4 ważne pytania o oglądanie telewizji przed snem

W telewizji jest tyle propozycji programów dla dzieci, że gdyby im pozwolić, mogłyby one spędzić przed telewizorem wiele godzin, oglądając krótsze i dłuższe filmy. Wiadomo jednak, że to może być szkodliwe. Czy bajka na dobranoc także?
Aleksandra Sobieraj

Choć oglądnie telewizji to bardzo przyjemna rozrywka (także dla większości dorosłych), nie można pozwolić, by dziecko uzależniło się od bajek. Dlatego mądrze włączaj dziecku telewizor, zwłaszcza jeśli chodzi o wieczorne godziny.

1. Jak długo dziecko może oglądać wieczorem telewizję?

Trzyletniemu dziecku powinna wystarczyć jedna, najwyżej dwie bajki dziennie (po 5–10 minut). Od początku wyrabiaj nawyk wyłączania telewizora zaraz po filmie i rozmawiania o nim. Zadbaj też, by oglądanie telewizji odgrywało zdecydowanie mniejszą rolę niż inne zajęcia twojego dziecka: samodzielne zabawy, spotkania z kolegami, spacery, czytanie dziecku książek, rysowanie. Spędzanie czasu przed telewizorem nie sprzyja rozwojowi, prowadzi też do uzależnienia, z którym coraz trudniej będzie ci się uporać. Masz na to wpływ.

Zobacz też: Dlaczego oglądanie telewizji przed snem utrudnia zasypianie
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

2. Czy bajka na dobranoc to dobry pomysł?

Przed snem dzieci potrzebują wyciszenia. Dobrze jest, jeśli w taki nastrój wprawia bajka na dobranoc. Nie powinna prowokować emocjonalnej huśtawki ani straszyć. Musi być dostosowana do wieku dziecka. To pozwala uniknąć nocnych niespodzianek – płaczu, wędrówek do łóżka rodziców, koszmarów sennych. Nawet polecane przez ekspertów dobranocki mogą u wrażliwych dzieci wywołać strach lub silne emocje. Czasem lepiej jest nastawić bajkę z płyty (wcześniej możesz ją sama obejrzeć) albo wieczorny seans przenieść na popołudnie. Wtedy możesz dłużej porozmawiać o tym z dzieckiem.
 

3. Dlaczego warto rozmawiać o obejrzanym filmie?

Zabawa w dopowiadanie wątków lub tworzenie własnych zakończeń rozwija wyobraźnię. Temat wieczornej bajki może być też okazją do rozmowy z dzieckiem o sprawach ważnych. Sprowokuj je do dyskusji: Czy uważasz, że miś powinien oddać zabawkę koledze? Jak myślisz, dlaczego jest smutny? W ten sposób twoje dziecko przestaje być biernym widzem.

Sprawdź też: Czy dla dobra dziecka warto się pozbyć telewizora

4. Po czym można poznać, że bajka jest odpowiednia dla dziecka?

Rodzic najlepiej wie, w jakich sytuacjach jego dziecko się śmieje, a kiedy jest zaniepokojone - i tym warto się kierować. Gdy film jest zbyt głośny, obrazy zmieniają się z zawrotną szybkością, a bohaterowie występują w kolejnych wcieleniach, istnieje większe niebezpieczeństwo, że trzylatek się przestraszy albo czegoś nie zrozumie.
Dziecko powinno rozumieć bajkę, by mogło się bawić, poznawać nowe rzeczy. Może też sobie pofantazjować. Jeśli źle mówi o bohaterach, zakrywa oczy, nie chce rozmawiać o bajce, to nie ma wątpliwości, że jest nieodpowiednia.
 

5 ważnych rad, jak oglądać telewizję z dzieckiem

Oglądanie bajek może być dobrą  rozrywką i źródłem nowych wiadomości. Koniecznie ustal jednak, kiedy i jakie filmy naprawdę warto puszczać dziecku.

• Oglądaj telewizję razem z dzieckiem. W razie potrzeby będziesz mogła zareagować lub porozmawiać.
• Nie jedzcie posiłków przed telewizorem. Zwłaszcza kolacja powinna być okazją do rozmowy.
• Od czasu do czasu zaplanuj dzień bez telewizji. Przekonasz w ten sposób dziecko, że bez bajki można również ciekawie spędzać czas.
• Ustaw telewizor z dala od łóżka dziecka. Nie powinno spać w pokoju, w którym jest urządzenie emitujące promieniowanie.
• Nie traktuj telewizji jak darmowej niani, nie pozwalaj na zasypianie przy bajce. Przed snem lepsza jest wyciszająca zabawa lub czytanie.

Zobacz też: Edukacja na ekranie. Nauka czy strata czasu?

Konsultacja: Krystyna Zielińska, psycholog, logopeda, pracuje w warszawskim przedszkolu, pomaga rodzicom w problemach wychowawczych, prowadzi terapię logopedyczną.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy