Ile kosztuje test ciążowy
fot. Adobe Stock

Ile kosztuje test ciążowy? Rodzaje testów ciążowych i ich ceny

Cena testu ciążowego zależy od jego rodzaju, miejsca zakupu, producenta. Są różne warianty testów: płytkowe, strumieniowe, paskowe i cyfrowe. Najtańszy test ciążowy paskowy kosztuje 1 zł, a test cyfrowy może kosztować nawet ok. 40 zł.
Katarzyna Imiołek
Ile kosztuje test ciążowy
fot. Adobe Stock

Koszt testu ciążowego zależy przede wszystkim od producenta. Wszystkie testy ciążowe, bez względu na rodzaj, wykrywają w moczu hormon wczesnej ciąży, gonadotropinę kosmówkową (hCG). Można też zrobić test ciążowy z krwi - jest to badanie beta hCG, które także pozwala wykryć ciążę. Jeżeli pozytywnemu wynikowi towarzyszą inne pierwsze objawy ciąży, możesz się przyzwyczajać do myśli, że zostaniesz mamą!

Test ciążowy - koszt:


Informacje na temat testów ciążowych:

Ile kosztuje test ciążowy w aptece?

​Jeśli kupisz test w aptece, będziesz mieć pewność, że opakowanie nie zostało w żaden sposób naruszone, a test uszkodzony. Kosztu testu ciążowego zależy od producenta, może się wahać od złotówki nawet do prawie 40 zł. Cena strumieniowego testu ciążowego jest najniższa, podobnie jak paskowego i kasetowego. Zazwyczaj droższy będzie test ciążowy, który jest bardziej czuły i wcześniej pokazuje wiarygodny wynik. Informacje o tym znajdują się na opakowaniu lub ulotce testu. Najwięcej kosztuje cyfrowy test ciążowy, pokazujący tydzień ciąży. 
 

Ile kosztuje test ciążowy w Rossmannie?

W drogerii jest mniejszy wybór testów ciążowych, niż w aptece. Zaletą jednak może być większa anonimowość w trakcie zakupów. Cena testów ciążowych w Rossmannie zaczyna się od ok. 5 zł, kończy na ok. 20 zł. W ofercie Rossmanna nie znalazłyśmy jednak cyfrowego testu ciążowego. Na stronie drogerii dostępnych jest aktualnie 9 różnych testów.

Zakup testu ciążowego w drogerii na pewno jest wygodny, a ceny w najpopularniejszych z nich kształtują się podobnie, np. test ciążowy strumieniowy PINK kosztuje:

 • w Rossmannie – 10, 99 zł
 • w Hebe – 11, 99 zł
 • w Naturze – 14, 99 zł


Natomiast test ciążowy strumieniowy (tylko innej marki) w SuperPharm kosztuje 14,99 zł (Bobo-Test Ciążowy Strumieniowy).

Testy ciążowe pokazujące tydzień ciąży – cena

Cyfrowy test ciążowy – Clearblue, w odróżnieniu od innych testów – nie tylko potwierdza to, że jesteś w ciąży, ale także pokazuje, który jest to tydzień. Test najpierw wykrywa obecność hormonu ciążowego – dowiadujesz się wtedy, czy jesteś w ciąży. Następnie pokazuje, ile tygodni minęło od poczęcia: 1–2, 2–3 lub więcej niż 3 tygodnie. Jego cena waha się od 14, 53 zł do 39 zł.
test ciązowy pokazujący tydzień
 

CLEARBLUE TYGODNIOWY CYFROWY TEST CIĄŻOWY
ALLEGRO
31,99 zł

Ile kosztuje test ciążowy z krwi?

Badanie w laboratorium nie musi być wcale droższe, niż kupienie testu ciążowego w aptece. Bardzo wiele zależy od miejsca, gdzie wykonuje się test z krwi (w większych miejscowościach będzie on droższy). Badanie to jest jednak bardziej wiarygodne, niż domowy test ciążowy. Badanie beta hCG kosztuje 25-35 zł. W sieci można kupić też test ciążowy z krwi za około 20 zł. On również służy do badania obecności hormonu hCG w krwi poprzez nakłucia palca. 
test ciążowy z krwi

