testy owulacyjne
fot. Adobe Stock

Testy owulacyjne – jak działają i ile kosztują

Testy owulacyjne to narzędzia służące do sprawdzania płodności, czyli określania, kiedy wystąpi jajeczkowanie, a kobieta stanie się zdolna do poczęcia.
Ewa Janczak-Cwil
testy owulacyjne
fot. Adobe Stock
Testy owulacyjne pomagają kobietom starającym się o dziecko określić, kiedy wystąpi owulacja. Jest to możliwe dzięki zmianom hormonalnym, jakie dokonują się w czasie cyklu miesiączkowego. Testy są pomocne, gdyż bez nich trudno jest precyzyjnie przewidzieć moment owulacji, a poza tym część cykli może przebiegać bez uwolnienia jajeczka. 

Testy owulacyjne:

Testy owulacyjne – zasada działania

Testy owulacyjne mierzą poziom hormonu luteinizującego zwanego lutropiną, wydzielanego przez przysadkę mózgową. Jego zadaniem jest stymulowanie owulacji. W okresie przed uwolnieniem jajeczka poziom tego hormonu w ciele kobiety wzrasta. Test owulacyjny mierzy jego stężenie w moczu.
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

Rodzaje testów owulacyjnych

Na rynku dostępne są trzy rodzaje tego typu testów:

Test paskowy. Jest najtańszy, ale i najmniej precyzyjny, gdyż nie ma ochraniającej nasadki. Zanurza się go w moczu i po kilku minutach odczytuje wynik.

Test strumieniowy. Łatwy w obsłudze, zawiera ochronną nasadkę. Mocz oddaje się bezpośrednio na jego końcówkę, która absorbuje mocz. 

Test płytkowy. Najczęściej stosowany w gabinetach lekarskich. Mocz jest pobierany do zakraplacza a z niego nanoszony na określone miejsce na teście. 

Zobacz także: Objawy owulacji – na co zwracać uwagę

Testy owulacyjne – jak stosować najpopularniejszy z nich

Aby wykonać test owulacyjny paskowy potrzebny będzie pojemnik na mocz. Do niektórych testów jest on dodawany. Mocz należy zebrać do pojemniczka. Następnie trzeba w nim zanurzyć do odpowiedniej głębokości test owulacyjny i utrzymać go tam kilka sekund. Po wyjęciu testu trzeba odczekać ok. 5 minut. Po tym czasie pojawi się wynik:
  • podwyższony poziom lutropiny zwiastujący owulację – pojawi się ona w ciągu 48 godzin,
  • niepodwyższony poziom hormonu, co nie zapowiada owulacji.

Test należy wykonywać na 2-3 dni przed spodziewana owulacją. Jeśli twój cykl trwa 28 dni, owulacja powinna wystąpić ok. 14 dnia cyklu, więc testy owulacyjne można zacząć robić od 11-12 dnia cyklu. 

Zobacz: Owulacja – droga komórki jajowej [WIDEO]

Testy owulacyjne – skuteczność

Jeśli kobieta ma regularne cykle, nie spożyła dużo płynów przed oddaniem moczu (to rozrzedza w nim stężenie hormonów), wynik testu jest miarodajny. 

Wyniki testu mogą nie być miarodajne w przypadku kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników i przyjmujących leki hormonalne, a także po spożyciu dużej ilości płynów. Najlepszą metoda potwierdzania owulacji jest badanie USG przeprowadzone przez ginekologa.

Testy owulacyjne – koszt

Można je nabyć w każdej aptece, są dostępne bez recepty. Występują pod nazwą LH Test lub test owulacyjny. Ich cena zależy od rodzaju. Testy paskowe służące do zanurzania kosztują ok. kilkanaście złotych, a strumieniowe (wkłada się je pod strumień moczu) – 25-30 zł.


Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Popularne tematy