Cesarskie cięcie: wskazania do cesarki, przebieg cesarskiego cięcia
fot. Fotolia

Ważny test w ciąży: wykonuje go tylko co 10. kobieta

Tylko co dziesiąta kobieta w Polsce wykonuje w ciąży test w kierunku HIV. Każda kobieta w ciąży powinna to zrobić dwa razy. Może to ustrzec dziecko przed AIDS i koniecznością przyjmowania leków przez całe życie.
Katarzyna Pinkosz
Cesarskie cięcie: wskazania do cesarki, przebieg cesarskiego cięcia
fot. Fotolia
Zaledwie co 10. kobieta w ciąży wykonuje test w kierunku HIV – pomimo tego, że już od kilku lat jest to obowiązkowe badanie w ciąży. Dlatego w Polsce wciąż rodzą się dzieci zakażone HIV, chociaż można temu zapobiec. Dzięki leczeniu kobiety podczas ciąży, a dziecka tuż po porodzie, można niemal w 100 proc. zapobiec przeniesieniu zakażenia HIV z mamy na dziecko.
Czytaj też: W Polsce też rodzą się dzieci z HIV

Test dla każdej kobiety w ciąży

Badanie w kierunku HIV powinna wykonać każda kobieta w ciąży, gdyż – jak podkreślają specjaliści – obecnie nie można już mówić o grupach ryzyka zakażeń HIV. - Najczęstszą przyczyną zakażeń HIV są dziś heteroseksualne kontakty płciowe – podkreśla prof. Mirosław Wielgoś, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM.
W czasie ciąży konieczne jest wykonanie dwa razy badania w kierunku HIV. Pierwsze powinno być wykonane do 10. tygodnia ciąży, drugie – między 33. a 37. tygodniem ciąży. Niestety, często ginekolodzy nie proponują kobietom w ciąży wykonania tego badania – pomimo tego że od kilku lat jest ono badaniem obowiązkowym. Zdarza się też, że jego wykonania odmawia kobieta, mówiąc, że "jej to nie dotyczy"
- Zakażenia HIV nie są w Polsce częste, jednak choroba jest bardzo ciężka. Jeśli nie zorientujemy się, że matka może być źródłem zakażenia, skazujemy dziecko na chorobę, która zagraża jego życiu. A wiemy, ze mamy możliwości zapobiegania tej sytuacji – mówi prof. Ewa Helwich, kierownik Kliniki Patologii i Intensywnej Terapii w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. - Prosimy położników, pracujących u nas w klinice, żeby taki test przeprowadzali u każdej kobiety, która zgłasza się do porodu, jeśli nie miała wykonanego takiego badania w ciąży.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Można zapobiec zakażeniu dziecka HIV

Jeśli wiadomo, że mama jest zakażona HIV, już w czasie ciąży można rozpocząć leczenie, które ma zapobiec przeniesieniu HIV na dziecko. Ponadto zaraz po porodzie wdraża się odpowiednie postępowanie: dziecko szybko jest kąpane,  gdyż wydzielina, która może być zakaźna, nie pozostała na jego skórze. - Dziecko nie jest szczepione przeciw gruźlicy, bo jeśli jest zakażone HIV, to może mieć obniżoną odporność i bardzo burzliwą reakcję na to szczepienie, wręcz może zagrażać życiu. Nie może też być karmione piersią.  A najważniejsze: mamy możliwość wdrożenia leczenia: jednym lub trzema lekami, w zależności od tego, czy matka była leczona w czasie ciąży, czy nie, po to, by zmniejszyć ryzyko zakażenia nawet do poniżej 1 procenta. Mamy możliwość bardzo efektywnego działania – podkreśla prof. Helwich.

Dzieci z HIV w Polsce

- O 1987 do XI 2014 roku  w Polsce urodziło się 114 dzieci zakażonych HIV od matki. Powinny być zdiagnozowane najpóźniej do końca 3. miesiąca życia – rozpoczęte wtedy leczenie chroni dziecko przed uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego i nieodwracalnymi zmianami – mówi prof. Magdalena Marczyńska, ordynator dziecięcego oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.
Niestety, dzieci często diagnozowane są później – ponad połowa po skończeniu 1. roku życia. Najstarsze rozpoznane dziecko z zakażeniem HIV od matki miało 16 lat. Często chorowało, było w szpitalu, jednak lekarze nie podejrzewali, że przyczyną częstych infekcji może być HIV.
- Z tych 114 dzieci, które urodziły się z wrodzonym HIV, 17-18 jest już w wieku dorosłym, a 3 kobiety, które były zakażone HIV wewnątrzmacicznie urodziły zdrowie dzieci. Dlatego jest o co walczyć – dodaje prof. Marczyńska.

 Jeden test. Dwa życia. Zrób test w kierunku HIV

Kampania edukacyjna  "Jeden test. Dwa życia", organizowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS, ma na celu przypomnieć ginekologom o obowiązku zaproponowania kobiecie w ciąży badania w kierunku HIV oraz przekonanie kobiet w ciąży o konieczności wykonywania tych badań. Jeden prosty test, wykonywany bezpłatnie, może ocalić dwa życia: kobiety i jej dziecka.
Czytaj też: Kolejne dziecko w USA wyleczone z HIV


Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy