mama, córka, dziecko, kanapa, zabawa
fot. fotolia

5 zdań, których nie wolno mówić córkom

Zapewniać, że kochasz swoje dziecko mimo wszystko możesz nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Ale są też zdania, których dziecko nie powinno od ciebie usłyszeć.
mama, córka, dziecko, kanapa, zabawa
fot. fotolia

Jesteś za gruba

Albo "Nie jedz tyle, bo będziesz gruba". Dzieci należy otaczać miłością i akceptacją. Zwłaszcza dziewczynki, które na co dzień widzą niezdrowe „ideały” piękna – chude modelki, aktorki, zdjęcia na billboardach - powinny wiedzieć, że nie jest to cel, do którego dążą. Ty możesz im bardzo pomóc w zdrowym postrzeganiu własnego ciała.

Przeczytaj, jakie są oznaki tego, że stajesz się podobna do własnej mamy
 
Takie niewinne zdanie może bardzo zapaść w pamięć i odcisnąć piętno na psychice małego dziecka. Może pomyśli, że mama czy tata będą ją bardziej kochać, jak będzie chuda.
 
Jeśli myślisz, że twoja córka zmaga się z realnym problemem nadwagi – reaguj. Po konsultacji z pediatrą lub dietetykiem wprowadź dietę, zacznijcie całą rodziną się ruszać, zachęcaj dziecko do zabaw na świeżym powietrzu, nie pozwalaj unikać w-fu. Ale nigdy nie mów dziecku, że jest grube!
Redakcja poleca: Katarzyna Zielińska przyznaje, że dla dziecka całkiem "straciła głowę". Znacie to? [WIDEO]
Aktorka przyznaje, że mały Henio owinął ją sobie wokół palca. Rozumiecie, co ma na myśli?

Dziewczynkom nie wypada

Dzieciom nie wypada robić pewnych rzeczy, podobnie, jak wielu rzeczy nie wypada robić dorosłym. Nie ma jednak powodu, dla którego coś wypadałoby robić chłopcom, a dziewczynkom już nie. Dlaczego twoja córka miałaby nie bawić się samochodami, nie chodzić na karate albo nie robić innych rzeczy, które są bezpieczne, sprawiają jej satysfakcję, bawią i nie szkodzą, tylko dlatego, że ktoś wymyślił sobie, że to dla chłopców?

Sprawdź też: gender - moja rodzina to lubi

Jeśli chcesz mieć chłopaka/męża...

… to musisz nauczyć się gotować. Albo sprzątać. Albo zmywać. Albo siedzieć cicho. Albo ustępować.
Takie zdania to najlepszy sposób, żeby wpoić swojej córce, że sukcesem dla kobiety jest „zdobycie” odpowiedniego mężczyzny, nie może niczego sama osiągnąć, a jej wartość wynosi tyle, ile potrafi ulepić pierogów.
 
Jeśli chcesz wychować samodzielną, dojrzałą, przebojową kobietę, nigdy nie dawaj jej do zrozumienia, że jej wartość jest uzależniona od tego, w jakim będzie związku.

Jesteś kobietą, więc musisz...

Podobnie jak z „Dziewczynkom nie wypada” nie ma powodu, by twoja córka musiała coś robić, bo jest kobietą. Oczywiście dobrze jest umieć gotować, bo to praktyczna i pożyteczna umiejętność, jednak przydatna na równi kobietom, jak mężczyznom. Dobrze jest również być miłym i uprzejmym, ale to cechy pożądane na równi u dziewczynek, jak chłopców. Córka nie musi ustępować bratu lub wyręczać go tylko dlatego, że jest dziewczynką. Jeśli sama kiedyś słyszałaś takie zdania, to wiesz, jak potrafią irytować. Nie powielaj takich schematów. Różnice między płciami istnieją, ale nie na polu obowiązków domowych i przywilejów.

Chciałam mieć syna

Równie złe w innych wariantach: „nie chciałam mieć dzieci”, „chciałam mieć córkę” powiedziane synkowi. Twoja córka nie jest winna temu, że zdecydowaliście się mieć dziecko, a skoro jesteście dorosłymi ludźmi, to wiecie, że płci dziecka nie da się przewidzieć. Takie zdania świadczą jedynie o niedojrzałości osoby, która je wypowiada i mogą bardzo zranić dziecko.
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy