Test na płeć dziecka
fot. Adobe Stock

Test na płeć dziecka: na czym polega? Czy można go kupić w aptece?

Test na płeć dziecka to rozwiązanie dla rodziców, którzy nie chcą czekać, aż badanie USG wykaże, czy urodzi im się chłopczyk, czy dziewczynka. Sprawdź, na czym polega test na płeć dziecka, gdzie go kupić oraz czy można mu ufać.
Sylwia Arlak
Test na płeć dziecka
fot. Adobe Stock
Przyszli rodzice dzielą się na dwie grupy: jedni chcą znać płeć dziecka jak najszybciej, drudzy wolą dowiedzieć się, czy urodzi im się chłopiec, czy dziewczynka dopiero w ostatniej chwili. Ci pierwsi mogą poczekać na wynik badania USG (czasem można go poznać już po 12. tygodniu ciąży, ale znacznie częściej dopiero po 20. tygodniu) albo skorzystać z testu na płeć dziecka. Na czym on polega? Gdzie można go kupić? I najważniejsze – czy rzeczywiście jest skuteczny? Wyjaśniamy.

Test na płeć dziecka: na czym polega i jak go wykonać?

Test na płeć dziecka ma jedną podstawową zaletę: dzięki niemu możemy poznać płeć malucha już w pierwszych miesiącach ciąży, jeszcze przed badaniem USG. Istotne jest też to, że test można wykonać samodzielnie w domu. Sam test ma postać testu płytkowego i jest bardzo podobny do klasycznego testu ciążowego. By go wykonać, należy:
  • pobrać poranny mocz go do specjalnego pojemniczka (przed pobraniem należy być na czczo!);
  • nabrać odpowiednią ilość moczu do dołączonej do zestawu strzykawki;
  • wstrzyknąć kilka kropli w oznaczonym miejscu testu;
  • położyć test na płaskim podłożu i czekać na wynik (powinien być on widoczny już po minucie). 

Teraz wystarczy już tylko odczytać kolor, jaki pojawi się na teście. Kolor niebieski oznacza chłopca, a zielony lub różowy wskazuje na dziewczynkę. Podstawą działania testów na płeć dziecka jest wykrywanie przez nie specyficznych hormonów męskich, które są obecne w porannym moczu kobiety, gdy ma ona urodzić syna. Jeśli nie zostaną odkryte, to znak, że spodziewa się dziewczynki. 
Uwaga! Na opakowaniach testów na płeć bardzo często można znaleźć informację, że test służy wyłącznie celom rozrywkowym, a producent nie bierze odpowiedzialności za uzyskany wynik.

Test na płeć dziecka: kiedy wykonać?

Test na płeć dziecka można wykonać już w 10. tygodniu ciąży. Jego dokładność wynosi około 90 procent. Trzeba jednak pamiętać, że na dokładność wyniku na płeć dziecka może mieć wpływ szereg czynników: 
  • użycie moczu innego niż poranny,
  • odbycie stosunku płciowego bez zabezpieczenia, 
  • spożycie nadmiernej ilości płynów na 3 godziny przed jego wykonaniem, 
  • przyjmowanie progesteronu.

Lekarze podkreślają, że testy można wykonywać tylko na swój własny użytek. Nie są one zamiennikami badania wykonywanego w gabinecie. Jeśli chcesz poznać płeć dziecka jeszcze przed badaniem USG i skorzystać z takiego testu, potraktuj go wyłącznie jako zabawę!

Test na płeć dziecka: gdzie kupić?

W Polsce testy na płeć dziecka nie są tak popularne jak w Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych i możemy nie dostać ich w osiedlowej aptece. Najlepiej szukać ich w zagranicznych serwisach aukcyjnych lub sklepach internetowych takich jak Amazon czy Ebay. Ceny testów na płeć wahają się od 100 do 200 zł z kosztami wysyłki.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy