Ile badań USG w ciąży trzeba wykonać ? [WIDEO]

Standardowo zaleca się wykonanie od 3 do 4 badań. Zobacz nasz filmowy poradnik, z którego dowiesz się, w którym tygodniu ciąży powinnaś zrobić pierwsze badanie USG, w jakim terminie przypada badanie genetyczne, a kiedy na badaniu poznasz płeć dziecka.

Zobacz inne z serii: Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl [WIDEO] (27)

USG w ciąży powinno się wykonywać w ściśle określonych terminach. Zakres badania USG jest różny w zależności od tygodnia ciąży, w którym jest wykonywane. Zobacz nasz film, w którym nasz ekspert, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk tłumaczy, ile badań trzeba wykonać i które z nich jest szczególnie istotne dla oceny prawidłowości rozwoju dziecka.

Kiedy pierwsze badanie USG w ciąży?

Do 10 tygodnia ciąży warto zrobić pierwsze badanie USG, które oceni czy ciąża jest pojedyncza, czy też mnoga oraz wykluczy ewentualną ciążę pozamaciczną. Pierwsze badanie USG pozwoli także stwierdzić:

Badanie USG w 12 tygodniu

W terminie od 11 do 13 tygodnia i 6 dni wykonujemy tak zwane badanie genetyczne USG. To bardzo ważne badanie, które pozwala wykryć ewentualne wady genetyczne dziecka. Podczas badania oceniania jest kość nosowa płodu oraz jego przezierność karkowa. Brak odpowiednich parametrów przezierności karkowej oraz kości nosowej na tym etapie ciąży może oznaczać ryzyko wystąpienia zespołu Downa. W takiej sytuacji badanie trzeba uzupełnić o wykonanie testu PAPP-A lub zbadanie cząsteczek DNA dziecka, które krążą we krwi.

Zobacz też: Dlaczego warto robić badania prenatalne w ciąży?

USG połówkowe i pod koniec ciąży

W połowie ciąży, w przedziale od 21 tygodnia do 24 tygodnia warto zrobić kolejne badanie USG. To najlepszy moment na pełne zdiagnozowanie rozwoju wszystkich narządów dziecka. To też idealny termin na poznanie płci dziecka.

Z reguły, przy prawidłowo przebiegającej ciąży, zaleca się wykonanie jeszcze jednego badania USG. Robi się je na około 1-2 miesiące przez terminem porodu. Badanie pokaże:  
Pamiętaj, że aczkolwiek większość lekarzy ginekologów wykonuje badanie USG w ciąży, warto zrobić je w gabinecie specjalizującym się w przeprowadzaniu tego typu badań. Da ci to spokój i poczucie bezpieczeństwa, że twoja ciąża jest pod profesjonalną kontrolą.
 
Zobacz też: USG 4D - moda czy konieczność
Doładuj
Przeładuj