O szczepieniach

Te bakterie są groźne nie tylko dla dzieci… Jak ustrzec się przed pneumokokami?

Pneumokok to bakteria gram dodatnia, inaczej nazywana dwoinką zapalenia płuc. Posiada ok. 100 serotypów, czyli rodzajów, ale tylko 20 z nich jest chorobotwórczych i zdolnych zaszkodzić człowiekowi. W jaki sposób możemy się chronić przed pneumokokami? Czy są one groźne tylko dla maluszków?

Partner

Rok temu WHO zaleciło jak największej ilości osób szczepienie m.in. przeciw pneumokokom. Jest to istotne, gdyż warto pamiętać, że podobnie jak koronawirus SARS-CoV-2, wywołują one zakażenia dróg oddechowych, które chociaż mogą mieć łagodny przebieg, mogą również zakończyć się groźnym i wymagającym hospitalizacji pobytem w szpitalu.

– Zakażenia pneumokokami dotyczą najsłabszych członków naszej populacji, czyli maluchów do 2. roku życia, gdyż ich układ immunologiczny jest niedojrzały, oraz seniorów, gdyż z kolei u nich układ ten już się starzeje i staje się niewydolny. Dlatego właśnie te dwie grupy społeczne są najbardziej zagrożone inwazyjną chorobą pneumokokową – podkreśla dr Aneta Górska-Kot, ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. dr med. Jana Bogdanowicza w Warszawie.

Zastanawiasz się, czy warto się zaszczepić? Koniecznie obejrzyj nasze wideo!
Pamiętaj!
Przed podaniem szczepionki lekarz przeprowadza kwalifikację. To właśnie specjalista każdorazowo decyduje, czy można ją podać w danym momencie czy też nie.

Popularne tematy