pobieranie krwi
fot. Fotolia

VDRL w ciąży

To test przesiewowy na obecność przeciwciał kiły, który powinny wykonać wszystkie kobiety w ciąży jeszcze przed jej 10. tygodniem.
Dorota Kornacka
pobieranie krwi
fot. Fotolia

VDRL (ang. Venereal Diseases Research Laboratory) to test przesiewowy na syfilis (kiłę). Celem testu jest sprawdzenie, czy w krwi przyszłej mamy nie znajdują się przeciwciała antykiłowe. Ich obecność świadczy o tym, że miała ona wcześniej kontakt z krętkiem bladym – bakterią, która wywołuje kiłę.

Po co wykonuje się to badanie?  

Bakterie kiły są niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, ponieważ przenikają do niego przez łożysko, mogąc spowodować wady rozwojowe dziecka, a nawet jego śmierć wewnątrzmaciczną. Im wcześniej wykryje się obecność przeciwciał antykiłowych w krwi kobiety, tym większe są szanse na urodzenie przez nią – po leczeniu antybiotykiem, zazwyczaj penicyliną – zdrowego dziecka.  

Sprawdź: Czy wiesz, jakie są objawy chorób wenerycznych?
 
Redakcja poleca: 30. Finał WOŚP coraz bliżej: Jurek Owsiak pozdrawia czytelniczki Mamotoja.pl
Mamotoja.pl już po raz siódmy gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Przy okazji jubileuszowego Finału mamy dla Was coś specjalnego – pozdrowienia od samego Jurka Owsiaka. Otwórzcie serca i grajcie razem z nami – do końca świata i jeden dzień dłużej!

Na czym polega to badanie? 

Wykonanie testu VDRL nie wymaga specjalnego przygotowania i nie trzeba być na czczo.  Do badania pobiera się próbkę krwi z żyły łokciowej, tak samo jak przy pobieraniu krwi z innego powodu.  W surowicy krwi wykrywana jest obecność przeciwciał, które wskazują na zakażenie krętkiem bladym lub przebytą infekcją kiłową.
 

Kiedy wykonuje się to badanie?

Test VDRL przeprowadza się do 10. tygodnia ciąży. To ważne, by ewentualną chorobę matki wykryć jak najszybciej, ponieważ szybkie włączenie leczenia antybiotykiem zwiększa szansę urodzenia w pełni zdrowego dziecka. Jeśli kobieta należy do grup zwiększonego ryzyka zakażenia kiłą, badanie VDRL powtarza się raz jeszcze, między 33. a 37. tygodniem ciąży. 

Jak interpretować wyniki badania?

  • Wynik negatywny oznacza, że w organizmie nie są obecne przeciwciała przeciwko krętkowi blademu, czyli nie doszło do zakażenia. Jest to wynik normalny. 
  • Pozytywny wynik testu oznacza, że w krwi wykryto przeciwciała antykiłowe i konieczna jest antybiotykoterapia.
Wyniki fałszywie pozytywne zdarzają się, gdy przyszła mama ma np. mononukleozę zakaźną, boreliozę, HIV, reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń rumieniowaty, a nawet niektóre rodzaje zapalenia płuc. 

Jeśli wynik testu VDRL jest pozytywny, lekarz powinien zlecić wykonanie kolejnego badania – FTA. Jest ono dokładniejsze i pozwala stwierdzić, czy pozytywny wynik testu jest spowodowany kiłą, czy też inną, wspomnianą już, chorobą. 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy