GRY
 
 

Ten filmik pomoże Wam zrozumieć, co tak naprawdę widzi dziecko

Świat oczami noworodka, niemowlęcia i roczniaka – musicie to zobaczyć!

co widzi dziecko w 1.roku życia
fot. BuzzFeed video
Pierwszy rok życia dziecka to ważny etap dla całej rodziny. To czas, kiedy obserwuje się najwięcej kroków milowych. Stoimy nad łóżeczkiem, kołyską, czy matą i gugamy słodko do dziecka. Co ono tak naprawdę widzi w poszczególnych miesiącach życia, czy jesteśmy tylko plamą, czy czarno-białym obrazem? Zobaczcie ten film!Noworodek widzi raczej cienie, niż konkretne rzeczy.

Miesięczne dziecko - dostrzega przedmioty czarno- białe. Ostrość widzenia dziecka jest gorsza o 30 razy, niż u dorosłej osoby. Najlepiej gdy zabawki będą w odległości ok. 20 cm, maleństwo może skupić się wtedy bez problemu. Dlatego też wszyscy biorą dzieci na ręce, lub nachylają się nad wózkiem, dzięki temu dziecko może nawiązać kontakt wzrokowy.

Jak nosić noworodka - wyjaśnia ekspert

2 miesięczne dziecko - łatwiej już koncentruje się na obrazach. Oczy pracują razem, a głowa może pozostać nieruchoma. Dziecko zaczyna rozpoznawać rysy twarzy, zaczyna odróżniać kolory czerwony i zielony. 

3 miesięczne dziecko – coraz lepiej rozróżnia kształty i formy, wodzi oczami, świadomie zaczyna sięgać rączką po przedmioty.

4 miesięczne dziecko – może się dziwić, jak ludzie istnieją, skoro są poza polem widzenia?Nadal najlepiej widzi przedmioty, które są tuż przed jego oczami, ale zaczyna dostrzegać także rzeczy oddalone o 50-80 cm.

5 miesięczne dziecko – świat staje się trójwymiarowy. Na pierwszym planie miseczka z jedzeniem, na drugim karmiąca mama, a na trzecim stojący za nią tata.6-7 miesięczne dziecko – dziecko zaczyna dostrzegać małe elementy i wzory. Warto wtedy podawać zabawki wymagające dotknięcia, naciśnięcia, przekręcenia. Maluch rozpoznaje już większość kolorów, ale nadal trudno mu zrozumieć, że słodki bobas w lusterku, to właśnie on.

Po co dzieciom zabawki?

8 - 9 miesięczne dziecko – przygląda się zabawce przez dłuższy czas, próbuje jej dosięgnąć, podpełznąć do niej, obrócić się. 

10-12 miesięczne dziecko – to mały podróżnik, który na pupie, na rękach czy nogach, przemieszcza się i próbuje wszystkiego dotknąć. Intrygują go nowe przedmioty, kolory, rozpoznaje twarze ludzi i cieszy gdy widzi kogoś bliskiego. 

Obserwowanie rozwoju takiego malucha jest niezwykłym doświadczeniem. Każdy kolejny etap przynosi coraz więcej radości i świadomości wspólnej zabawy. Pierwsze świadome spojrzenia ogromnie wzruszają rodziców i są cudownym wspomnieniem.

A Wasze dzieci na jakim są etapie w tej chwili?
Redakcja poleca: Czemu zmieniły się zasady podawania wit. K noworodkom? Mówi pediatra [WIDEO]
Jeszcze niedawno noworodki dostawały kropelki z wit. K przez prawie całe 3. miesiące życia – teraz to się zmieniło. Pediatra tłumaczy, dlaczego.

Ocena (4 oceny)

5.3
Doładuj
Przeładuj