test ciążowy pozytywny - co dalej? kiedy do lekarza?
fot. adobe stock

Pozytywny test ciążowy — co dalej? Czy test może się mylić i być pozytywny mimo braku ciąży?

Pozytywny test ciążowy pokazuje dwie kreski. W niektórych sytuacjach test ciążowy może wyjść pozytywny przy braku ciąży. Wyjaśniamy, kiedy test ciążowy może się mylić i kiedy najlepiej go wykonać, aby pozytywny wynik był wiarygodny.
Katarzyna Gałązkiewicz
test ciążowy pozytywny - co dalej? kiedy do lekarza?
fot. adobe stock
Pozytywny test ciążowy potwierdza ciążę nawet z 99 proc. skutecznością. Domowe testy ciążowe badają poziom hormonu hCG obecnego w moczu po zapłodnieniu. Pozytywny wynik najczęściej pokazuje się w formie dwóch kresek w okienku testu. Nawet blada druga kreska na teście oznacza ciążę. Rzadko się zdarza, by pozytywny wynik testu ciążowego był fałszywy, ale zdarzają się takie sytuacje. Sprawdź, kiedy test ciążowy faktycznie pokazuję ciążę, a kiedy może się mylić.

Spis treści:

Pozytywny test ciążowy

Jak wygląda pozytywny test ciążowy? W okienku testu pojawiają się dwie kreski. Nawet jeśli druga kreska jest blada, najczęściej i tak sygnalizuje ona ciążę. Jeśli test został wykonany w prawidłowy sposób, w większości przypadków pozytywny wynik jest wiarygodny. 

Co zrobić, żeby test ciążowy wyszedł pozytywnie?

Warto wiedzieć, że hormon hCG można wykryć już nawet po tygodniu od zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Test ciążowy wykonany po kilku godzinach od stosunku nie będzie pozytywny - nawet jeśli faktycznie doszło do zapłodnienia.

Jeśli staracie się o dziecko i zaplanowaliście współżycie w dniach płodnych, warto wykonać test min. 10 dni od owulacji bądź w pierwszym dniu przewidywanej (spóźniającej się) miesiączki.

Niecierpliwość może też spowodować fałszywie negatywny wynik testu ciążowego. Powodem takiej sytuacji jest zbyt szybkie wykonanie testu — poziom hormonu hCG nie jest wówczas wystarczająco wysoki, aby domowy test mógł go wykryć.

Pozytywny test ciążowy - co dalej? Kiedy do lekarza?

Pamiętaj, aby do pierwszego wyniku na teście podejść spokojnie. Jeśli planowałaś ciążę i chciałabyś się upewnić, czy pozytywny test ciążowy jest pewny, poczekaj tydzień i wykonaj test ponownie. Na pierwszą wizytę do ginekologa w ciąży udaj się, kiedy drugi test także wyjdzie pozytywny. Oprócz badania moczu, w warunkach laboratoryjnych można wykonać także test ciążowy z krwi, który ma praktycznie 100-procentową wiarygodność - hormon hCG pojawia się po zapłodnieniu najpierw w krwi, a dopiero później w moczu.

Jeśli test ciążowy jest pozytywny, musisz być ostrożna: odstaw wszystkie używki i lekarstwa, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Jeśli pozytywny wynik testu jest dla ciebie zaskoczeniem i na stałe przyjmujesz leki bądź antykoncepcję hormonalną - koniecznie skonsultuj się z lekarzem jak najszybciej po wykonaniu testu.
UWAGA! Badanie USG może potwierdzić ciążę dopiero około siódmego tygodnia od ostatniej miesiączki. Pamiętaj, żeby nie przeprowadzać żadnych badań bez konsultacji z lekarzem oraz nie przyjmować żadnych suplementów diety — oprócz kwasu foliowego.

Pozytywny test ciążowy — czy może się mylić?

Może się zdarzyć, że pozytywny test ciążowy w rzeczywistości będzie oznaczać brak ciąży. Nie zdarza się to jednak często. Na fałszywy pozytywny wynik testu najczęściej mają wpływ przyjmowane leki. Najczęściej dzieje się tak, gdy kobieta przyjmuje leki na niepłodność. Test ciążowy może być fałszywy również w przypadku bardzo niebezpiecznej dla zdrowia ciąży pozamacicznej oraz torbieli na jajnikach.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy jestem w ciąży? 5 najwcześniejszych objawów ciąży - film
Jakie są najczęstsze pierwsze objawy ciąży? Sprawdźmy!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy