GRY
 
 

Tak rodzi się wielka miłość

Nawet nie spodziewałaś się, że ten mały człowieczek tak szybko zagarnie twoje uczucia. Ma tylko kilka czy kilkanaście tygodni, a ty nie wyobrażasz sobie świata bez niego.

fot. Edipresse
Jak to się dzieje, że dziecko w tak krótkim czasie rozkochuje cię w sobie i staje się dla ciebie najważniejsze na świecie. I czy rzeczywiście staje się to tak szybko. Nie do końca. Tak naprawdę zaczynasz kochać dziecko na długo przedtem, zanim go zobaczysz i przytulisz. Zdradzamy sekrety tej jedynej, niepowtarzalnej miłości najmocniejszego i najtrwalszego związku, jaki znamy.

Jak się zaczyna miłość między tobą a noworodkiem
Większość mam wyraźnie uświadamia sobie miłość do dziecka ok. 20–22. tygodnia ciąży, kiedy po raz pierwszy poczują ruchy maleństwa. Tego się nie zapomina! Ale to wielkie uczucie może rozpocząć się jeszcze wcześniej. W przygotowaniu do matczynej miłości pomaga ci twoje ciało. Chodzi nie tylko o fizyczną bliskość z nienarodzonym maleństwem i więzy krwi.  Badania przeprowadzone przez profesor psychologii Ruth Feldman z Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu wykazały, że kluczową rolę w powstawaniu więzi między mamą a dzieckiem może odgrywać oksytocyna – nie bez powodu nazywana „hormonem miłości i więzi”. Jest wytwarzana podczas ciąży, począwszy od pierwszego trymestru, i kilka miesięcy po porodzie – gdy karmisz piersią, tulisz swoje maleństwo. Im wyższy poziom oksytocyny, tym lepsza więź z dzieckiem.

Kto kocha noworodka
Gdy dziecko pojawia się na świecie, niemal błyskawicznie rozkochuje w sobie wszystkich, ale oczywiście związek z ma-mą już od początku jest szczególny. Nowo narodzony noworodek robi wiele, by cię ze sobą związać. Położony na twoim brzuchu, nieporadnie podpełznie w poszukiwaniu piersi, z wysiłkiem uniesie główkę i spojrzy ci w twarz nieprzytomnymi oczkami, wtuli się w ciebie całym sobą. To wyjątkowa nagroda za trud porodu! Nic dziwnego, że większość kobiet za najszczęśliwszą chwilę uznaje tę, w której po raz pierwszy widzi swoje dziecko. Małymi stópkami i rączkami, delikatnym ciałkiem, bezbronnymi ruchami, zapachem wywołuje ono ogromną falę emocji.

Badania potwierdzają, że kochamy noworodki

Dlaczego widok małego ciałka tak wzrusza, a jego dotykanie, głaskanie, przytulanie sprawia tak niezwykłą przyjemność? Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison w USA przeprowadzili badania, podczas których pokazywali zdjęcia mogące wywołać pozytywne emocje. Numerem jeden okazała się twarz niemowlęcia. Zdjęcia uśmiechniętych dzieci wzbudzały u młodych mam aktywność części mózgu odpowiedzialnej za emocje. Gdy oglądały fotografie swoich dzieci, obszar ten był pobudzony w obu półkulach. Na tej podstawie neurolog Jack Nitschke stwierdził, że właśnie ta część mózgu może odgrywać dużą rolę w tworzeniu się więzi między mamą i dzieckiem. Ma to swoje uzasadnienie, bo im przyjemniejszy jest dla ciebie kontakt z dzieckiem, tym chętniej i lepiej nim się zajmujesz.

Kogo kocha noworodek
Także ty jesteś dla noworodka najważniejszą osobą na świecie. Z całego świata ono zna najlepiej właśnie ciebie. I wcale nie musi mówić, by okazać ci swe uczucia. Już gdy jest w twoim brzuszku, wykształca się u niego zmysł węchu, a w ciągu pięciu, sześciu dni po porodzie dziecko bezbłędnie rozpoznaje cię po zapachu. Początkowo nie widzi zbyt ostro, ale właśnie twój zapach, bicie serca, rytm kroków sprawiają, że wie, kiedy jesteś blisko. Dziecko uśmiecha się do ciebie już od pierwszych tygodni życia. I choć początkowo uśmiech ten jedynie naśladuje mimikę dorosłych, to pojawia się w momentach odprężenia i przyjemności. Około trzeciego miesiąca buzia malucha rozpromienia się na widok znanych osób, a w czwartym całym sobą radośnie reaguje, gdy cię widzi – uśmiecha się, fika nóżkami i rączkami. Bo… cię kocha.

Więź z mamą jest dla noworodka najważniejszym związkiem w życiu
I ma na nie ogromny wpływ. Daje energię, optymizm, siłę, otwartość do poznawania świata i tworzenia nowych związków, pomaga w rozwinięciu wszystkich talentów i możliwości, także intelektualnych. Pod jednym wszakże warunkiem – że mama daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa, wspiera go, rozumie jego potrzeby i na nie odpowiada. Psycholodzy podkreślają ogromne znaczenie właśnie nastawienia na słuchanie sygnałów, jakie dziecko wysyła i gotowości do odpowiadania na nie: tulenia, karmienia, zabawiania... Im bardziej jesteś wrażliwa na malucha i lepiej zaspokajasz jego potrzeby, tym tworzące się między wami przywiązanie będzie głębsze i pełne ufności. Takie, jakiego maluch najbardziej potrzebuje.
Redakcja poleca: Nadepnięcie na lego oraz 9 sytuacji, w których mama mówi słowo na „k”
Co mówi mama, która nadepnie bosa stopą na klocek lego? Zobacz sytuacje znane tylko mamom, w których ciężko nie zakląć.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj