Świecące buty mogą być przyczyną pożaru
fot. jovianflower

Te buty mogą wywołać pożar! Sprawdź, czy nie ma ich twoje dziecko!

Rodzice kilkuletniego Warrena nie przypuszczali, że ulubione buty ich synka mogą być tak niebezpieczne.
Hanna Szczesiak
Świecące buty mogą być przyczyną pożaru
fot. jovianflower
Gdy Jovan i Atilla otworzyli drzwi samochodu, od razu poczuli zapach palonego plastiku – na tylnym siedzeniu wybuchł pożar. Przyczyny nie szukali długo. Na siedzeniu znaleźli... świecące buty ich kilkuletniego syna, Warrena.

"Na pewno nie kupię ich po raz kolejny"

Dla rodziców Warrena najważniejsze jest, że chłopiec nie miał butów na nogach. "Nie wiem, czy byłby w stanie mi powiedzieć, że mu gorąco w stopy, a nie sądzę, że mógłby zdjąć je samodzielnie" – mówi mama chłopca. Przestrzega przed zakupem innych rodziców i zapewnia, że nigdy nie narazi swojego dziecka na podobne niebezpieczeństwo. Strażacy badają, czy buty rzeczywiście były jedyną przyczyną pożaru w samochodzie, jednak wszystko na to wskazuje.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Niska jakość i częste użytkowanie przyczynami zapalenia

Dziennikarz Marcelino Benito postanowił sprawdzić, czy świecące buty rzeczywiście mogą być przyczyną pożaru. Kupił buty i zaniósł je do badacza ognia, Cama Cope’a, by ten ocenił ich jakość i ryzyko wystąpienia pożaru. Wyniki badań potwierdziły przypuszczenia: świecące buty najczęściej produkowane są w Chinach, przez co ich jakość jest bardzo niska. Przewody, dzięki którym buty świecą, są zbyt małe, by były bezpieczne. Im mniejsze okablowanie, tym większe ryzyko pożaru. Dodatkowo, częste chodzenie w takich butach zwiększa ryzyko pożaru – a przecież dziecko mogłoby się z nimi nie rozstawać!

Twoje dziecko marzy o świecących butach? Zastanów się, czy warto mu je kupować... Jeśli zdecydujesz się na zakup, regularnie sprawdzaj wewnątrz butów, czy nie nagrzewają się za bardzo i nie pozwalaj maluchowi chodzić w nich codziennie.

Wasze dzieci mają świecące buty?

Czytaj także: Chciałam tylko kupić dzieciom buty. Wiem, co robiłam źle!
Oceń artykuł

Ocena 2 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy