kobieta, termometr, mierzenie temperatury
fot. apops - Fotolia.com

Co oznacza temperatura ciała - naucz się odczytywać wykres

Podstawowa temperatura ciała (PTC) to jeden z trzech czynników pomagający w określaniu dni płodnych. Sprawdź, jak mierzyć temperaturę, i po czym poznać, że zbliża się owulacja.
kobieta, termometr, mierzenie temperatury
fot. apops - Fotolia.com

Kiedy mierzyć temperaturę?

Mierz temperaturę spoczynkową, czyli po co najmniej 3-godzinnym spoczynku, bez wcześniejszego wstawania z łóżka, zawsze o tej samej porze. Kobieta sama wybiera miejsce pomiaru: usta, pochwa lub odbyt. Ważne, aby nie zmieniać miejsca pomiaru w danym cyklu.

  [content:0_24419,1_4156,0_18667,0_21085:CMNews]
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

Co ma wpływ na zmiany temperatury?

Na podstawową temperaturę ciała ma wpływ poziom progesteronu we krwi. W fazie przedowulacyjnej poziom progesteronu jest niski, dlatego temperatura też jest niska. Poziom progesteronu zaczyna się zwiększać kilka dni przed jajeczkowaniem wtedy też obserwujemy wyższy poziom temperatury ciała - o minimum 0.2 stopnie Celsjusza – 2 kreski na termometrze.

Podwyższona temperatura utrzymuje się przez czas trwania fazy ciałka żółtego, a opada ponownie pod koniec cyklu przy rozpoczynającej się następnej menstruacji.

Jak interpretować temperaturę ciała w cyklu?

Zakłócenia wpływające na wynik pomiaru temperatury zaznaczasz w miejscu "zakłócenia" literką "Z".  Kropkę oznaczającą poziom temperatury oznaczasz, rysując wokół niej kółko. Jeśli masz miejsce, napisz przy kropce, czego zakłócenie dotyczy. Zakłóceniem może być:
  • choroba,
  • silny stres,
  • alkohol wypity poprzedniego dnia,
  • zmiana termometru,
  • inny czas pomiaru.
Wzrost temperatury - za wzrost uznajemy podwyższenie temperatury o minimum 0.2 stopnia Celsjusza od ostatniego z 6 punktów wskazujących fazę niższych temperatur.

Linia pokrywająca oddziela fazę temperatur niskich od wysokich. Linia powinna być naniesiona na kartę o 0.025 stopnia Celsjusza (na karcie to pół kratki) powyżej najwyższego punktu z ostatnich 6 temperatur fazy niższej.

Przeczytaj też: temperatura a płodność
  Numerowanie punktów z temperaturą - po naniesieniu linii pokrywającej na kartę otrzymasz podział temperatur niższych i wyższych. Temperatury wyższe, znajdujące się nad linią pokrywającą, zaznaczasz do 3. bądź 4. - do 4. w przypadku, gdy nie ma skoku o 0.2 stopnia Celsjusza; jedynym wymaganiem jest, aby 4. temperatura znajdowała się nad linią pokrywającą. Temperatury niższe, znajdujące się pod linią pokrywającą, zaznaczasz do 6. w kierunku początku cyklu, czyli od 6. w dół. Cyfry wpisujesz przy punktach temperatur.

Faza niepłodności rozpocznie się wieczorem 3. lub 4. dnia (4. w przypadku, gdy nie ma skoku o 0.2 stopnia Celsjusza; jedynym wymaganiem jest, aby 4. temperatura znajdowała się nad linia pokrywającą) wyższej temperatury znajdującej się nad linią pokrywającą.

Wydrukuj kartę obserwacji cyklu miesiączkowego
Oceń artykuł

Ocena 3 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy