teratozoospermia
fot. Adobe Stock

Teratozoospermia – przyczyny, rozpoznanie, leczenie

Teratozoospermia jest jedną z najczęstszych przyczyn bezpłodności. Dolegliwość dotyka mężczyzn i sprawia, że ich plemniki nie są zdolne do zapłodnienia.
teratozoospermia
fot. Adobe Stock
Jak dotąd nie udało się precyzyjnie określić przyczyn teratozoospermii. Podejrzewa się, że do jej powstania przyczynia się niezdrowy styl życia, choroby i urazy jąder oraz przebyte leczenie antynowotworowe. Mężczyzna dotknięty teratozoospermią może począć dziecko, ale szanse na naturalne zapłodnienie są niskie. U niektórych par niezbędne jest zastosowanie procedury in vitro.

Teratozoospermia:

Rozpoznanie teratozoospermii

O teratozoospermii mówi się wtedy, gdy z powodu nieprawidłowej budowy główki, witki lub wstawki 96 proc. plemników pacjenta jest niezdolna do zapłodnienia komórki jajowej.

Przy podejrzeniu teratozoospermii bada się nasienie mężczyzny, wykonując seminogram zwany też spermiogramem. Przed oddaniem ejakulatu do badania zalecane jest zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej przez 3-5 dni. Próbkę nasienia ogląda się pod mikroskopem, oceniając ruchliwość i budowę plemników. Gdy w próbce stwierdza się mniej niż 4 proc. prawidłowych plemników, diagnozowana jest teratozoospermia.
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

Indeks teratozoospermii

Badając próbkę nasienia, specjaliści mogą określić tzw. indeks teratozoospermii. W określeniu indeksu stosuje się trzy wskaźniki: MAI, SDI, TZI. Pozwalają one określić: wszystkie defekty w budowie plemników, liczbę defektów przypadających na jeden plemnik oraz rodzaje defektów występujących w poszczególnych elementach plemnika.

Przyczyny teratozoospermii

Na postawie obserwacji i wywiadów z pacjentami lekarze stworzyli listę czynników ryzyka, które mogą sprzyjać teratozoospermii. Należą do nich:
 • urazy jąder,
 • choroby, w tym stany zapalne, obejmujące jądra,
 • przegrzewanie organizmu lub okolic narządów płciowych,
 • predyspozycje genetyczne,
 • starszy wiek,
 • choroby metaboliczne,
 • żylaki powrózka nasiennego,
 • długotrwały kontakt z toksynami,
 • predyspozycje genetyczne,
 • zabiegi chirurgiczne w okolicach narządów płciowych, np. wazektomia,
 • przewlekły stres,
 • niezdrowa dieta,
 • narkomania,
 • alkoholizm,
 • palenie papierosów.

Leczenie teratozoospermii

Leczenie polega na podjęciu działań, które poprawią jakość nasienia. Pacjentom zalecane jest unikanie czynników ryzyka, zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna, a więc poprawa ogólnego stanu zdrowia. Wspomagać ją można zalecanymi przez urologa lub androloga suplementami (m.in. L-karnityna, selen, cynk).

Po trzech miesiącach takiej kuracji ponownie wykonuje się seminogram. U części mężczyzn jakość nasienia poprawia się, zwiększając szansę na poczęcie dziecka w naturalny sposób. Gdy teratozoospermia nie ustępuje, parom starającym się o dziecko, pozostaje skorzystać z metod wspomagania rozrodu, np. in vitro.

Inne metody wspomagania ciąży przy teratozoospermii

W sytuacji, gdy jakość nasienia mężczyzny jest niska, a więc m.in. zawiera zbyt mało prawidłowo zbudowanych plemników, można skorzystać z różnych metod wspomagających ciążę. Należą do nich:
 • inseminacja – wstrzyknięcie do macicy kobiety nasienia z wyselekcjonowanymi zdrowymi plemnikami. Metoda ma szanse powodzenia w przypadku umiarkowanej teratozoospermii. Zabieg wstrzyknięcia nasienia przeprowadza się na fotelu ginekologicznym. Znieczulenie nie jest potrzebne.
 • in vitro – do zapłodnienia dochodzi w laboratorium poza organizmem kobiety. Dobrze rokujący zarodek wszczepia się (w narkozie) po kilku dniach do macicy przyszłej matki.
 • in vitro FIV + ICSI – in vitro z doplazmatycznym wstrzyknięciem plemnika znajduje zastosowanie w przypadku par, w których mężczyzna cierpi na zaawansowaną teratozoospermię. Z nasienia wybiera się prawidłowe i najbardziej ruchliwe plemniki. Ich główki wprowadza się mikropipetą do komórek jajowych. Po kilku dniach jeden lub dwa dobrze rokujące zarodki wprowadza się do macicy kobiety.

W przypadkach zaawansowanej teratozoospermii nie ma szans na poczęcie dziecka metodą naprotechnologii, gdyż podejmowane leczenie nie poprawia jakości nasienia i bez wsparcia technologicznego, zapłodnienie staje się niemożliwe.

Więcej o płodności:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy