Prądem w ból porodowy – czy elektrostymulacja znieczula skutecznie?

Nie chcesz rodzić w bólu? Myślisz o niefarmakologicznej metodzie znieczulenia? Sprawdź, czy warto zdecydować się na TENS porodowy.
tens porodowy
fot. Fotolia
TENS to sposób walki z bólem porodowym, który wykorzystuje działanie prądu. Na świecie znany niemal od pół wieku, bardzo popularny w Niemczech i Wielkiej Brytanii i coraz częściej spotykany w polskich szpitalach. Czy warto się na niego decydować? Czego można się spodziewać? Czy narodziny dziecka rzeczywiście stają się bezbolesne? Czy pod działaniem prądu można rodzić bezpiecznie? Wyjaśniamy?

Co to jest TENS?

Nazwa TENS to skrót od angielskiego określenia transcuteneous electrical nerve stimulation, które możemy przetłumaczyć jako przezskórną elektryczną stymulację nerwów. Zabieg elektrostymulacji przeprowadza się przy użyciu specjalnego aparatu. TENS porodowy ma wielkość telefonu komórkowego. Rozmiary są jego niewątpliwą zaletą – jest mały i nie utrudnia przebiegu porodu. Urządzenie możesz włożyć do kieszeni szlafroka i bez przeszkód rodzić aktywnie – czyli przybierać takie pozycje porodowe, w których będzie ci wygodnie.
Redakcja poleca: Jak bardzo boli poród? Film
Czy poród musi boleć? Sprawdź, od czego zależy nasilenie bólu porodowego i co zrobić, by go złagodzić.

Jak działa aparat Tens?

TENS stymuluje nerwy przez skórę. Za pośrednictwem kabelków z urządzeniem połączone są 2 lub 4 elektrody, które przyklejasz (są samoprzylepne) na plecach w okolicy lędźwiowej. Popłyną przez nie impulsy elektryczne o odpowiednim niskim natężeniu, które pobudzają nerwy do obrony przed bólem. Odczucia, które pojawiają się pod wpływem działania TENSU porodowego, można porównać do delikatnego łaskotania lub mrowienia.

Kiedy należy podłączyć urządzenie?

Im szybciej go podłączysz, tym lepsze efekty przynosi. Jego działanie możesz odczuć już po 10–20 minutach. Elektrostymulacja sprawia, że:
  • uwalniają się endorfiny, które poprawiają twój nastrój podczas porodu,
  • przekazywanie sygnałów bólowych do mózgu zostaje częściowo zablokowane.

Czy pod wpływem elektrostymulacji ból znika?

Choć TENS wymienia się jako jedną z metod znieczulenia przy porodzie, nie znieczula, tylko ogranicza dolegliwości. Ból nie ustępuje całkowicie, ale staje się słabszy. Potwierdzają to badania, które prowadzono w Wielkiej Brytanii. Aż 80 proc. rodzących, które korzystały z aparatu, deklarowało, że ból zmalał. TENS przede wszystkim łagodzi bóle krzyżowe, a mniej działa na bóle w podbrzuszu.

Czy TENS nie szkodzi?

Impulsy elektryczne są na tyle słabe, że nie zaszkodzą ani tobie, ani dziecku. TENS działa jedynie na nerwy czuciowe na powierzchni skóry. Ich drażnienie sprawia, że mózg rejestruje słabsze doznania bólowe podczas porodu. Jedynym skutkiem ubocznym bywa reakcja alergiczna na żel, który używa się podczas przyczepiania elektrod do skóry.

Jak korzystać z elektrostymulacji?

Gdy pojawią się skurcze, przypnij elektrody. Pamiętaj, że nie wolno umieszczać ich w miejscach, w których skóra jest uszkodzona, znajdują się na niej znamiona, blizny, pieprzyki lub naczyniaki, ale również tatuaże. Włącz TENS i włóż do kieszeni szlafroka. Wciskaj guzik na pilocie, aby regulować siłę impulsów, zaczynaj od słabszego poziomu, wzmacniając go w miarę potrzeb. Czy na każdego TENS działa tak samo? Nie. To, w jaki sposób zredukuje ból, zależy od twojej wrażliwości na tego typu znieczulenie, ale również od natężenia elektrostymulacji i miejsca, w którym umieszczone są elektrody. Znaczenie ma także rodzaj urządzenia, z jakiego korzystasz. TENS  porodowy przynosi inne efekty niż aparat, który służy do łagodzenia bólów innego rodzaju, np. mięśni.

Jakie korzyści przynosi elektrostymulacja?
  • TENS nie szkodzi ani mamie, ani dziecku
  • daje ci możliwość wpływania na łagodzenie bólu (wciskasz guzik na pilocie i dozujesz siłę impulsów)
  • pozwala rodzić aktywnie, urządzenie jest przenośne, zasilane baterią (elektrody trzeba odkleić tylko podczas korzystania z prysznica podczas porodu), można z nim chodzić i co ważne rodzić w wybranej przez siebie wygodnej pozycji
  • można stosować go do samego końca porodu
  • nie wyklucza jednoczesnego korzystania z innych metod łagodzenia bólu, np. masażu.

Kiedy nie można stosować TENSU porodowego?

Jak każda metoda łagodzenia bólu, także TENS ma również pewne przeciwwskazania do stosowania: Uwaga: Jeśli chcesz korzystać z aparatu TENS podczas porodu, upewnij się wcześniej, czy szpital, w którym zamierzasz rodzić, posiada ten sprzęt. Jeśli go nie ma, dowiedz się, gdzie można wypożyczyć lub ewentualnie kupić.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy