Tak nie podnoś dziecka
fot. fotolia

Tak nie wolno podnosić dzieci! Sprawdź, czy tego nie robisz

Nigdy więcej nie podnoś tak dziecka. Ta metoda może być niebezpieczna.
Marta Kabulska
Tak nie podnoś dziecka
fot. fotolia
Choć świadomie nie chcemy wyrządzić dziecku krzywdy, czasem przez brak wiedzy możemy to zrobić. Noworodek wydaje nam się bardzo „kruchy” i delikatny, dlatego tak ważny jest sposób, w jaki go podnosimy. Większość z nas wie, że musimy zwrócić szczególną uwagę na podtrzymanie główki i tułowia niemowlęcia. Czasem jednak, gdy dziecko zacznie wyciągać do nas rączki, a my pozwalamy mu złapać nas za palce, zdarza się, że zaczynamy w ten sposób podnosić dziecko. Ta metoda może być niebezpieczna. 
 

Widziałaś, jak lekarz podnosił w ten sposób twoje maleństwo? Zarówno lekarz neonatolog, jak i pediatra podczas wizyty kontrolnej podnoszą niemowlę do pozycji siedzącej (choć dziecko jeszcze samo nie trzyma główki), by sprawdzić, czy mięśnie dziecka pracują prawidłowo. Nie powinniśmy powtarzać tego w domu. Jeśli masz wątpliwości co do prawidłowego napięcia mięśniowego dziecka, skontaktuj się z neurologiem lub rehabilitantem. Przeczytaj więcej o przyczynach podciągania niemowlaka za rączki przez lekarzy.

Tak powinnaś podnosić noworodka, by zapobiec wadzie postawy!
 
Redakcja poleca: Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru, dobrze trafiłaś. Nasz jest łatwy do wykonania i efektowny, bo złoty! Dzięki kalendarzowi adwentowemu dziecku łatwiej jest czekać na gwiazdkę i prezenty. Znikające kolejne okienka kalendarza ułatwiają zrozumienie, ile jeszcze dni zostało do świąt i sprawiają, że ten czas nie dłuży się aż tak strasznie.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy