GRY
 
 

Tak rozwija się dziecko

Na początku waży mniej niż pyłek – jedną tysięczną grama. Zanim po raz pierwszy weźmiesz je w ramiona, jego waga powiększy się ponad trzy miliony razy!

12 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
fot. Piękna

Dlaczego jednak jeden malec rodzi się, ważąc niecałe trzy kilogramy, a inny ma sporo ponad cztery? Zarodki mają taką samą wielkość, niezależnie od tego, czy rodzice są wysocy czy niscy, szczupli czy trochę bardziej przy tuszy. Jednak to, jak duże urodzi się twoje dziecko, zależy zarówno od genów, jakie od was dostało, jak i od tego, czy ciąża przebiega prawidłowo. Ważne jest też to, co jesz i jaki styl życia prowadzisz.

Tworzy się mały człowiek

Przez pierwsze trzy miesiące ciąży wszystkie dzieci rosną podobnie. I w niesamowicie szybkim tempie, choć tego nie zauważasz, gdyż twój brzuch jeszcze tak mocno się nie powiększa. W piątym tygodniu maleństwo ma około centymetra, w siódmym – 5 cm, w jedenastym – 8 cm. Na tej podstawie lekarz w czasie USG sprawdza wiek ciąży: najbardziej miarodajny jest tu tzw. pomiar długości ciemieniowo-siedzeniowej, czyli od główki do pupy (CRL).
W pierwszym trymestrze bardzo ważne jest nie tylko to, że dziecko rośnie, ale też, że tak gwałtownie się rozwija. Trwa organogeneza: tworzą się jego wszystkie narządy i organy. To najważniejszy okres w rozwoju płodowym. Od tego momentu organy wewnętrzne będą już tylko się rozwijać, rosnąć i udoskonalać swoje funkcje.
– Najbardziej newralgiczny jest okres pomiędzy 4. a 9. tygodniem ciąży. Przyszła mama powinna teraz na siebie szczególnie uważać – przekonuje dr n. med. Piotr Raczyński, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka. – Niebezpieczne jest palenie papierosów, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków. Może to bardzo zaburzyć rozwój dziecka. W tym okresie nie wolno też zapominać o przyjmowaniu jednej tabletki kwasu foliowego dziennie, co zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej.
Redakcja poleca: Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Ósmy tydzień to już końcówka drugiego miesiąca ciąży. Twoje dziecko jest już kompletnym, choć miniaturowym człowiekiem. Chcesz wiedzieć, jak wygląda? I o czym sama powinnaś pamiętać? Sprawdź!

Jestem coraz większy

Po skończonej organogenezie, gdy już wszystko jest na swoim miejscu, następuje okres bardzo szybkiego wzrostu masy ciała i wielkości dziecka. Porównaj: przez pierwsze 20 tygodni życia maleństwu przybywa około 500 g. Przez kolejne – 3000 g, czyli sześć razy więcej! Pod koniec ciąży dziecko będzie przybierać na wadze 150–200 g tygodniowo.
Tempo, w jakim malec rośnie w drugim i trzecim trymestrze, jest bardzo indywidualne. Zwykle chłopcy rodzą się nieco więksi i ciężsi niż dziewczynki. Ważna jest także kolejność ciąż: często drugie dziecko jest troszkę większe od pierwszego, chociaż to nie jest regułą. Największy wpływ mają na to geny – w dużej mierze to od nich zależy, czy maleństwo (urodzone o czasie) będzie miało 3000 czy 4000 g.

Popatrz na brzuch

To, że dziecko rośnie, łatwo zauważyć po powiększającym się obwodzie brzucha, co już wyraźnie widać w drugim trymestrze. Jednym kobietom brzuch rośnie jednak wolniej (długo po nich nie widać, że są w ciąży), innym szybciej. Czasem brzuch długo wydaje się mały, bo mięśnie są na tyle silne, że mocno trzymają powiększającą się macicę. Również gdy mama jest przy kości, powiększenia brzucha tak mocno nie widać. Dlatego samą jego wielkością nie trzeba się za bardzo przejmować. Przy badaniu ginekolog zwraca uwagę nie tyle na jego rozmiar, ile na wysokość macicy w stosunku do pępka. Gdy jest ona zbyt mała w stosunku do wieku ciąży, ginekolog może cię skierować na dodatkowe badanie USG.

Mały wielki problem

Są jednak czynniki, które powodują zbyt wolne powiększanie się macicy. To np. małowodzie (czyli zbyt mała ilość płynu owodniowego, bez którego prawidłowy rozwój dziecka jest niemożliwy). Może ono wynikać z niektórych chorób przyszłej mamy (np. z nadciśnienia).
– O małowodziu mówimy, gdy ilość płynu owodniowego (AFI) spadnie poniżej 50 mm – opowiada dr Piotr Raczyński. – Można wtedy zastosować amnioinfuzję, czyli uzupełnienie płynu owodniowego. Robi się to, nakłuwając jamę owodniową. Ważna jest również dieta przyszłej mamy – powinna dużo pić. Gdy małowodzie lub bezwodzie pojawia się w okresie okołoporodowym, konieczne jest dokładne monitorowanie stanu dziecka i ewentualne wykonanie cięcia cesarskiego.
Wolniejsze powiększanie się macicy bywa też rezultatem zahamowania wzrostu płodu.
– Pewne czynniki mogą ograniczyć tempo wzrastania dziecka. Na niektóre przyszła mama nie do końca ma wpływ, np. na infekcje, nieprawidłowości łożyska i pępowiny. Ale na niektóre ma. Palenie papierosów czy spożywanie alkoholu to igranie z ogniem. Niekorzystny wpływ ma także nadmierny stres – dodaje dr Raczyński.
Bardzo źle działa alkohol. Jego stężenie we krwi płodu już w godzinę po wypiciu go przez mamę jest takie jak u niej. Tyle że u mamy nie spowoduje on takich szkód jak u maleństwa. Dzieci kobiet, które w czasie ciąży często piją alkohol, cierpią na FAS (Fetal Alcohol Syndrome), którego jednym z objawów jest niska waga urodzeniowa. Do tego często dochodzą zaburzenia rozwojowe mózgu, serca, nerek, stawów, przewodu pokarmowego. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży – twierdzą specjaliści. Dlatego lepiej w tym okresie w ogóle go nie pić.
Niekorzystny wpływ na tempo wzrastania dziecka może mieć też niewłaściwe odżywianie, a przede wszystkim stosowanie drastycznych diet. Ciąża absolutnie nie jest okresem na eksperymenty z jedzeniem czy też jakiekolwiek odchudzanie się.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu