GRY
 
 

Te dane są szokujące i bardzo nas smucą...

Aż 77 mln noworodków na  świecie, nie jest przystawianych do piersi od razu po porodzie, co zwiększa o 40% ryzyko śmierci w ciągu pierwszych 28 dni.

raport UNICEF karmienie piersią 2016
fot. Fotolia
Karmienie piersią jest dla dziecka dobre, gdyż mleko mamy jest naturalnym antybiotykiem. Niestety, choć lekarze z całego świata zalecają, by dziecko od razu po porodzie było oddane pod opiekę matki i w bliskości z jej skórą zostało przystawione od razu do piersi, nie zawsze się tak dzieje.

Raport UNICEF

Badania wykonane przez UNICEF dowodzą, że ma to bardzo niekorzystny wpływ na życie i zdrowie dzieci. Co drugi noworodek na  świecie nie jest przystawiany do piersi w ciągu pierwszej godziny. - Zbyt długie czekanie na te pierwsze karmienie zmniejsza szanse na jego przeżycie, ogranicza ilość mleka matki i zmniejsza też szanse na karmienie wyłącznie piersią – twierdzi France Begin, specjalistka UNICEF ds. żywienia. - Jeśli wszystkie dzieci od narodzin do 6. miesiąca życia byłyby karmione wyłącznie piersią, to każdego roku udałoby się uratować życie ponad 800 000 najmłodszych.- dodaje.

Niestety dane spływające z całego świata nie są pomyślne. W Afryce, gdzie jest najwyższy wskaźnik umieralności dzieci, tylko o 10%  w ostatnich latach wzrosła ilość dzieci przystawianych od razu do piersi. W Azji wzrost nastąpił o 45%, ale to nadal mało. – Im bardziej karmienie piersią jest odsuwane w czasie, tym większe ryzyko śmierci dziecka w ciągu pierwszego miesiąca życia. Opóźnienie karmienia o 2-23 godziny po porodzie zwiększa ryzyko śmierci o 40%, a opóźnienie o ponad 24 godziny, aż o 80%. – tak wynika z badań UNICEF.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 3
Zobacz, jak karmić dziecko w pozycji spod pachy.

Dlaczego tak się dzieje?

Pracownicy UNICEF odpowiedzialni za badania dowodzą,  że kobiety nie otrzymują właściwej pomocy zaraz po porodzie. Nie dostają dziecka od razu do przytulenia i nie otrzymują informacji, jak ważne jest karmienie dziecka w ciągu pierwszej godziny. W wielu krajach noworodki tuż po urodzeniu otrzymują także pokarm zastępczy: mleko krowie, wodę z cukrem, lub mleko modyfikowane.

Tylko 43% dzieci poniżej 6. miesiąca życia karmionych jest wyłącznie piersią. Mleko matki zmniejsza ryzyko śmierci dziecka, nawet jeżeli nie otrzymywało go zbyt wiele. Dzieci karmione innym pokarmem są 7 razy bardziej narażone na śmierć z powodu infekcji.

Pamiętajmy, jak ważne jest karmienie dziecka piersią i jak istotne jest, kiedy zaczniemy je przystawiać do piersi!

A jak to było u Was? Kiedy po raz 1. nakarmiłyście dziecko?
Doładuj
Przeładuj