Dziewczyna, chłopak – pozytywny test ciążowy
fot. Fotolia.com

Rodzaje testów ciążowych. Który wybrać?

Testy ciążowe działają na prostej zasadzie: wykrywają w moczu hormon, który pojawia się tylko u kobiet w ciąży, gonadotropinę kosmówkową (HCG). Są jednak różne rodzaje testów: płytkowe, strumieniowe, paskowe i cyfrowe. Sprawdź, który test ciążowy jest najodpowiedniejszy dla ciebie.
Katarzyna Imiołek
Dziewczyna, chłopak – pozytywny test ciążowy
fot. Fotolia.com

Wszystkie testy ciążowe, choć są ich różne rodzaje, wykrywają w moczu hormon wczesnej ciąży, gonadotropinę kosmówkową (HCG). Test ciążowy najlepiej jest zrobić na około dwa dni przed planowanym terminem miesiączki. Wcześniej wynik testu może być zafałszowany. Jeżeli pozytywnemu wynikowi towarzyszą inne pierwsze objawy ciąży, możesz się przyzwyczajać do myśli, że zostaniesz mamą!

Zobacz też: Kiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy? 
 

Testy ciążowe: najpopularniejsze modele

Obecnie dokładność domowych testów ciążowych jest naprawdę imponująca – potwierdzają lub wykluczają ciążę z 99-procentową pewnością.
  1. Test ciążowy strumieniowy – jest uważany za najwygodniejszy domowy test ciążowy. Nazywa się go też „flamastrowym”, ponieważ próbnik testu w kształcie przypomina właśnie flamaster. Aby sprawdzić, czy jesteś w ciąży tym testem, na kilka sekund podstaw test (pozbawiony nakładki ochronnej) pod strumień moczu. Następnie nałóż nakładkę z powrotem i połóż test na płaskiej i suchej powierzchni – wynik będzie widoczny po ok. 5 minutach.
  2. Test ciążowy płytkowy – aby go przeprowadzić, płytkę z testem połóż na płaskiej, suchej powierzchni, a potem pobierz mocz do czystego naczynia. Z próbki moczu za pomocą zakraplacza (zazwyczaj dołączonego do testu) pobierz kilka kropel moczu i zakropl je w odpowiednim miejscu na płytkę. Wynik powinien być dostępny po ok. 3-5 minutach (w zależności od testu).
  3. Test ciążowy paskowy – jeśli chcesz go użyć, pobierz mocz do czystego naczynia, a następnie zanurz pasek testowy w próbce moczu na ok. 4-5 minut. Po upływie tego czasu można już odczytać wynik.
  4. Test ciążowy cyfrowy – działa podobnie jak test strumieniowy lub paskowy, natomiast odróżnia go cyfrowy wskaźnik, który najpierw wskazuje gotowość testu do działania, a po 3 minutach wynik: plus oznacza ciążę, a minus brak ciąży. Producent zapewnia, że jest tak dokładny i czuły, że można go zastosować już 4 dni przed przewidywanym terminem miesiączki. 
 
Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

Ważne fakty na temat testu ciążowego

  • Wynik jest prawdziwy w 99% przypadków – jeśli test jest przeprowadzony zgodnie z instrukcją.
  • Ważna jest czułość testu - test o czułości mniejszej niż 500 IU/I wskaże dobry wynik ok. 10 dnia po stosunku, test do 800 IU/I - po 14 dniach, a test o czułości 1000 IU/I poda wiarygodne wyniki dopiero po 3 tygodniach od zapłodnienia.
  • Test ciążowy wykrywa w moczu obecność HCG – gonadotropiny kosmówkowej. To jest hormon, który pojawia się w organizmie tylko podczas ciąży, od ok. 7. dnia po zapłodnieniu, czyli jeszcze przed pojawieniem się miesiączki. Nie warto wykonywać testu zaraz po współżyciu, gdyż test nic nie wykaże.
  • Fałszywe wyniki pozytywne na teście ciążowym zdarzają się znacznie rzadziej niż fałszywe wyniki negatywne.
  • Wynik negatywny na teście ciążowym nie zawsze wyklucza ciążę. Zdarza się, gdy w moczu było za mało HCG. Po kilku dniach warto zawsze test powtórzyć.
  • Jeśli test potwierdza ciążę, warto jak najszybciej zapisać się na pierwszą wizytę do lekarza ginekologa lub położnej.
 

Kiedy zrobić test ciążowy?

Producenci testów ciążowych zazwyczaj namawiają, by z robieniem testu ciążowego wstrzymać się do dnia przewidywanej miesiączki. Wówczas jest duża szansa, że poziom HCG będzie na tyle wysoki, że test prawidłowo wykaże ciążę lub jej brak. 

Jednak test zrobiony po 10 dniach od stosunku również ma całkiem dużą wiarygodność. Co więcej, jeśli wynik testu będzie negatywny, warto wstrzymać się dwa dni i zrobić test ponownie po tym czasie. 
 

Jak potwierdzić ciążę inaczej niż testem?

Pewnym sposobem na potwierdzenie ciąży jest też dopochwowe badanie ultrasonograficzne. Ponieważ jednak pęcherzyk ciążowy widać w macicy zazwyczaj dopiero w momencie, gdy poziom beta hCG wynosi 1000-1500 jednostek, czyli ok. 6. tygodnia ciąży, to jest to metoda, którą można zastosować stosunkowo późno, bo w połowie drugiego miesiąca ciąży.  Jest to jednak absolutnie wiarygodna metoda potwierdzenia lub wykluczenia ciąży.
 

Kto nie może robić testu ciążowego?

Nie ma przeciwwskazań do wykonywania ​testów z moczu. Ale przy testach, do których konieczne jest pobranie krwi, pojawić się mogą powikłania związane po prostu z nakłuciem żyły, takie jak: krwiaki (są skutkiem niewystarczającego ucisku żyły po wkłuciu), omdlenia czy przedłużające się krwawienie.

Jesteś w ciąży? – sprawdź, co teraz musisz zrobić.


Niepokojące objawy w ciąży - WIDEO


 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy