GRY
 
 

Co robimy źle podczas kłótni małżeńskich? 3 kroki do tego, by to zmienić

Jakie problemy z komunikacją pojawiają się najczęściej podczas kłótni małżeńskich i jak to zmienić? Przeczytaj o trzech krokach do konstruktywnej rozmowy z partnerem.

jak się lepiej kłócić
fot. Fotolia
Kłócicie się? Najprawdopodobniej tak, eksperci twierdzą, że kłótnie małżeńskie to naturalne zjawisko w każdym związku. Problemem nie jest sam fakt kłócenia się, ale to, jak taka kłótnia przebiega, jak każde z nas zachowuje się w tym czasie i czy nasza dyskusja jest konstruktywna, czy też każde z nas dąży do tego, żeby zranić drugą osobę. Źle, jeśli podczas kłótni poniżamy lub jesteśmy poniżane, uciekamy do szyderstwa lub pogardy albo jesteśmy ich ofiarami, używamy – my lub oni -  sformułowań "bo ty zawsze" lub "a ty nigdy" . 

Jeśli postawa jednego z nas oparta jest na biernej agresji – źle. Jeśli na agresji fizycznej – równie niedobrze. Oczywiście, przedmiot niezgody jest istotny, ważna jest też częstotliwość, z jaką w naszych domach dochodzi do kłótni, ale nie zapominajmy o tym, że równie znaczące jest to, jak się kłócimy.

Spójrz na kilka najczęstszych przykładów złych kłótni, a potem przeczytaj o terapii par opartej na dialogu Imago – czyli o sposobie na konstruktywną i pełną empatii rozmowę partnerską. Czy to nie brzmi, jak coś, czego warto spróbować?

4 przykłady złych kłótni z partnerem


1. Jedno z was jest zawsze niewinne
Wyobraźmy sobie taką sytuację: Kłócisz się z mężem, on nie daje ci dojść do słowa, nie chce zrozumieć twoich uczuć i oceny sytuacji, zamiast tego z zaangażowaniem broni swojej pozycji i zużywa całą swoją energię na to, by dowieść, że to on ma rację. Kłótnia nie zakończy się dopóki nie przyznasz mu racji lub po prostu się nie poddasz. 

2. Wypominanie i obrażanie
Może być też tak, że zarzucasz coś mężowi, on nie chce przyznać ci racji lub zrozumieć twojego punktu widzenia, więc ty wypominasz mu wszystkie "grzechy", które popełnił podczas całej waszej znajomości, wyśmiewasz go, obrażasz i przypisujesz wszystkie najgorsze cechy. On obraża się i nie ma już miejsca na rozwiązanie konfliktu.

3. Obrona przez ucieczkę
W trakcie kłótni jedno z was po prostu odwraca się na pięcie i wychodzi, oznajmiając, że to jest koniec rozmowy i nie będzie jej kontynuować. Zostajecie z nierozwiązanym problemem, a jedno z was dodatkowo ze zranionymi uczuciami. 

4. Udajemy, że nic się nie stało albo: zmień się, to nie będzie kłótni
Kolejna sytuacja: Po każdej nierozwiązanej kłótni jedno z was chce po prostu przejść do normalności bez rozmawiania o tym, co się wydarzyło, a drugie czuje, że nie można tego tak zostawić, bo padło wiele przykrych słów, oboje zostaliście zranieni i dobrze byłoby to wyjaśnić. Wtedy słyszycie, że dość już roztrząsania albo że ta kłótnia wynikała z waszej winy, a on/-a nie ma sobie nic do zarzucenia. Wy się macie zmienić, oni/-e nie muszą, bo są w porządku. 

Brzmi znajomo? To – zdaniem terapeutów małżeńskich – jedne z najczęstszych problemów podczas kłótni. Rozwiązaniem może być zastosowanie technik opracowanych przez dr Helen Hunt i dr Herville'a Hendrixa – znanego małżeństwa terapeutów. Te techniki, znane jako "dialog Imago", są od 25 lat stosowane z powodzeniem podczas terapii par. 
Redakcja poleca: Jeannette Kalyta: „Gdy jest trudno, przypomnijcie sobie, jak się w sobie zakochaliście” [WIDEO]
Opieka nad noworodkiem to nowe obowiązki, zmęczenie, czasem kłótni rodziców. Można sobie pomóc przetrwać ten czas. Pomóc związkowi, miłości. Jak? Podpowiada Jeannette Kalyta.
Doładuj
Przeładuj