tens porodowy
fot. Fotolia

Prądem w ból porodowy – czy aparat TENS znieczula skutecznie?

Nie chcesz rodzić w bólu? Myślisz o niefarmakologicznej metodzie znieczulenia? Sprawdź, czy warto zdecydować się na TENS porodowy.
Małgorzata Wódz
tens porodowy
fot. Fotolia
Aparat TENS to sposób walki z bólem porodowym, który wykorzystuje działanie prądu. Na świecie znany niemal od pół wieku, bardzo popularny w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Coraz częściej spotykany w polskich szpitalach. Czy warto się na niego zdecydować? Czy poród rzeczywiście nie boli? Czy pod działaniem prądu można rodzić bezpiecznie? Wyjaśniamy.

Co to jest TENS?

TENS to skrót od angielskiego określenia Transcuteneous Electrical Nerve Stimulation. Możemy je przetłumaczyć jako przezskórną elektryczną stymulację nerwów. Zabieg elektrostymulacji przeprowadza się przy użyciu specjalnego aparatu. Ten wykorzystywany podczas porodu ma wielkość telefonu komórkowego. Taki rozmiar jest niewątpliwą zaletą – małe urządzenie nie utrudnia przebiegu porodu. Możesz włożyć je do kieszeni szlafroka i bez przeszkód rodzić aktywnie – przybierać takie pozycje porodowe, w których będzie ci wygodnie.
Redakcja poleca: Jak bardzo boli poród? Film
Czy poród musi boleć? Sprawdź, od czego zależy nasilenie bólu porodowego i co zrobić, by go złagodzić.

Jak działa aparat TENS?

TENS stymuluje nerwy przez skórę. Za pośrednictwem kabelków z urządzeniem połączone są 2 lub 4 elektrody, które przyklejasz (są samoprzylepne) na plecach w okolicy lędźwiowej. Płyną przez nie impulsy elektryczne o odpowiednim niskim natężeniu, które pobudza nerwy do obrony przed bólem. Odczucia pojawiające się pod wpływem działania TENSU porodowego można porównać do delikatnego łaskotania lub mrowienia.

Kiedy należy podłączyć aparat?

Im szybciej to zrobisz, tym lepsze efekty przyniesie. Działanie TENS-u możesz odczuć już po 10–20 minutach.

Elektrostymulacja sprawia, że:
 • częściowo zostaje zablokowane przekazywanie sygnałów bólowych do mózgu
 • uwalniają się endorfiny, które poprawiają twój nastrój podczas porodu.

Czy pod wpływem elektrostymulacji ból znika?

TENS wymienia się jako jedną z metod znieczulenia przy porodzie. Jednak urządzenie nie znieczula, tylko ogranicza dolegliwości. Ból nie ustępuje całkowicie, ale staje się słabszy. Potwierdzają to badania, które prowadzono w Wielkiej Brytanii. Aż 80 proc. rodzących, które korzystały z aparatu, deklarowało, że ból zmalał.
 
TENS przede wszystkim łagodzi bóle krzyżowe, mniej działa na bóle w podbrzuszu.

Czy TENS nie szkodzi?

Impulsy elektryczne są na tyle słabe, że nie szkodzą ani rodzącej, ani dziecku. TENS działa jedynie na nerwy czuciowe na powierzchni skóry. Ich drażnienie sprawia, że mózg rejestruje słabsze doznania bólowe podczas porodu. Jedynym skutkiem ubocznym bywa reakcja alergiczna na żel, który używa się podczas przyczepiania elektrod do skóry.

Jak korzystać z elektrostymulacji?

 • Gdy pojawią się skurcze, przypnij elektrody.
 • Pamiętaj, że elektrod nie wolno umieszczać w miejscach, w których skóra jest uszkodzona, znajdują się znamiona, blizny, pieprzyki, naczyniaki lub tatuaże.
 • Włącz TENS i włóż do kieszeni szlafroka.
 • Wciskaj guzik na pilocie, aby regulować siłę impulsów.
 • Zaczynaj od słabszego poziomu, wzmacniając go w miarę potrzeb.

Czy na każdego TENS działa tak samo?

Nie. To, w jaki sposób zredukuje ból porodowy, zależy od twojej wrażliwości na tego typu znieczulenie, ale również od natężenia elektrostymulacji i miejsca, w którym umieszczone są elektrody. Znaczenie ma także rodzaj urządzenia, z jakiego korzystasz. TENS  porodowy przynosi inne efekty niż aparat, który służy do łagodzenia bólów innego rodzaju, np. mięśni.


Jakie korzyści przynosi elektrostymulacja?
 • TENS nie szkodzi ani mamie, ani dziecku
 • daje ci możliwość wpływania na łagodzenie bólu (wciskasz guzik na pilocie i dozujesz siłę impulsów)
 • pozwala rodzić aktywnie, urządzenie jest przenośne, zasilane baterią (elektrody trzeba odkleić tylko podczas korzystania z prysznica podczas porodu), można z nim chodzić i co ważne rodzić w wybranej przez siebie wygodnej pozycji
 • można stosować go do samego końca porodu
 • nie wyklucza jednoczesnego korzystania z innych metod łagodzenia bólu, np. masażu.

Kiedy nie można stosować TENSU porodowego?

Jak każda metoda łagodzenia bólu, TENS ma również przeciwwskazania do stosowania:  

Jeśli chcesz korzystać z aparatu TENS podczas porodu, upewnij się, czy szpital, w którym zamierzasz rodzić, go posiada. Jeśli go nie ma, dowiedz się, gdzie można go wypożyczyć lub ewentualnie kupić.Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy