GRY

Kiedy warto wykonać test ciążowy z krwi? Czy to drogie badanie?

Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, zrób test. Badanie krwi pozwoli ci na szybkie zdiagnozowanie, czy doszło do zapłodnienia. Jak wygląda i ile kosztuje? Sprawdź!
Badanie krwi - test ciążowy z krwi
fot. AdobeStock
Test ciążowy z krwi nie jest tak popularny, jak domowe testy z moczu, ponieważ żeby go zrobić, trzeba udać się do laboratorium na badanie krwi. To również wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na wynik niż w przypadku testu z moczu. Jednak test ciążowy z krwi ma wiele zalet – pozwala na szybsze sprawdzenie, czy doszło do zapłodnienia i jest bardziej wiarygodny niż testy domowe. Oto co musisz o nim wiedzieć!

Kiedy zrobić test ciążowy z krwi?

To badanie można wykonać już po 7 dniach od współżycia, w trakcie którego mogło dojść do zapłodnienia. Po takim czasie można już uzyskać prawidłową informację o ewentualnej ciąży, ponieważ gonadotropina kosmówkowa (hCG), hormon, który wytwarza się w organizmie kobiety po zapłodnieniu, najpierw pojawia się we krwi, a dopiero potem w moczu. Wiarygodny wynik testu z moczu możliwy jest do uzyskania nie wcześniej niż po 14 dniach od współżycia.

Trzeba jednak pamiętać, że test ciążowy z krwi, z racji tego, że jest wykonywany w laboratorium, nie da nam wyniku tak szybko, jak test domowy. Wykonując test z moczu, możemy potwierdzić ciążę lub nie już po kilku minutach od jego wykonania, natomiast na wynik testu z krwi trzeba czekać ok. 48 godzin.
Redakcja poleca: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? - film
Zbyt wcześnie zrobiony test ciążowy może pokazywać fałszywy wynik. Sprawdź, jak długo powinnaś zaczekać, zanim go wykonasz.

Wiarygodność testu z krwi

Na podstawie badania krwi można potwierdzić lub zaprzeczyć informację o ciąży z większym prawdopodobieństwem niż na podstawie badania moczu w warunkach domowych. Test laboratoryjny z krwi jest bardziej wiarygodny, pozwala też na stwierdzenie nie tylko tego, czy we krwi znajduje się hormon hCG, lecz także jakie jest jego stężenie. To z kolei umożliwia zdiagnozowanie, który to tydzień ciąży, jeśli do niej doszło (stężenie gonadotropiny kosmówkowej rośnie w szybkim tempie w pierwszych tygodniach ciąży).
 

Jak wygląda badanie?

Aby wykonać test ciążowy z krwi, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie trzeba też mieć żadnego skierowania. Można po prostu udać się do pobliskiej przychodni do gabinetu zabiegowego na badanie krwi. Wygląda ono tak samo, jak każde inne badanie krwi, czyli od pacjentki pobierana jest próbka krwi i wysyłana do laboratorium w celu jej przebadania. Nie trzeba być na czczo. Na badanie można udać się o dowolnej porze dnia. Test ten jest jednak odpłatny. Kosztuje ok. 25-35 zł, cena zależy od konkretnej placówki, w której go wykonujemy.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

We władzy hormonów

Psychotesty - pobaw się!