na planie
fot. festiwalbaterii.pl

Tekst tej piosenki napisały dzieci! Wystąpiły też w teledysku

Co trzeba zrobić, by mieszkając w niedużej miejscowości poznać gwiazdę, wystąpić w teledysku, przeżyć przygodę, wiele się nauczyć, a przy okazji mieć wpływ na (eko)zachowania Polaków? My wiemy!
Beata Turska
na planie
fot. festiwalbaterii.pl
Cudów nie ma: żeby działo się coś ciekawego, trzeba się trochę wysilić, a nie siedzieć z założonymi rękami i czekać a się coś wydarzy.
Można na przykład zrobić to, co dzieci z Polichna koło Chęcin: napisać tekst piosenki… o bateriach (a konkretnie o tym, dlaczego nie wolno wyrzucać ich gdziekolwiek). Mało wdzięczny temat? Być może, ale za to ważny. I jaki efekt!
 

 

Festiwal Baterii

Piosenka powstała na konkurs "Festiwal Baterii", współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
– Ogłosiliśmy go w marcu. Odzew przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Filmy edukacyjne, które opublikowaliśmy między innymi na www.4fun.tv (muzyczna telewizja społecznościowa) obejrzano blisko miliona razy – mówi Iwona Strykier - Sibilska, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu.
 
Do konkursu zgłosiło się 56 zespołów z podstawówek i gimnazjów. Jury wybrało 6 piosenek. O ostatecznym zwycięstwie zdecydowali internauci: odbyło się bardzo burzliwe głosowanie, w które angażowały się całe społeczności: rodziny, sąsiedzi, a nawet księża i burmistrzowie.

Wygrał tekst napisany przez dzieci z Polichna. – Jest bardzo uniwersalny. Powinien trafić do każdego i zmienić coś na lepsze – powiedziała Paulina Przybysz, piosenkarka, znana m.in. z występów w zespole Sistars, która napisała do niego muzykę.  – Jeśli dzięki temu numerowi ktoś zacznie segregować baterie, to będzie nasz wielki sukces.
 
Zwycięzcy konkursu wzięli udział w czterodniowych warsztatach muzyczno-ekologicznych w Spale. Uczyli się m.in. przełamywania tremy, emisji głosu i śpiewu. Ale to nie wszystko. Dzieci dowiedziały się także mnóstwa rzeczy na temat ekologii, trenowały udzielanie pierwszej pomocy, były w parku linowym i robiły wiele innych ciekawych rzeczy.  
 
To właśnie podczas warsztatów został nagrany teledysk w którym – oprócz gwiazdy Pauliny Przybysz i zwycięzców –  zagrały także dzieci z Raciszyna (2. miejsce).

Przeczytaj także: Jak rozmawiać z dziećmi o ekologii
Redakcja poleca: Ekologiczne produkty
Czy wiesz, co to znaczy, że żywność jest ekologiczna? Obejrzyj film i przekonaj się.

Dlaczego zużytych baterii nie wolno wyrzucać do kosza?

Uczestnicy konkursu i organizatorzy mają nadzieję, że piosenka zacznie żyć własnym życiem, bo wszyscy powinni wiedzieć, dlaczego nie wolno wyrzucać baterii do zwykłego kosza.
 
Baterie zawierają wiele szkodliwych substancji, przede wszystkim rakotwórczy kadm, uszkadzającą układ nerwowy rtęć, niszczący organy wewnętrzne ołów, a także nikiel i lit, które też nie są witaminami. Jeśli nie zajmiemy się odpowiednio bateriami, trucizny przedostaną  się do środowiska, przenikną do gleby, roślin, do organizmów zwierząt, a także (w postaci pyłu) do naszych płuc –  tłumaczy Henryk Buczak, Prezes firmy  Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., która konkurs zorganizowała.

 Co trzeba robić z  bateriami?

Trzeba je zbierać, segregować i oddawać w ręce tych, którzy wiedzą poddadzą je recyklingowi. Przykładem jest ogólnopolski program zbiórki baterii w szkołach, w którym otrzymują one bezpłatnie materiały edukacyjne, pojemniki, gwarancję odbioru baterii a nawet mogą wygrać nagrody (np. www.ecowyobraznia.pl/baterie). Dziś bycie ECO nie jest wcale trudne. Ale aby coś zmienić – musimy chcieć.

Przeczytaj także: Co można zdziałać w ciągu jednego roku szkolnego? Samiloby i "Kolorowe dzieci"
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy