test oksyctocynowy
fot. Adobe Stock

Test oksytocynowy – pomaga ocenić stan dziecka podczas porodu

Test oksytocynowy przeprowadza się, aby ocenić, jak dziecko poradzi sobie w czasie porodu. Polega na podaniu kobiecie w donoszonej ciąży małej dawki oksytocyny. Dzięki temu wiadomo, czy nie dojdzie do niedotlenienia dziecka w trakcie porodu naturalnego, czy też ciążę trzeba zakończyć poprzez cesarskie cięcie.
Agnieszka Majchrzak
test oksyctocynowy
fot. Adobe Stock
Test oksytocynowy bywa mylony z podaniem oksyctocyny celem wywołania porodu. W tym przypadku nie chodzi jednak o przyspieszenie akcji porodowej, ale o ocenę, czy dziecko prawidłowo reaguje na skurcze porodowe i nie będzie komplikacji w trakcie porodu. Może się jednak zdarzyć, że wykonanie testu wywoła poród.

Spis treści:

Co to jest test oksytocynowy?

Test oksytocynowy (test OCT, test stresowy) polega na podaniu małej dawki oksytocyny, w wyniku czego dochodzi do wywołania skurczów macicy. W tym czasie za pomocą aparatu KTG sprawdza się, jak serce dziecka reaguje na podanie oksytocyny. Pozwala to ograniczyć ryzyko niedotlenienia dziecka i podjąć decyzję o cesarskim cięciu. Wykonuje się go zazwyczaj u kobiet po terminie porodu.

Test OCT daje ocenę:
  • stanu dziecka,
  • jego bezpieczeństwa podczas akcji porodowej,
  • reakcji na skurcze macicy oraz na oksytocynę,
  • stanu łożyska.
Oksytocyna to hormon podwzgórza wydzielany w trakcie porodu, ale także w czasie karmienia piersią. Pod wpływem jej wydzielania dochodzi do skurczów mięśni macicy.
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Jak wygląda test oksyctocynowy

Badanie przeprowadza się na czczo w szpitalu. Trwa do dwóch godzin, może odbyć się już nawet na sali porodowej.

Kobieta w ciąży zostaje podłączona do aparatu KTG, który rejestruje czynność skurczową mięśnia macicy i pracę serca dziecka. Jeżeli zapis jest w normie, po około 20 minutach podłączona zostaje kroplówka z oksytocyną, aby wywołać kilka skurczów mięśnia macicy.

Po kilku skurczach macicy (do dziesięciu) odłącza się kroplówkę, a zapis KTG jest jeszcze kontynuowany przez 5-10 minut. Po tym czasie można ocenić wynik testu.

Wynik testu oksytocynowego

Jeżeli zapis KTG przez cały czas trwania testu był prawidłowy (nie dochodziło do spadku rytmu serca dziecka) wynik testu jest negatywny. Oznacza to, że nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego.

W przypadku nieprawidłowego zapisu KTG, czyli dodatniego wyniku testu, konieczne jest pilne zakończenie ciąży drogą cięcia cesarskiego lub wywołanie porodu.

Kiedy nie można przeprowadzić testu oksytocynowego

Nie każda kobieta w ciąży może otrzymać testową dawkę oksytocyny. Jest to uzależnione m.in. od stanu dziecka i przebiegu ciąży. Przeciwwskazaniem są:
  • nadmiernie napięta macica,
  • niedostatecznie dojrzała szyjka macicy,
  • wcześniejsze operacje mięśnia macicy,
  • za bardzo rozciągnięta macica – u wieloródek, w ciążach mnogich,
  • problemy płodu, stanowiące zagrożenie dla niego podczas porodu naturalnego,
  • ryzyko porodu przedwczesnego.
Stosowanie oksytocyny może niekiedy doprowadzić do zaburzeń tętna i pracy serca, reakcji uczuleniowej lub  niedotlenienia (np. przy niewydolnym łożysku).
Źródło: prawapacjenta.org

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy