GRY
 
 

Kiedy test ciążowy powie ci prawdę?

Przygotowaniom do zrobienia domowego testu ciążowego towarzyszą niemałe emocje. Zobacz, co warto wziąć pod uwagę, żeby uniknąć rozczarowań.

Kiedy zrobić test ciążowy
fot. Pantermedia

Kiedy zrobić test ciążowy?

Nie ma sensu wykonywać testu ciążowego zaraz po współżyciu. Ani też przez kilka kolejnych dni, które po nim nastąpią. W tym czasie wyniki będą negatywne, nawet jeśli rzeczywiście jesteś w odmiennym stanie. Warto wiedzieć, że niektóre kobiety już na tym etapie mogą zauważyć u siebie objawy typowe dla wczesnej ciąży.

Tu możesz zrobić test ciążowy online

Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

Kiedy wynik testu ciążowego jest wiarygodny?

Zasada jest taka - im bliżej dnia, w którym powinnaś dostać okres, tym wynik bardziej wiarygodny. Dwie kreseczki na teście mogą pojawić się jeszcze przed ustaniem miesiączki, jednak nie w każdym przypadku. Na wynik testu ma wpływ jego czułość oraz poziom hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, która pojawia się w organizmie około 7 dni po zapłodnieniu. Domowe testy ciążowe o niższej czułości wykrywają hCG dopiero po czasie spodziewanej miesiączki. Testy o największej czułości (mniejsza od 500 IU/l), mogą zareagować na ten hormon wcześniej. Z wykonywaniem testu nie warto się jednak spieszyć, ponieważ 97 proc. pewności, że jesteś w ciąży, da dopiero test robiony tydzień po terminie spodziewanej miesiączki. Jego wynikowi możesz zaufać, jeśli postępowałaś zgodnie z instrukcją na opakowaniu. 

Kiedy warto powtórzyć test ciążowy?

Kolejny test ciążowy najlepiej wykonać po kilku dniach. Zdarza się, że w moczu jest za mało hCG (gonadotropiny kosmówkowej) i test jej nie wykrywa, mimo tego, że jesteś w ciąży. Pamiętaj, że fałszywe wyniki pozytywne testu ciążowego zdarzają się znacznie rzadziej niż fałszywe wyniki negatywne.

Jesteś w ciąży i co dalej?

Jeśli domowy test ciążowy potwierdził, że jesteś w odmiennym stanie, zacznij dbać o siebie i jak najszybciej umów się na wizytę do lekarza lub położnej (ona też może prowadzić ciążę). Sam wynik tekstu ciążowego to za mało, by potwierdzić ciążę. Lekarzowi nie wystarczy również zbadanie cię na fotelu ginekologicznym. Dostaniesz skierowanie na USG (albo lekarz wykona je w swoim gabinecie). Badanie USG da pewność, że w macicy rzeczywiście zagnieździł się zarodek. Aby zapewnić dziecku jak najlepsze warunki rozwoju, będziesz musiała wykonać także inne badania.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu