raport UNICEF karmienie piersią 2016
fot. Fotolia

Te dane są szokujące i bardzo nas smucą...

Aż 77 mln noworodków na  świecie, nie jest przystawianych do piersi od razu po porodzie, co zwiększa o 40% ryzyko śmierci w ciągu pierwszych 28 dni.
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
raport UNICEF karmienie piersią 2016
fot. Fotolia
Karmienie piersią jest dla dziecka dobre, gdyż mleko mamy jest naturalnym antybiotykiem. Niestety, choć lekarze z całego świata zalecają, by dziecko od razu po porodzie było oddane pod opiekę matki i w bliskości z jej skórą zostało przystawione od razu do piersi, nie zawsze się tak dzieje.

Raport UNICEF

Badania wykonane przez UNICEF dowodzą, że ma to bardzo niekorzystny wpływ na życie i zdrowie dzieci. Co drugi noworodek na  świecie nie jest przystawiany do piersi w ciągu pierwszej godziny. - Zbyt długie czekanie na te pierwsze karmienie zmniejsza szanse na jego przeżycie, ogranicza ilość mleka matki i zmniejsza też szanse na karmienie wyłącznie piersią – twierdzi France Begin, specjalistka UNICEF ds. żywienia. - Jeśli wszystkie dzieci od narodzin do 6. miesiąca życia byłyby karmione wyłącznie piersią, to każdego roku udałoby się uratować życie ponad 800 000 najmłodszych.- dodaje.

Niestety dane spływające z całego świata nie są pomyślne. W Afryce, gdzie jest najwyższy wskaźnik umieralności dzieci, tylko o 10%  w ostatnich latach wzrosła ilość dzieci przystawianych od razu do piersi. W Azji wzrost nastąpił o 45%, ale to nadal mało. – Im bardziej karmienie piersią jest odsuwane w czasie, tym większe ryzyko śmierci dziecka w ciągu pierwszego miesiąca życia. Opóźnienie karmienia o 2-23 godziny po porodzie zwiększa ryzyko śmierci o 40%, a opóźnienie o ponad 24 godziny, aż o 80%. – tak wynika z badań UNICEF.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Dlaczego tak się dzieje?

Pracownicy UNICEF odpowiedzialni za badania dowodzą,  że kobiety nie otrzymują właściwej pomocy zaraz po porodzie. Nie dostają dziecka od razu do przytulenia i nie otrzymują informacji, jak ważne jest karmienie dziecka w ciągu pierwszej godziny. W wielu krajach noworodki tuż po urodzeniu otrzymują także pokarm zastępczy: mleko krowie, wodę z cukrem, lub mleko modyfikowane.

Tylko 43% dzieci poniżej 6. miesiąca życia karmionych jest wyłącznie piersią. Mleko matki zmniejsza ryzyko śmierci dziecka, nawet jeżeli nie otrzymywało go zbyt wiele. Dzieci karmione innym pokarmem są 7 razy bardziej narażone na śmierć z powodu infekcji.

Pamiętajmy, jak ważne jest karmienie dziecka piersią i jak istotne jest, kiedy zaczniemy je przystawiać do piersi!

A jak to było u Was? Kiedy po raz 1. nakarmiłyście dziecko?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy