Ten jeden błąd może okazać się śmiertelny. Popełnia go ponad 80% rodziców!
Jest 2 nad ranem, twoje dziecko jest chore i głośno płacze. Sięgasz po lek, odmierzasz dawkę i podajesz maluchowi. Masz pewność, że dawka leku była odpowiednia?
Lekarze z kilku amerykańskich uniwersytetów przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło udział ponad 2000 rodziców. Jego celem było sprawdzenie, czy rodzice potrafią prawidłowo odmierzać dawki leków.
Wyniki badania zaniepokoiły lekarzy: aż 84 procent rodziców popełniło przynajmniej jeden błąd przy odmierzaniu dawek antybiotyku. Różnica w dawkach wynosiła nawet 20 procent! Co więcej, 68 procent rodziców odmierzyło zbyt duże dawki leku. "Byliśmy zaskoczeni, że rodzice popełniają tak dużo błędów przy dawkowaniu leków. Prawdopodobnie w domach popełniają ich jeszcze więcej" – skomentowała wyniki autorka badania dr Shonna Yin, profesor z Nowojorskiej Akademii Medycznej.
Redakcja poleca: Sposoby na kaszel niemowlaka [WIDEO]
Żeby zmniejszyć ryzyko podania dziecku zbyt dużej dawki leku, warto zamienić dołączone do opakowań kubeczki z miarkami na strzykawki przeznaczone do doustnego podawania leków. Badanie pokazało, że rodzice o wiele chętniej sięgają po kubeczki i tym samym odmierzają nieprawidłowe dawki. "Używanie strzykawek nie rozwiąże problemu, jednak z pewnością go zminimalizuje" – przekonuje dr Elizabeth Powell ze szpitala dziecięcego w Chicago.
Jak dokładnie odmierzacie swoim maluchom dawki leku? Zdarza wam się czasem podać zbyt dużo albo za mało leku? Piszcie w komentarzach!
Czytaj także: 3 wielkie mity o rotawirusach
źródło: today.com
Rodzice podają dzieciom zbyt duże dawki leków
Pod okiem badaczy, każdy rodzic miał za zadanie odmierzyć 9 dawek antybiotyku. Do leków była dołączona instrukcja. Każdą z trzech dawek – 2,5 ml, 5 ml i 7,5 ml – trzeba było odmierzyć przy pomocy strzykawek do doustnego podawania leków lub kubeczka z miarką.Wyniki badania zaniepokoiły lekarzy: aż 84 procent rodziców popełniło przynajmniej jeden błąd przy odmierzaniu dawek antybiotyku. Różnica w dawkach wynosiła nawet 20 procent! Co więcej, 68 procent rodziców odmierzyło zbyt duże dawki leku. "Byliśmy zaskoczeni, że rodzice popełniają tak dużo błędów przy dawkowaniu leków. Prawdopodobnie w domach popełniają ich jeszcze więcej" – skomentowała wyniki autorka badania dr Shonna Yin, profesor z Nowojorskiej Akademii Medycznej.
Mokry czy suchy, kaszel u niemowlęcia to zawsze powód do niepokoju rodziców. Zobacz, jakie są najlepsze metody zwalczania kaszlu u malucha.
Kubeczek czy strzykawka?
Dr Carlos Lerner, pediatra z Uniwersytetu Kalifornijskiego, przyznał, że to jeden z najpoważniejszych błędów, jakie popełniają rodzice. "Każdego roku z powodu nieintencjonalnego przedawkowania leków na ostry dyżur trafiają dziesiątki tysięcy dzieci" – mówi Lerner. Dodaje, że rodzice nie powinni podawać dzieciom leków, jeśli nie są w 100 procentach pewni odmierzonej dawki.Żeby zmniejszyć ryzyko podania dziecku zbyt dużej dawki leku, warto zamienić dołączone do opakowań kubeczki z miarkami na strzykawki przeznaczone do doustnego podawania leków. Badanie pokazało, że rodzice o wiele chętniej sięgają po kubeczki i tym samym odmierzają nieprawidłowe dawki. "Używanie strzykawek nie rozwiąże problemu, jednak z pewnością go zminimalizuje" – przekonuje dr Elizabeth Powell ze szpitala dziecięcego w Chicago.
Jak dokładnie odmierzacie swoim maluchom dawki leku? Zdarza wam się czasem podać zbyt dużo albo za mało leku? Piszcie w komentarzach!
Czytaj także: 3 wielkie mity o rotawirusach
źródło: today.com