LAB.HOME BABYCHECK-1 WB TEST CIĄŻOWY Z KRWI
ALLEGRO
18,89 zł

Rodzaje testów ciążowych

Obecnie dokładność domowych testów ciążowych jest naprawdę imponująca – potwierdzają lub wykluczają ciążę z 99-procentową pewnością. Istnieją różne rodzaje testów ciążowych
 1. Test ciążowy strumieniowy – wiele kobiet uważa, że to najwygodniejszy domowy test ciążowy. Jest także określany jako „flamastrowy” - próbnik testu swoim kształtem przypomina flamaster. By sprawdzić, czy jest się w ciąży, należy na kilka sekund podstawić test pod strumień moczu (wcześniej koniecznie trzeba zdjąć nakładkę ochronną). Kolejnym krokiem jest ponowne nałożenie nakładki i położenie testu na płaskiej i suchej powierzchni. Po ok. 5. minutach można odczytać wynik. 
  Test ciążowy płytkowy – żeby przeprowadzić test, najpierw trzeba pobrać mocz do czystego naczynia. Test należy położyć na suchej i płaskiej powierzchni. Za pomocą zakraplacza dołączonego do testu – pobierz kilka kropel moczu i zakropl je w miejscu wskazanym na płytce testu. W zależności od testu wynik będzie można odczytać po ok. 3-5 minutach. 
 2. Test ciążowy paskowy – najpierw trzeba pobrać mocz do czystego naczynia, a następnie zanurzyć w nim pasek testowy na ok. 4-5 minut. Gdy czas upłynie – można odczytać wynik testu. 
 3. Test ciążowy cyfrowy – jego działanie jest podobne do działania testu strumieniowego i paskowego, jednak różnica polega na tym, że posiada wskaźnik cyfrowy. Pokazuje wynik po 3 minutach: plus oznacza ciążę, minus świadczy o jej braku. Można go stosować już 4 dni przed przewidywanym terminem miesiączki, a producenci zapewniają o jego dokładności. 

Skuteczność testu ciążowego

 • Wynik jest prawdziwy w 99% przypadków – jeśli test jest przeprowadzony zgodnie z instrukcją.
 • Ważna jest czułość testu - test o czułości mniejszej niż 500 IU/I wskaże dobry wynik ok. 10 dnia po stosunku, test do 800 IU/I - po 14 dniach, a test o czułości 1000 IU/I poda wiarygodne wyniki dopiero po 3 tygodniach od zapłodnienia.
 • Test ciążowy wykrywa w moczu obecność hCG – gonadotropiny kosmówkowej. To jest hormon, który pojawia się w organizmie tylko podczas ciąży, od ok. 7. dnia po zapłodnieniu, czyli jeszcze przed pojawieniem się miesiączki. Nie warto wykonywać testu zaraz po współżyciu, gdyż test nic nie wykaże.
 • Fałszywe wyniki pozytywne na teście ciążowym zdarzają się znacznie rzadziej niż fałszywe wyniki negatywne.
 • Wynik negatywny na teście ciążowym nie zawsze wyklucza ciążę. Zdarza się, gdy w moczu było za mało hCG. Po kilku dniach warto zawsze test powtórzyć.
 • Jeśli test potwierdza ciążę, warto jak najszybciej zapisać się na pierwszą wizytę do lekarza ginekologa lub położnej.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Producenci testów ciążowych zazwyczaj namawiają, by z robieniem testu ciążowego wstrzymać się do dnia przewidywanej miesiączki. Wówczas jest duża szansa, że poziom hCG będzie na tyle wysoki, że test prawidłowo wykaże ciążę lub jej brak. 

Jednak test zrobiony po 10 dniach od stosunku również ma całkiem dużą wiarygodność. Co więcej, jeśli wynik testu będzie negatywny, warto wstrzymać się dwa dni i zrobić test ponownie po tym czasie. Zobacz też: Kiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy? 

Jak potwierdzić ciążę inaczej niż testem?

Pewnym sposobem na potwierdzenie ciąży jest też dopochwowe badanie ultrasonograficzne. Ponieważ jednak pęcherzyk ciążowy widać w macicy zazwyczaj dopiero w momencie, gdy poziom beta hCG wynosi 1000-1500 jednostek, czyli ok. 6. tygodnia ciąży, to jest to metoda, którą można zastosować stosunkowo późno, bo w połowie drugiego miesiąca ciąży.  Jest to jednak absolutnie wiarygodna metoda potwierdzenia lub wykluczenia ciąży.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? – film
Zastanawiasz się, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? I słusznie, bo nie każdy dzień i pora dnia są na to najlepsze. Bardzo ważne jest, aby odczekać odpowiednią liczbę dni od zapłodnienia, bo tylko wtedy test ma szansę wykryć jeden z ciążowych hormonów – ten, który wydzielany jest najwcześniej, czyli hCG.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy