GRY
 
 

Tajemnicza siła homeopatii

Czy w kroplach i granulkach rzeczywiście jest coś, co wyleczy malca z kaszlu, kolki i uchroni przed grypą? Jedni w homeopatię wierzą, inni twierdzą, że to mit. Zobacz, jak jest naprawdę.

lekarstwo, łyżeczka, syrop, choroba, dziecko, dziewczynka
Opakowanie leku homeopatycznego wygląda podobnie jak normalnego. Niewiele jednak dowiesz się z niego o składzie specyfiku. Nazwy są tu tylko po łacinie (np. cocculus, nux vomica), a przy każdej podana jest nie ilość gramów, tylko cyfry i litery, np. 4, 5, 6 CH. Leki możesz kupić bez recepty, bo nie ma żadnych przeciwwskazań do ich stosowania. Ale przeciwnicy homeopatii (jest ich wielu!) twierdzą, że te leki dlatego nie mają skutków ubocznych, bo... w ogóle nie działają! Jak to więc jest z homeopatią? Warto podawać dziecku takie lekarstwa? Nasz alfabet pomoże ci podjąć decyzję. 

Antybiotyk

Dzięki lekom homeopatycznym często udaje się uniknąć antybiotyku. To dlatego, że dobrze dobrane i podane na samym początku infekcji potrafią zatrzymać chorobę. Kończy się ona na katarze albo kaszlu i nie przechodzi na uszy, oskrzela lub płuca. Czasem jednak nawet homeopata zaleci antybiotyk, np. gdy dziecko ma anginę. Powodują ją paciorkowce – bakterie, które często atakują też serce i stawy. Malec oprócz antybiotyku może też dostać lek homeopatyczny, który przyspieszy powrót do zdrowia i poprawi na przyszłość odporność.

Badanie
Wygląda nieco inaczej niż zwykle u pediatry. Może trwać nawet godzinę! Homeopata zapyta, jak maluszek choruje, jak się zachowuje, co je, jaki ma charakter. Dopiero potem zbada malca i zaproponuje leki. Dobiera się je bowiem indywidualnie, w zależności od objawów choroby (na sam katar jest np. kilka specyfików) oraz cech dziecka, zarówno fizycznych (szczupłe, grubsze), jak i charakteru (śmiałe, wycofane).

Bezpieczeństwo
Leki są naprawdę bezpieczne. W ciągu ponad dwustu lat istnienia homeopatii nie zostało wycofane żadne lekarstwo z powodu jakichkolwiek skutków ubocznych. 

C lub D
Jakie litery pojawiają się na opakowaniu leków homeopatycznych. Oznaczają stopień rozcieńczenia substancji aktywnie działających (czyli np. ziół, minerałów, jadów). I tak CH oznacza rozcieńczenie setne, a DH – dziesiętne, zaś cyfry po nich – ile razy to pierwotne rozcieńczenie zostało znów rozcieńczone. A więc na przykład D 3 oznacza rozcieńczenie 10 do potęgi –3, a CH 6 to 10 do potęgi –12. Czyli tak naprawdę w leku może się znajdować tylko bilionowa część pierwotnego składnika! Reszta zaś to rzeczywiście (w zależności od leku) glukoza, woda, spirytus. Czy taka mikroskopijna ilość może w ogóle mieć jakiekolwiek działanie? Tak – twierdzą homeopaci. Nie – odpowiadają przeciwnicy.

Chamomilla
Podstawowym składnikiem tego leku jest rumianek (oczywiście w dużym rozcieńczeniu). Homeopaci polecają lek niemowlętom przy ząbkowaniu, kolce, trudnościach w zasypianiu, niewielkiej gorączce. Również uspokaja.

Coryzalia
Lek na katar. Pomaga zarówno przy katarze spowodowanym infekcją, jak chorobą. Coryzalię trzeba ssać, więc nadaje się dopiero dla trzylatka. Jeśli dziecko ma silny katar, podawaj mu tabletkę co godzinę. W miarę zmniejszania się objawów wydłużaj przerwy.

Dieta
Przy homeopatii jest konieczna, bez niej nawet najlepiej dobrany lek nie pomoże. Chodzi bowiem o odtrucie organizmu i przestrojenie go, by lepiej pracował. Dieta musi być oparta na produktach naturalnych, nieprzetworzonych. Podawaj malcowi warzywa, owoce, kasze, pieczywo z pełnego przemiału. Skończ z chipsami, fast foodami i innego rodzaju „śmieciowym jedzeniem”. Zamiast sklepowych cukierków i batoników zaproponuj dziecku upieczone w domu ciasto z dodatkiem otrąb i przypraw takich jak cynamon, imbir. Poprawiają smak i przyswajalność witamin.

Dolivaxil
Popularnie nazywa się go „szczepionką przeciwgrypową”, gdyż ma chronić przed grypą i przeziębieniami. Jego skład jest co rok zmieniany, gdyż podstawą leku są trzy typy wirusa, z których produkuje się  w danym roku szczepionkę przeciwgrypową. Dziecku trzeba dawać przez trzy tygodnie po jednej dawce Dolivaxilu, a po miesiącu – dawkę przypominającą.

Drosetux
Bardzo znany syrop na kaszel, zarówno  mokry, jak i suchy. Ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. Można go podawać nawet niemowlętom – po konsultacji z lekarzem.

Euphorbium
Znany lek na katar w postaci spreju do nosa. Pomaga przy katarze wirusowym, alergicznym, a także przy zapaleniu zatok. Najpierw oczyść dziecku nos, wpsikując któryś z preparatów soli fizjologicznej lub wody morskiej (np. Stérimar, Marimer, Pneumovit), a potem zaaplikuj Euphorbium. Stosuj kilka razy dziennie.

Granulki
Jedna z postaci leków homeopatycznych. Granulki trzeba ssać (nie łykać). Niemowlęciu, które jeszcze tego nie potrafi, najlepiej je rozpuścić w łyżeczce wody. Podawaj je 15 minut przed jedzeniem lub pół godziny po posiłku. Granulek nie powinno się popijać.
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Ocena (1 ocena)

1.0
Doładuj
Przeładuj