
Test oksytocynowy – pomaga ocenić stan dziecka podczas porodu
Spis treści:
- na czym polega test oksytocynowy
- przebieg testu oksytocynowego
- wynik testu oksytocynowego: dodatni i ujemny
- przeciwskazania do wykonania testu oksytocynowego
Co to jest test oksytocynowy?
Test oksytocynowy (test OCT, test stresowy) polega na podaniu małej dawki oksytocyny, w wyniku czego dochodzi do wywołania skurczów macicy. W tym czasie za pomocą aparatu KTG sprawdza się, jak serce dziecka reaguje na podanie oksytocyny. Pozwala to ograniczyć ryzyko niedotlenienia dziecka i podjąć decyzję o cesarskim cięciu. Wykonuje się go zazwyczaj u kobiet po terminie porodu.Test OCT daje ocenę:
- stanu dziecka,
- jego bezpieczeństwa podczas akcji porodowej,
- reakcji na skurcze macicy oraz na oksytocynę,
- stanu łożyska.
Jak wygląda test oksyctocynowy
Badanie przeprowadza się na czczo w szpitalu. Trwa do dwóch godzin, może odbyć się już nawet na sali porodowej.Kobieta w ciąży zostaje podłączona do aparatu KTG, który rejestruje czynność skurczową mięśnia macicy i pracę serca dziecka. Jeżeli zapis jest w normie, po około 20 minutach podłączona zostaje kroplówka z oksytocyną, aby wywołać kilka skurczów mięśnia macicy.
Po kilku skurczach macicy (do dziesięciu) odłącza się kroplówkę, a zapis KTG jest jeszcze kontynuowany przez 5-10 minut. Po tym czasie można ocenić wynik testu.
Wynik testu oksytocynowego
Jeżeli zapis KTG przez cały czas trwania testu był prawidłowy (nie dochodziło do spadku rytmu serca dziecka) wynik testu jest negatywny. Oznacza to, że nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego.W przypadku nieprawidłowego zapisu KTG, czyli dodatniego wyniku testu, konieczne jest pilne zakończenie ciąży drogą cięcia cesarskiego lub wywołanie porodu.
Kiedy nie można przeprowadzić testu oksytocynowego
Nie każda kobieta w ciąży może otrzymać testową dawkę oksytocyny. Jest to uzależnione m.in. od stanu dziecka i przebiegu ciąży. Przeciwwskazaniem są:- nadmiernie napięta macica,
- niedostatecznie dojrzała szyjka macicy,
- wcześniejsze operacje mięśnia macicy,
- za bardzo rozciągnięta macica – u wieloródek, w ciążach mnogich,
- problemy płodu, stanowiące zagrożenie dla niego podczas porodu naturalnego,
- ryzyko porodu przedwczesnego.
Zobacz także: