Foteliki samochodowe Marko
fot. testerzy

Fotelik samochodowy z najwyższą klasą bezpieczeństwa

Szukasz funkcjonalnego, komfortowego i bezpiecznego fotelika samochodowego dla swojego dziecka? Sprawdź, dlaczego nasi testerzy polecają markę BeSafe i fotelik iZi Flex Fix i-Size i co najbardziej spodobało się rodzicom.
Foteliki samochodowe Marko
fot. testerzy
Jazda samochodem z dzieckiem to ogromne wyzwanie dla rodziców, a najważniejszą sprawą jest zadbanie o komfort i bezpieczeństwo pociechy w trakcie podróżowania. Składa się na to nie tylko jazda zgodnie z przepisami ruchu drogowego, ale i przewożenie dziecka w odpowiednim foteliku samochodowym. Jak zatem wybrać fotelik, który spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa? Aby ułatwić decyzję, przetestowaliśmy 10 fotelików BeSafe iZi Flex FIX i-Size. Jest to pierwszy na świecie fotelik dla dzieci od 4 roku życia spełniający najnowszą normę fotelików samochodowych - UN R 129 (i-Size). To model z wysokim oparciem dla dzieci w wieku 4-12 lat, o wzroście od 100 do 150 cm. Dzięki modułowemu systemowi ochrony zapewnia on maksymalne bezpieczeństwo, a także umożliwia łatwe dopasowanie, i instalację aż trzech fotelików w rzędzie na tylnej kanapie. Przez kilka tygodni foteliki BeSafe iZi Flex FIX i-Size były rzetelnie sprawdzane przez rodziców i ich pociechy. Jakie były rezultaty tych testów?

Bezpieczeństwo w trakcie podróży

Foteliki marki BeSafe bardzo dobrze wypadają w licznych testach, takich jak niemieckie testy ADAC, Stiftung Warentest czy szwedzki Test Plus, który jest jednym z najbardziej rygorystycznych testów fotelików samochodowych. A jak sprawdziły się na polskich drogach i czy przeszły najtrudniejszy test, czyli użytkowanie przez rodziców i dzieci? Według testerów, pociechy w trakcie podróży czuły się swobodnie siedząc w fotelikach. Nie były skrępowane pasami, a pas biodrowy nie uciskał na brzuch, dzięki innowacyjnej prowadnicy pasa krokowego. Montaż za pomocą systemu ISOFIX całkowicie ustabilizował fotelik, zwiększając tym samym bezpieczeństwo dziecka - fotelik nie przesuwał się w trakcie jazdy. Co więcej, fotelik okazał się dobrze wyprofilowany, przez co doskonale dopasowywał się do budowy ciała małego pasażera, a boczne skrzydła fotelika stabilizowały dziecko i nie pozwalały mu „miotać się” na prawo i lewo w trakcie podróży. Rodzice stwierdzili również, że fotelik gwarantuje większe bezpieczeństwo dziecka podczas podróży samochodem niż tzw. podstawka samochodowa. Zdaniem jednej z testujących mam, fotelik BeSafe iZi Flex FIX i-Size jest tak samo łatwy w montażu jak podstawka, ale zdecydowanie bezpieczniejszy – co więcej, dzieci lepiej czują się w foteliku.

Komfort to podstawa

Zdaniem testerów, pokrętło regulacji zagłówka pozwalało na jego precyzyjne dopasowanie do wzrostu dziecka. Pokrętło umieszczone było w miejscu wygodnym do użycia, nawet gdy pociecha siedziała w foteliku, a po wyregulowaniu zagłówka pas barkowy pozycjonował się i znajdował w bezpieczniej odległości od szyi dziecka. Regulacja oparcia fotelika pozwala dopasować go do tylnej kanapy. Można było ustawić kąt nachylenia, co ułatwiało dziecku wygodne podróżowanie. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne wtedy, gdy dziecko drzemie w foteliku.
 
  Poszczególne elementy fotelika widoczne na zdjęciach. Od lewej: prowadnica pasa ramiennego, prowadnica pasa krokowego, regulowany zagłówek, pokrętło do regulacji zagłówka
 
Według większości rodziców, "poduszka" zamontowana na pasie barkowym była wsparciem dla główki dziecka podczas snu, pomagała w uzyskaniu jej prawidłowej pozycji,  nie blokując dróg oddechowych. Nie tylko zabezpieczała szyję dziecka, ale i chroniła jego głowę tak, aby w czasie snu nie leciała ona do przodu. Rodzice stwierdzili, że fotelik idealnie nadaje się zarówno na krótkie jak i dłuższe podróże. Co jest jeszcze istotne, rodzice bez żadnych problemów zamontowali trzy foteliki iZi Flex Fix i-Size na tylnej kanapie samochodu, tak więc aż trójka dzieci jeździła bezpiecznie i komfortowo.

Jak rodzice ocenili fotelik BeSafe iZi Flex FIX i-Size?

  • Do tej pory jazda w foteliku była walką, a teraz jest przyjemnością.  Fotelik pozwalał na idealne dopasowanie do wymagań dziecka.
  • Fotelik bardzo wygodny, zarówno do jazdy jak i spania podczas jazdy. Specjalna nakładka na pasy chroni szyję przed otarciami. Córcia uwielbia swój nowy fotelik, sama się zapina i mówi "jestem gotowa możemy jechać".
  • Siedzisko jest bardzo wygodne i ma możliwość regulowania nachylenia oparcia.
  • Regulowany kąt fotelika pozwolił nam dobrać odpowiednie ustawienie dla syna. Podróż znosił bardzo dobrze i w trakcie jednej z dłuższych podróży stwierdził nawet, że "fajny ten nowy fotelik".
  • Fotelik jest bardzo wygodny, ma dużo możliwości ustawień do wzrostu dziecka  i jest łatwy w montażu. Instalacja fotelika oraz jego przenoszenie są zdecydowanie atutami produktu. Jeżeli kierujemy się względami bezpieczeństwa dziecka, to zdecydowanie polecilibyśmy fotelik innym rodzicom.
  • Fotelik jest nie tylko godny polecenia, ale i wart uwagi każdego rodzica, bo bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze.

Zobacz także

Popularne tematy