Lalki z bliznami - Toy like me
fot. facebook/toylikeme

Takich lalek na rynku jeszcze nie było

Nie są zgrabne, zdrowe i przypominają nam, że świat nie jest taki idealny. Zobacz lalki, które pokazują prawdziwe problemy ludzi.
Małgorzata Malinowska
Lalki z bliznami - Toy like me
fot. facebook/toylikeme
To nie są lalki w stylu Barbie, piękne, zgrabne i idealne. To lalki wyjątkowe: jedna z nich ma blizny na twarzy, druga aparat słuchowy, a jeszcze inna chodzi o lasce. Inspiracją do stworzenia takich lalek przez firmę Makies, była wielka akcja, która powstała na facebooku z inicjatywy trzech mam dzieci z dysfunkcjami.

Mamy chcą zabawek pokazujących prawdziwe życie

Mamy założyły na facebooku specjalny profil, na którym zachęcały rodziców z całego świata do przesyłania  zdjęć zabawek "niepełnosprawnych", które kiedykolwiek udało im się kupić, czy zobaczyć. Chciały one w ten sposób pokazać, że na rynku nie występują żadne zabawki pokazujące ludzkie ułomności i nazwały to próbą wykluczenia ich dzieci ze świata.

Odzew akcji był ogromny, a pomysłodawczyni zaczęły przerabiać najpopularniejsze na rynku zabawki na takie, które ukazują pewne ułomności: jeżdżą na wózkach, są niewidome, mają blizny.
 

The election may be over (whether you’re crying red tears or whooping blue cheers,) there’s still a vote to...

Posted by Toy Like Me on 8 maja 2015


W efekcie brytyjska firma Makies wprowadziła na rynek 3 modele lalek:
 
Posted by Toy Like Me on 15 maja 2015
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Zabawki nie powinny mydlić dzieciom oczu

- Trzeba takie pomysły popierać. Uprawiamy w wyprodukowaniu zabawek dla dzieci schizofrenię. Udajemy, że świat składa się tylko z pięknych, zdrowych i bogatych, a wcale tak nie jest. Dzieci wytwarzają sobie obraz człowieka również na podstawie zabawek. Każdą formę przybliżenia zabawek do rzeczywistego obrazu człowieka, który najrzadziej jest bardzo piękny, bardzo zgrabny i ładnie ubrany, należy popierać - mówi Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy.

Na profilu akcji "Toy Like Me" rodzice zamieszczają w komentarzach wielkie słowa podziękowania dla całej inicjatywy i pokazują zdjęcia swoje i swoich dzieci, między innymi z poparzeniami i bliznami na twarzy i ciele.

Inicjatorki akcji chcą, żeby do akcji dołączyły największe firmy produkujące zabawki dla dzieci, takie jak Mattel, Lego, czy Hasbro.

Lalki można kupić za pośrednictwem strony Makies, w cenie 69 funtów. Istnieje też możliwość samodzielnego zaprojektowania lalki, która odzwierciedlałaby wygląd danej osoby.

Zobacz także: Bardzo brzydkie lale
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy