GRY
 
 

Nastoletnie mamy z MTV – dzielne dziewczyny, mądrzejsze od bohaterów Warsaw Shore!

Teen Mom Poland to świetny serial dokumentalny emitowany przez MTV. Bohaterki to nastoletnie mamy, ich dzieci, rodziny. Teen Mom Poland różni się mocno od amerykańskiej wersji programu. Na szczęście! Nie ma taniej sensacji, jest prawdziwe życie.

bohaterki programu Teen Mom Poland z dziećmi
fot. materiały prasowe
Bohaterki Teen Mom Poland to Iza (16 lat), Ada (17 lat), Ewa (18 lat) i Marysia (17 lat) - wszystkie mają małe dzieci. Przed kamerami nie piją wódki, nie imprezują do upadłego, nie lansują się, tak jak robią to ludzie z Warsaw Shore - innego, głośnego już, reality MTV. Tu widzimy prawdziwe życie - mnóstwo kłopotów z chłopakami, rodziną, trudną sytuacją finansową. Nastoletnie mamy muszą codziennie podejmować naprawdę trudne decyzje, szukają pracy (np. jako pomoc w domu starców - 70 zł za 12 godzin ciężkiej, fizycznej pracy), walczą z brakiem akceptacji. Ale przede wszystkim mocno kochają swoje dzieci.
Teen Mom Poland pokazuje twarde, młode dziewczyny, które za wcześnie uświadomiły sobie, że młodość to nie tylko beztroska impreza. Nie gloryfikuje nastoletnich matek, ale też ich nie potępia. Daje im głos. Program wspiera fundacja MaMa, która uruchomiła specjalny telefon zaufania dla nastoletnich mam.

Nastoletnie mamy, dorosłe dylematy

Synek Marysi ma 3 lata, kiedy się urodził, jego mama miała 14 lat. Marysia dziś pracuje jako pomoc w kuchni w restauracji, uczy się w liceum dla dorosłych i zastanawia się, czy nie rozwieść się z mężem (ich małżeństwo przechodzi kryzys). Ada z półroczną córką Julką, w związku z bardzo trudną sytuacją rodzinną, mieszka w domu samotnej matki. Ewa i ojciec jej synka bardzo się kochają, ale - przez brak akceptacji rodziny i możliwości finansowych – mieszkają osobno, widują się raz na kilka dni.
Izę poznajemy, kiedy stara się o zgodę w sądzie na ślub z ukochanym Tomkiem. Ich córeczka, kilka dni przed pierwszym odcinkiem obchodziła pierwsze urodziny.

Przeczytaj: Tylko dla babyonline.plIza o porodzie, macierzyństwie i lękach.
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Bohaterki, które mają marzenia

– To, co łączy te historie, to dziewczyny-wojowniczki i brak kasy – mówi Jerzy Dzięgielewski, dyrektor MTV Polska. – Nastoletnie mamy w amerykańskiej wersji jeżdżą drogimi autami, między sklepami a bogatymi domami. Niektórzy mówią, że ich życie jest fajne, a program gloryfikuje nastoletnie ciąże. Nasze dziewczyny muszą walczyć o kasę, o miejsce do mieszkania, praktycznie o wszystko. Ale każda z nich ma marzenia, wszystkie się uczą, chcą do czegoś dojść. Mają trudno, ale walczą. Właśnie to chcieliśmy pokazać, że zdarzają się wpadki, ale nie wolno się załamywać. Dla mnie dziewczyny z programu to prawdziwe bohaterki!
MTV udało się zatrudnić do produkcji Teen Mom świetnych polskich, młodych dokumentalistów i ludzi kina - m.in. Marcina Koszałkę („Pręgi”, „Rewers”, „Takiego pięknego syna urodziłam”), Marcina Janosa Krawczyka („Sześć tygodni”) i Martę Prus („Osiemnastka”). Jednak, jak zapewniają, ekipa nie kreuje żadnych sytuacji. Filmowcy wiele godzin spędzili z dziewczynami i ich rodzinami.
– Dla nas najważniejsze było pokazanie młodym widzom prawdy o innych młodych ludziach. Takie było główne założenie. Nie będę udawał, że naszą rolą jest edukacja, bo nie jest. Ale to wielka satysfakcja, że tak właśnie wychodzi – wyjaśnia Dzięgielewski.

Zobacz: video o bohaterkach programu Teen Mom Poland MTV

Pomoc dla nastoletnich matek

Teen Mom Poland to nie jest ani łzawy melodramat, ani tania sensacja ani jakaś uróżowiona wizja macierzyństwa, dlatego właśnie go wspieramy – mówi Katarzyna Owczarek z fundacji MaMa.
Fundacja Mama to oficjalny partner merytoryczny programu. Organizacja prowadzona przez Sylwię Chutnik działa na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce niezależnie od ich wieku, sytuacji czy statusu we wszystkich sferach życia. Infolinia pomocowa dla nastoletnich mam czynna jest w każdą niedzielę, w godzinach 18:30-21:30, po emisji każdego odcinka Teen Mom Poland w MTV.
607 989 146 – pomoc psychologiczna
607 988 876 – pomoc prawna
Infolinia będzie działać do 11.05.2014

Przeczytaj też: Młoda mama nie znaczy gorsza - prawdziwa historia nastoletniej mamy

Ocena (4 oceny)

5.3
Doładuj
Przeładuj