O ciąży

Kiedy wykonuje się USG w ciąży? [WIDEO]

Standardowo wykonuje się od 3 do 4 badań USG w ciąży. Pierwsze ciążowe USG wypada między 11. a 14. tygodniem ciąży, drugie między 18. a 22. tygodniem, a trzecie i ostatnie obowiązkowe badanie USG należy wykonać między 28. a 32. tygodniem ciąży.

Zobacz inne z serii: Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl [WIDEO] (24)

USG w ciąży wykonuje się w ściśle określonych terminach, a jego zakres zależny jest od tygodnia ciąży, w którym następuje. Nasz ekspert, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk tłumaczy, kiedy i ile USG w ciąży trzeba wykonać  i które z tych badań jest szczególnie istotne dla oceny prawidłowego rozwoju dziecka.

Spis treści:
  1. Kiedy robi się USG w ciąży
  2. Pierwsze USG w ciąży
  3. Badanie USG w 12. tygodniu ciąży
  4. USG połówkowe 
  5. Ostatnie obowiązkowe USG w ciąży
  6. Kiedy widać płeć na USG?

Badania USG w ciąży: kiedy się robi?

Wbrew niektórym opiniom badanie USG w ciąży jest bezpieczne i może być wykonywane nawet podczas każdej wizyty u ginekologa. Jednak obowiązkowe badania USG są tylko 3 – po jednym w każdym trymestrze, czyli niezbyt często. USG w ciąży jest niezwykle ważne, ponieważ wykrywa różne wady rozwojowe, które mogłyby się pojawić na określonym etapie ciąży.
 

Pierwsze USG w ciąży

Do 10. tygodnia ciąży warto zrobić pierwsze badanie USG, które oceni, czy ciąża jest pojedyncza, czy mnoga oraz wykluczy ewentualną ciążę pozamaciczną. Choć nie jest badanie obowiązkowe, wiele ciężarnych, które dowiedziały się o ciąży już w 5-6. tygodniu, ma je wykonywane. USG transwaginalne pozwala także sprawdzić, czy:
  • ciąża jest umiejscowiona prawidłowo,
  • nie ma ryzyka krwawień,
  • występuje łożysko przodujące,
  • nie odkleja się kosmówka.

Badanie USG w 12 tygodniu ciąży

- W terminie od 11 do 13 tygodnia i 6 dni wykonujemy tak zwane badanie genetyczne USG – podkreśla dr Tadeusz Oleszczuk. To bardzo ważne, pierwsze obowiązkowe badanie USG w ciąży, które pozwala wykryć ewentualne wady genetyczne dziecka. Podczas badania oceniana jest kość nosowa płodu oraz jego przezierność karkowa. Brak odpowiednich parametrów przezierności karkowej oraz kości nosowej na tym etapie ciąży może oznaczać ryzyko wystąpienia zespołu Downa. W takiej sytuacji badanie trzeba uzupełnić o wykonanie testu PAPP-A lub zbadanie cząsteczek DNA dziecka, które krążą we krwi.

Zobacz też: Dlaczego warto robić badania prenatalne w ciąży?

USG połówkowe 

W połowie ciąży, w przedziale od 18. do 22. tygodnia wykonuje się kolejne badanie USG. To najlepszy moment na pełne zdiagnozowanie rozwoju wszystkich narządów dziecka. To też idealny termin na poznanie płci dziecka.

Ostatnie obowiązkowe USG w ciąży

Z reguły, przy prawidłowo przebiegającej ciąży, zaleca się wykonanie jeszcze tylko jednego badania USG. Robi się je na około 1-2 miesięcy przed terminem porodu, czyli między 28. a 32. tygodniem ciąży. Badanie pokaże:
Pamiętaj, że aczkolwiek większość lekarzy ginekologów wykonuje badanie USG w ciąży, warto zrobić je w gabinecie specjalizującym się w przeprowadzaniu tego typu badań. Da ci to spokój i poczucie bezpieczeństwa, że twoja ciąża jest pod profesjonalną kontrolą.

USG w ciąży: kiedy widać płeć?

Dzięki USG można też poznać płeć dziecka. Czasami jest to możliwe już podczas USG genetycznego, chociaż większe szanse na podejrzenie, czy przyszła mama nosi w sobie chłopca, czy dziewczynkę, są podczas badania połówkowego (bywa również, że dziecko zupełnie nie chce obrócić się odpowiednio, żeby pokazać, kim jest i rodzice muszą czekać na tę informację do ostatniego badania USG). 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Popularne tematy