Badanie krwi - test ciążowy z krwi
fot. AdobeStock

Kiedy zrobić test ciążowy z krwi, by oznaczyć beta hCG? Czy to drogie badanie?

Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, zrób test. Możesz wykonać test ciążowy w domu, ale badanie krwi pozwoli ci precyzyjnie zdiagnozować, czy doszło do zapłodnienia i jak wysoki masz poziom hormonu ciążowego beta hCG. Jak wygląda i jak długo trzeba czekać na wynik testu ciążowego z krwi? Sprawdź!
Milena Oszczepalińska
Badanie krwi - test ciążowy z krwi
fot. AdobeStock
Test ciążowy z krwi nie jest tak popularny jak domowe testy z moczu, ponieważ żeby go zrobić, trzeba udać się do laboratorium na badanie krwi. To wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na wynik niż w przypadku testu z moczu. Jednak badanie poziomu beta HcG z krwi ma wiele zalet – pozwala na szybsze sprawdzenie, czy doszło do zapłodnienia i jest bardziej wiarygodne niż testy domowe. Oto co musisz o nim wiedzieć!

Kiedy zrobić test ciążowy z krwi?

Badanie na ciążę możesz wykonać już po 7 dniach od współżycia, w którego trakcie mogło dojść do zapłodnienia. Po takim czasie można już uzyskać prawidłową informację o ewentualnej ciąży, ponieważ gonadotropina kosmówkowa (hCG), hormon, który wytwarza się w organizmie kobiety po zapłodnieniu, najpierw pojawia się we krwi, a dopiero potem w moczu. Wiarygodny wynik testu z moczu możliwy jest do uzyskania nie wcześniej niż po 14 dniach od współżycia, ok. 4-5 tygodnia ciąży.

 
Organizm kobiety zaczyna produkować hormon beta hCG już około 7 dni po zapłodnieniu. Pomaga utrzymywać funkcję ciałka żółtego i wytwarzanie progesteronu aż do wytworzenia łożyska. 
Redakcja poleca: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? - film
Zbyt wcześnie zrobiony test ciążowy może pokazywać fałszywy wynik. Sprawdź, jak długo powinnaś zaczekać, zanim go wykonasz.

Ile się czeka na wynik testu ciążowego z krwi?

Badanie poziomu beta hCG z krwi, z racji tego, że jest wykonywane w laboratorium, nie da nam wyniku tak szybko jak domowy test ciążowy. Wykonując badanie z moczu, możemy potwierdzić ciążę lub nie już po kilku minutach od jego wykonania, natomiast na wynik testu z krwi trzeba czekać ok. 48 godzin.

Pozytywny wynik testu beta hCG z krwi (normy)

Testy ciążowe, zarówno z krwi, jak i z moczu, wykrywają obecność beta hCG w organizmie. Wynik testu z krwi o wartości 5 mlU/ml oznacza ciążę. Niższe wartości mogą świadczyć o ciąży pozamacicznej lub braku ciąży. Jeśli płód rozwija się prawidłowo, hormon ten będzie przyrastać podwójnie podczas pierwszych 4 tygodni ciąży, najwyższy będzie ok. 10-12 tygodnia ciąży i wynosi 25 700-288 000 mlU/ml. Wysoki poziom hormonu może wskazywać też na ciążę mnogą.

Wiarygodność testu z krwi

Na podstawie badania krwi można potwierdzić lub zaprzeczyć ciąży z większym prawdopodobieństwem niż na podstawie badania moczu w warunkach domowych. Test laboratoryjny z krwi jest bardziej wiarygodny, pozwala też na stwierdzenie nie tylko tego, czy we krwi znajduje się hormon hCG, lecz także, jakie jest jego stężenie. To z kolei umożliwia zdiagnozowanie, który to tydzień ciąży, jeśli do niej doszło (stężenie gonadotropiny kosmówkowej rośnie w szybkim tempie w pierwszych tygodniach ciąży).
W przypadku niektórych chorób nowotworowych (np. macicy, jajnika) ciążowy test krwi może dawać wyniki fałszywie dodatnie. Podobnie jest w przypadku testów domowych.

Jak wygląda badanie?

Aby wykonać test ciążowy z krwi, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie trzeba też mieć żadnego skierowania. Można po prostu udać się do pobliskiej przychodni do gabinetu zabiegowego na badanie krwi. Wygląda ono tak samo, jak każde inne badanie krwi, czyli od pacjentki pobierana jest próbka krwi i wysyłana do laboratorium w celu jej przebadania. Nie trzeba być na czczo. Na badanie można udać się o dowolnej porze dnia. Test ten jest jednak odpłatny. Kosztuje ok. 25-35 zł, cena zależy od konkretnej placówki, w której go wykonujemy.

[content:2_1316,0_17384,1_3240,0_25766:CMNews]
 

Ocena (4 oceny)

5.5

Zobacz także

Popularne tematy