fot. Fotolia

"Tego się nie spodziewałam!" – was też zdziwiły te ciążowe efekty uboczne? ;)

Burza hormonów, nadwrażliwość na zapachy i dziwaczne sny to tylko kilka ze "skutków ubocznych" ciąży. Też tego doświadczałyście?
Hanna Szczesiak
fot. Fotolia
W wielu poradnikach znajdziecie informacje o ewentualnych "efektach ubocznych" ciąży. Od poradników wolimy prawdziwe życie, dlatego ujął nas sposób, w jaki swoje ciążowe dolegliwości opisała świeżo upieczona mama. Miałyście podobnie?

5 efektów ubocznych ciąży, których się nie spodziewałam 

1. Opuchnięte wargi sromowe
Cieszę się, że zwróciłam twoją uwagę. Mówię w imieniu przyjaciółki, która powinna zostać anonimowa. Zwierzyła mi się, że pod koniec ciąży, główka dziecka uciskała nerw odpowiedzialny za dopływ krwi z jednej strony jej warg sromowych. Zaczęła panikować, że jej ciało, jej części intymne, nigdy nie wrócą do dawnego wyglądu. Na szczęście, wszystko minęło, gdy główka dziecka przestała naciskać na nerwy. Ostrzegam, nie wpisuj w wyszukiwarkę tego hasła, nie będziesz mogła pozbyć się tego widoku!

2. Hormonalny wysyp
We wszystkich poradnikach przeczytasz, że twoja skóra będzie błyszczeć, jednak jedyny błysk, którego ja doświadczyłam, spowodowany był nadmiernym wydzielaniem sebum. Zaskórniki i trądzik są w ciąży bardzo popularne. Niektóre kobiety mogą mieć ciążowy trądzik nawet przez 9 miesięcy ciąży, na podbródku, karku, dekolcie i plecach. Nie ma zbyt wielu bezpiecznych opcji pozbycia się trądziku, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. 

3. Wszystko pachnie
Mam pokaźny nos, więc może to tylko ja, ale zauważyłam, że mój węch jest nadludzki. Mogłabym pracować dla jakiejś organizacji i wyczuwać dym z odległości 100 kilometrów. To niestety obróciło się przeciwko mnie, bo przez te zapachy, cały czas pędziłam do toalety (albo miski) i wymiotowałam. Tę niezwykłą umiejętność zawdzięcza się wysokiemu poziomowi estrogenu. (...) Nie stresuj się, to minie. To tylko kolejny radosny efekt uboczny hodowania w sobie człowieka.

4. Zwracanie uwagi na imiona
Twój ciążowy mózg może gorzej funkcjonować, jeśli próbujesz sobie przypomnieć swoje własne imię, adres zamieszkanie czy odpowiedź na pytanie w "Jednym z dziesięciu". W kwestii wybierania potencjalnych imion dla dziecka, twój umysł jest ostry jak brzytwa!

5. Szalone sny
Każdy z nas myśli, że ma szalone sny. Zdarzyło ci się pewnie powiedzieć "Miałam dziś dziwny sen...". Kiedy jesteś w ciąży, zaczynasz się zastanawiać, czy nie masz przypadkiem nierówno pod sufitem. Jest wiele naukowych wyjaśnień. Możesz zrzucić winę na hormony, ciągłe zmęczenie, stres.


Czytaj także: 11 rzeczy, których dowiedziałaś się o sobie po urodzeniu dziecka

źródło: essentialbaby.com.au
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy