tężec objawy
fot. Adobe Stock

Tężec: objawy, zagrożenia, leczenie

Objawy tężca mogą być miejscowe lub uogólnione. Choroba może też mieć postać mózgową. Szczególnej uwagi wymagają objawy tężca u niemowlęcia.
Ewa Janczak-Cwil
tężec objawy
fot. Adobe Stock
Tężec jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Choroba jest powikłaniem po skaleczeniu. Objawy tężca mogą wystąpić u ludzi i zwierząt. Zbyt późno wprowadzone leczenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

Spis treści:

Tężec – objawy

Pierwsze objawy tężca pojawiają się w okolicy zranienia. Należą do nich:
  • przeczulica okolic skaleczenia,
  • zaburzenia czucia (odrętwienie),
  • bóle głowy,
  • niepokój.

Może pojawiać się wzmożone napięcie różnych partii mięśniowych. Z upływem czasu objawy mogą obejmować kolejne partie ciała: kończyny, brzuch, tułów. Może wystąpić szczękościsk, trudności z połykaniem, zaburzenia kontroli nad mięśniami twarzy i karku. Obserwuje się też drżenia, drgawki i bolesne prężenia, a także trudności w oddychaniu i napady duszności. Im bardziej zaawansowana choroba, tym większe stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia.
Redakcja poleca: 8 pozytywnych filmów na gorsze czasy – poprawiają humor w godzinę! [LISTA]
Na smutek, przygnębienie i stres proponujemy seans filmowy. Wybraliśmy optymistyczne filmy na wieczór - komedie z przesłaniem, które działają jak lek na depresję. Znajdziesz je na Netflix i innych platformach.

Kiedy pojawiają się objawy tężca

Pierwsze symptomy można zaobserwować w czasie od 2 do 14 dni od zranienia. Czas ich wystąpienia zależy od rozległości i stopnia zanieczyszczenia rany –im są większe, tym szybciej pojawiają się objawy.

Czynniki ryzyka wystąpienia objawów tężca

Nie każde zranienie kończy się zakażeniem i wystąpieniem objawów tężca. Większe ryzyko rozwoju choroby pojawia się, gdy:
  • rana jest głęboka i poszarpana,
  • rana jest wynikiem ugryzienia przez psa czy inne zwierzę,
  • nastąpiła duża utrata krwi,
  • uszkodzenie skóry jest wynikiem znacznego poparzenia lub odmrożenia,
  • rana została zanieczyszczona i nie dokonano natychmiastowego jej odkażenia,
  • ostatnie szczepienie przeciwtężcowe miało miejsce ponad 8 lat temu.

Rodzaje tężca i ich objawy

Objawy tężca zależą od postaci choroby, a są jej cztery odmiany: miejscowa, uogólniona, mózgowa i noworodkowa.

Objawy tężca miejscowego

Choroba ma łagodny przebieg. Objawia się bólem w miejscu skaleczenia oraz skurczami okolicznych mięśni. Objawy te utrzymują się do kilku tygodni i często samoistnie ustępują.

Objawy tężca uogólnionego

Obserwuje się je w większości przypadków tężca, choć ciężko je powiązać z tężcem: bóle głowy, rozdrażnienie, zwiększone napięcie mięśni, mrowienie wokół rany. Na tym etapie trudno jest zdiagnozować chorobę. Łatwiej to zrobić na kolejnym etapie, gdy tężec objawia się już: szczękościsk, sztywność karku, problemy z połykaniem, drgawki.

Objawy postaci mózgowej tężca

Pojawiają się, kiedy rana powstała na głowie i uległa zakażeniu. Początkowo mogą wystąpić objawy tężca miejscowego. Ostatecznie może dojść do porażenia nerwów twarzowych.

Objawy tężca noworodkowego

Są identyczne jak w przypadku tężca uogólnionego, ale pojawiają się u malutkich dzieci, u których tężec może mieć bardzo ciężki przebieg.

Leczenie tężca

Jak zwykle najważniejsza jest profilaktyka, czyli unikanie skaleczeń i zranień, a gdy do nich dojdzie, odkażenie ich i prawidłowe zabezpieczenie – tak, by nie ograniczać dostępu tlenu.


Sprawdź: Dziecięce wypadki – pierwsza pomoc

Jeśli jednak wystąpią objawy tężca, należy zgłosić się do lekarza. W zależności od stanu pacjenta i zaawansowania zmian chorobowych może być konieczne zastosowanie leczenia farmakologicznego: antybiotyków lub chemioterapeutyków oraz podanie antytoksyny tężcowej. Jeśli tkanki wokół rany uległy martwicy, trzeba je będzie usunąć chirurgicznie.

W bardzo zaawansowanych stanach konieczne może być podłączenie do respiratora i podawanie preparatów regulujących pracę serca oraz likwidujących zaburzenia elektrolitowe.

Śmiertelność w wyniku tężca wynosi 6-60 proc. i zależy od postaci i zaawansowania choroby.

Szczepienie przeciwtężcowe

Od 1962 roku szczepienie przeciw tężcowi jest obowiązkowe dla niemowląt, dzieci w wieku szkolnym i żołnierzy. Objawy tężca nie wystąpią u osoby, która poddaje się regularnym szczepieniom przypominającym co 5-7 lat.

Więcej o tężcu:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy