GRY
 
 

Nie tylko pisanki - techniki zdobienia Wielkanocnych jajek

Dziś wszystkie wielkanocne jajka nazywamy pisankami. A czy wiecie co to kroszonki, owijanki, oklejanki? Zobaczcie nasz mini przewodnik po technikach zdobienia jaj, a zaimponujecie wiedzą nie tylko dziecku, ale także znajomym.

Naturalnie barwione pisanki, barwienie jajek
fot. Fotolia.pl

Dawno, dawno temu wierzono, że jajka które maluje się i zdobi na Wielkanoc mają specjalną moc i chronią domostwo przed złem. zadaniem wielkanocnych jaj według dawnych wierzeń było także zapewnienie pomyślności, zdrowia, szczęścia i miłości. Dawnej też każdy niemal rejon Polski zdobił jajka w zupełnie inny charakterystyczny dla siebie sposób. Poznaj z nami tradycyjne metody zdobienia.

Zobacz też: 5 najpiękniejszych ozdób Wielkanocnych do samodzielnego wykonania
 

OKLEJANKA
To technika zdobienia jajek polegająca na tym, że na wydmuszce wykleja się miniatury wycinanek z kolorowego papieru. To metoda ozdabiania spotykana tylko w okolicach Łowicza.

PISANKA jednobarwna
W tej technice zdobienia jajka na skorupce rysuje się specjalnymi piórkami woskowy wzór i wkłada jajko do farby lub barwi się jajka naturalnie.  Po ufarbowaniu wosk trzeba zdjąć, odkrywając nie zabarwiony rysunek. Na zdjęciu pisanka opoczyńska, ale podobnie ozdabia się jajka na Kurpiach, Białostocczyźnie i Lubelszczyźnie.

PISANKA wielobarwna
Ta technika zdobienia jajka podobna jest do poprzedniej. Tylko w tym przypadku wosk zdejmuje się stopniowo, farbując jajko kilkakrotnie, na różne kolory. Kreski podobne do przecinka (kropla przechodzi w coraz cieńszą linię) rysuje się pisakiem; jest to maleńki lejek z blaszki, osadzony na patyku. Ten sposób zdobienia wywodzi się z Białostocczyzny.

WYTRAWIANA kwasem
W tej technice zdobienia skorupkę farbuje się na jeden kolor, potem wytrawia wzór kwasem. Dawniej uzyskiwanym z kiszonej kapusty, dziś kwasem solnym. To jajko pochodzi z Kurpiów, co sugeruje rysunek regionalnej wycinanki, ale metoda nie jest ściśle związana
z żadnym regionem Polski.

OWIJANKA
Technika ta charakteryzuje się tym, że na skorupkę nakleja się wzory z rdzenia sitowia i z wełny. Służy do tego specjalny klej sporządzony z mąki. Tak zdobią wielkanocne jajka na Kurpiach.
W podobny sposób możesz zrobić z dzieckiem pisanki otulone włóczką.

KROSZONKA
ta technika zdobienia jaj polega na tym iż  farbuje się skorupkę, a następnie specjalne przygotowanym nożykiem wyskrobuje wzory. Ta technika zdobienia pochodzi z Opolszczyzny.

Technika MIESZANA
Skorupkę maluje się farbami, rysuje woskiem, wykleja wzory z tkanin lub papieru. Co komu w duszy gra. Takie pisanki powstawały wszędzie, a wzór zależał od fantazji ludowego artysty. Pisankę techniką mieszaną możesz zrobić z dzieckiem w domu zobacz 8 sposobów na ozdabianie jajek z przedszkolakiem.

DRUTOWANA
Pochodzi ze Słowacji. Wydmuszkę owija się bardzo cienkim miedzianym drucikiem. Ten wzór jest najprostszy - zwykła siateczka. Sploty jednak bywają bardziej skomplikowane, często tworzą wzorzysty rysunek.

 
   
Zobacz też bardziej współczesne techniki zdobienia jaj Wielkanocnych

Wybór i opracowanie Marta Suchodolska
Zdjęcia Olek Iwaszkiewicz


Materiał powstał przy współpracy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Dziękujemy za pomoc w realizacji sesji. Więcej o polskich zwyczajach wielkanocnych można dowiedzieć się, odwiedzając stałą wystawę "Polskie obrzędy doroczne" oraz - w okresie świątecznym - wystawę czasową "Tematy pasyjne w sztuce ludowej".

Redakcja poleca: Jak zrobić wielkanocnego baranka z włóczki [WIDEO]
W tym roku zastąp cukrowego baranka włóczkowym. Zobacz film i przekonaj się jak w niecałe 10 minut można wyczarować fantastyczną dekorację świątecznego koszyczka.

Ocena (3 oceny)

2.7
Doładuj
Przeładuj