pobranie krwi, kobieta, badanie AMH
fot. Fotolia

Szybki test płodności – wynik już po 20 minutach!

Rewolucyjne rozwiązanie w diagnostyce płodności pozwoli znacznie skrócić czas oczekiwania na wyniki badania AMH.
Joanna Karwat
pobranie krwi, kobieta, badanie AMH
fot. Fotolia
Kiedy starania o ciążę przedłużają się, warto zgłosić się na test płodności. U mężczyzn wykonuje się badanie nasienia, a u kobiet – badanie USG narządów rodnych i badania hormonalne. Dla wielu kobiet czekanie przez 2 tygodnie na wyniki badań hormonu AMH jest bardzo stresujące. Powód? To jego poziom określa stan płodności i decyduje o tym, czy kobieta może zajść w ciążę, czy nie. Dlatego naukowcy postanowili skrócić czas oczekiwania na wyniki do minimum, a dokładnie do 20 minut.

Dzięki takiemu rozwiązaniu kobiety starające się o dziecko wcześniej będą mogły poznać diagnozę i rozpocząć ewentualne leczenie niepłodności. Możliwe jest to dzięki zautomatyzowaniu całego procesu analizy i odejściu od tzw. ręcznych testów, wciąż powszechnych w polskich laboratoriach.  
 
- To nowe podejście do testów AMH. Dzięki ich zautomatyzowaniu jesteśmy w stanie niezwykle szybko uzyskać wynik, co więcej badanie jest czułe i bardzo precyzyjnie określa płodność kobiety, poruszając się nawet w niskiej granicy wykrywalności - mówi dr n. med. Dariusz Mercik z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum, która jako pierwsza na Śląsku wprowadziła takie testy.

Badanie AMH to podstawa

Badanie AMH, czyli poziomu hormonu anty-Mülllerowskiego jest podstawowym badaniem zalecanym przy ocenie kobiecej płodności.  Test określa tzw. rezerwę jajnikową, na podstawie, której specjaliści są w stanie ocenić, czy kobieta ma szansę zajść w ciążę. Badanie AMH jest proste i bezbolesne, wygląda identycznie jak badanie krwi. Pozwala jednak dokładnie poznać możliwości rozrodcze kobiety.
Przeczytaj: Progesteron - czy twój wynik mieści się w normie?
Redakcja poleca: Dieta kobiety i mężczyzny, którzy planują zajść w ciążę? - Radzi dietetyk (film)
Ile kawy dziennie może spożywać kobieta, która stara się o dziecko? Dlaczego tak ważna jest zawartość przeciwutleniaczy w diecie przyszłego taty i jakie produkty spożywane przez mężczyznę poprawią jakość nasienia?

Kto powinien zrobić test płodności?

Testy tego typu specjaliści zalecają zarówno kobietom, które bezskutecznie próbują zajść w ciążę, jak również jako badanie profilaktyczne wykonywane nawet wśród 20-latek. Bezwzględnie badaniu powinny się poddawać kobiety po 30 roku życia planujące późną ciążę.

- To badanie powinna wykonać każda kobieta przynajmniej raz w życiu.  Ocena rezerwy jajnikowej pozwala rozpoznać problem przedwczesnego wygasania czynności jajników, jest więc w stanie nas uchronić przed sytuacją, w której zbyt późno zdecydujemy się na dziecko. Test AMH pozwala także na szybką diagnostykę problemu, a co za tym idzie wdrożenie odpowiedniego leczenia - mówi specjalista Gyncentrum.
Przeczytaj: Późne rodzicielstwo - moda czy konieczność?

Wyniki badania płodności

W ramach kampanii „Zdrowa mama” przeprowadzono wiele badań wśród Polek. Okazało się, że zaniżone poziomy AMH notuje się nawet u 20-letnich kobiet. W gronie 30-latek jest to już problem powszechny. W wielu przypadkach 20-latki mają wyniki porównywalne nawet z 40-latkami!
 
- Wśród kobiet kuleje profilaktyka płodności. Badania kojarzone są głównie ze stresem, a więc kobiety ich unikają. Wiele pań nie wie nawet, jakie badania należy wykonać. Jeszcze więcej wykonuje je w ostateczności, jak pojawia się problem z zajściem w ciążę.  Teraz kobiety dostają do ręki prosty test, który daje wyniki z krwi w 20 minut i to podczas jednej wizyty w laboratorium  - mówi dr Mercik.

Cena badania AMH: 120-180 zł

Poznaj: 10 rzeczy. które warto wiedzieć o in vitro
Oceń artykuł

Ocena 4 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy