają być w domu z maluszkiem, zajmować się nim, dbać o rodzinne gniazdko, natomiast inne muszą do tego dojrzeć. A jeszcze inne owszem mówią „tak”, ale jedynie na rok, może dwa lata. No dobrze, tylko co zrobić w momencie, gdy decyzję podejmuje za nas życie (lub szef, który każe pisać wymówienie)? Pozostaje zanucić za Monty Pythonem: „Always look on the bright side of life” (czyli zawsze patrz na jasne strony życia). I spróbować te jasne strony w życiu odnaleźć.

8. Myśl: jestem asertywna i angażuję tatę

Nigdy o tym nie zapominaj – jesteś panią domu, a nie służącą, a więc postaw sprawę jasno: nikt, nawet czterolatek, nie ma prawa zmuszać cię, żebyś zbierała z podłogi jego skarpetki czy zbierała szklanki po herbacie z całego domu. To, że spędzasz w domu więcej czasu niż twój mąż i dzieci, absolutnie nie oznacza, że musisz za nich wszystko robić. Nikt nie ma prawa w ten sposób cię wykorzystywać. To po pierwsze. Po drugie, zaangażuj wreszcie tatę. Że wraca późno, a w dodatku jest zmęczony? Trudno, jednak nic nie zwalnia go z bycia ojcem. Jeśli chce być kimś ważnym w życiu dzieci, musi w nim uczestniczyć. Zatem do dzieła! 


 
Doładuj
Przeładuj