GRY
 
 

 Ten film podzielił wszystkich... Dlaczego?

Rodzice 5-tygodniowego dziecka zamieścili w internecie video, na którym ich dziecko walczy o życie. Jaki mieli w tym cel?

krztusiec u dziecka film
fot. screen z youtube: Sandra Tee

Zawsze gdy mowa o szczepieniach ludzie dzielą się na przeciwników i zwolenników. Widok 5-tygodniowego niemowlaka walczącego z krztuścem, robi jednak wrażenie...

Na filmie widać maleńkie dziecko w szpitalu, które walczy o każdy oddech. Dla każdej matki jest to widok przerażający, tym bardziej, że dziecko zachorowało na chorobę, na którą od lat są szczepienia. Krztusiec, bo o nim mowa, jest w Polsce szczepionką obowiązkową, podawaną w 4 dawkach, w 2. miesiącu życia oraz po 3-4, 5-6, 16-18 miesiącu.

"Proszę, nie ignorujcie znaków ostrzegawczych"

Mama małej Heidi, Sandra Tarnikulu, opowiada jak doszło do zdarzenia. Jej 5-tygodniowa córeczka zaraziła się chorobą od starszego brata. Choć rodzice starali się odseparować dzieci, mimo wszystko dziewczynka zaraziła się. Początkowo zaczął się tylko kaszel, który lekarz kazał obserwować. Jednak już po krótkim czasie zaczęły się duszności i problemy z oddychaniem. Tylko szybka reakcja rodziców i lekarzy uratowała niemowlę.

Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Co to jest krztusiec?

Krztusiec to choroba zakaźna, groźna dla niemowląt. Wywoływana przez bakterie atakuje układ oddechowy, powodując ataki kaszlu. Napady suchego kaszlu mogą niestety prowadzić nawet do problemów z oddychaniem, bezdechów, oraz sinienia twarzy. Atak kończy się zazwyczaj wymiotami, lub pianą. U najmłodszych choroba może przebiegać podstępnie, bez ataków nagłego kaszlu, a jedynym objawem może być niebezpieczny bezdech. Dziecko w czasie leczenia dostaje antybiotyk, jednak najlepiej zaszczepić dziecko by uniknąć problemów. 

"Ten film może być wstrząsający dla niektórych"

Mama małej Heidi napisała na swoim profilu: "Ten film może być wstrząsający dla niektórych, ale zamieszczam go by pokazać wszystkim, jak niebezpieczny dla małych dzieci jest krztusiec. Dla dzieci zbyt małych na zaszczepienie. Moja 5 – tygodniowa córka zaczęła kasłać, a potem przestała oddychać. Dzieci mogą być chronione tylko wtedy, gdy wszyscy dookoła, jak w stadzie są zaszczepieni. Proszę, nie lekceważcie mojego wpisu i nie ignorujcie kaszlu u małych dzieci. Szczepienia są bardzo ważne, informujcie innych."


Ta historia wzbudziła na całym świecie ogromne zainteresowanie. Zwolennicy szczepień potwierdzili, jak ważna jest edukacja. Film został nagrany przez rodziców dziecka, ale za namową lekarza, który uznał, że to najlepsza droga do tych rodziców, którzy odmawiają zaszczepienia dzieci.

Przeciwnicy szczepień uznali film za prowokację i zadali pytanie, dlaczego dziecko zaraziło się bakterią od brata, skoro jego mama tak zachwala szczepienia? W poście nie było informacji o tym, czy starszy brat Heidi został zaszczepiony na tę chorobą, trudno więc zająć w tej sprawie jakieś stanowisko. 

Jakkolwiek odbierzecie tę historię, musicie rozważyć, czy szczepienie dzieci na takie choroby jak krztusiec, są potrzebne. Decyzja należy tylko do was, my możemy wam tylko przedstawiać historie, skłaniające do rozważań...

Szczepiłyście swoje dzieci na tę chorobę

źródło:netmums

Ocena (2 oceny)

5.5
Doładuj
Przeładuj