pregnant
fot. fotolia.com

Termin porodu - jak to się oblicza

Ciąża trwa przeciętnie 266 dni, czyli 38 tygodni, licząc od momentu zapłodnienia. „Przeciętnie”, a więc nie zawsze, bo przecież każda ciąża jest inna. Przeczytaj, jak ustala się termin porodu.
Beata Turska
pregnant
fot. fotolia.com
Każda ciąża jest inna, a data porodu - orientacyjna. Jedna trwa troszeczkę dłużej, inna – nieco krócej. Dodatkowa trudność w obliczeniu bardzo precyzyjnego terminu: mało która przyszła mama potrafi bezbłędnie określić dzień, w którym doszło do poczęcia. I jeszcze jedno: do zapłodnienia wcale nie musiało dojść w dniu, w którym odbyło się zbliżenie, tylko nawet 3 doby później.

Termin porodu - skąd ta data?

Ale spokojnie, określając przybliżony termin porodu, twój lekarz nie wziął daty z sufitu. Prawdopodobnie zastosował tzw. regułę Naegelego (dziewiętnastowiecznego położnika), to znaczy wyliczył ją na podstawie daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Takiego obliczenia możesz dokonać również sama. Jeśli twoje cykle były regularne i trwały 28 dni, od daty ostatniej miesiączki odejmij trzy miesiące i dodaj siedem dni. Jeśli np. ostatnia miesiączka rozpoczęła się 1 czerwca, po odjęciu trzech miesięcy otrzymasz 1 marca, a po dodaniu siedmiu dni – 8 marca. Gdy twój cykl jest dłuższy, poród pewnie rozpocznie się po tym terminie, gdy krótszy – przed nim. Na przykład przy cyklu 25-dniowym termin zapewne wypadnie trzy dni wcześniej, niż wynika z wyliczeń, przy 31-dniowym – trzy dni później.
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Czy poród rozpocznie się dokładnie w tym terminie? 

Wyliczyłaś termin porodu i wiesz już, kiedy powinno się urodzić twoje dziecko. Dobrze zapamiętaj tę datę, bo będziesz o nią ciągle pytana. Jednak… nie przywiązuj się zanadto do myśli, że właśnie tego dnia twój malec będzie obchodził urodziny. Bo przyjdzie na świat dokładnie wtedy, gdy będzie na to gotowy, czyli prawdopodobnie do dwóch tygodni przed terminem do dwóch tygodni po nim. Spakuj się zatem wcześniej (nie zapomnij o dokumentach i wynikach badań) i spokojnie czekaj. Pamiętaj, że dziecko nie musi urodzić się właśnie TEGO dnia. Według danych dużych klinik położniczych robi to zaledwie pięć na sto noworodków!

Zapomniałam datę ostatniej miesiączki - co wtedy? 

Nie pamiętasz daty swojej ostatniej miesiączki? Nie szkodzi. Przypuszczalny termin porodu można ustalić również w inny sposób.
  • Za pomocą USG: mierząc dziecko od czubka głowy do pupy, można z dokładnością do tygodnia ustalić jego wiek (a co za tym idzie, dzień, w którym prawdopodobnie będzie gotowe do narodzin). Co ciekawe, najwięcej informacji na ten temat można uzyskać nie pod koniec ciąży, a na początku, do 8. tygodnia. W tym czasie dziecko rośnie w takim tempie, że w ciągu tygodnia staje się dwa razy większe, a więc trudno o pomyłkę. Później sprawa się komplikuje, bo różnice między poszczególnymi maluchami robią się znacznie poważniejsze.
  • Podczas zwykłego badania ginekologicznego. Wiek ciąży, a więc i przypuszczalny termin porodu ustala się, określając wysokość dna macicy. Pomiaru tego można dokonać od 16. tygodnia ciąży, gdy macica zaczyna wystawać ponad spojenie łonowe.
  • Na podstawie ruchów dziecka. Jeżeli jesteś w ciąży po raz pierwszy, zaczniesz je odczuwać zapewne pod koniec 20. tygodnia. Jeśli już rodziłaś i wiesz, czego się spodziewać – już pod koniec 18. Wystarczy dodać do tego pozostałe tygodnie i przypuszczalny termin porodu jest już gotowy. Nie przeceniaj jednak tego sposobu, bo pierwsze ruchy bywają mylone z… bulgotem jelit albo w ogóle są niezauważane.
Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski, ginekolog położnik, Szpital im. A. Falkiewicza we Wrocławiu.
 
Czytaj też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy